جدیدترین اخبار

بحران آواره‌های اسرائیلی در پی طوفان الاقصی

آواره شدن ۲۰۰ هزار اسرائیلی یکی از پیامدهای جنگ طوفان الاقصی است که چندان مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته و ابعاد بحرانی آن بررسی نشده است.در پی حمله غافلگیرانه نیروهای مقاومت فلسطین به شهرک‌های اسرائیلی از روز هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و همچنین در پی آغاز شدن درگیری‌های محدود میان حزب الله لبنان و اسرائیل از روز هشتم اکتبر، رژیم صهیونیستی ناچار شد کم کم در حاشیه نوار مرزی جنوبی و شمالی خود بیش از ۱۰۵ محله و شهرک را تخلیه کند و جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفری آنها را به مناطق مرکزی تر سرزمین های اشغالی منتقل سازد.

این بُعد از پیامدهای جنگ اخیر برای اسرائیلی ها در کنار ۱۵۰۰ کشته، ۶ هزار زخمی و دست‌کم ۲۴۲ اسیر، کمتر مورد بررسی و تحلیل رسانه های جهانی قرار گرفته است. این برای نخستین بار است که در درگیری‌های میان اسرائیل و فلسطین گروه بزرگی از ساکنان سرزمین‌های اشغالی نیز دچار معضل بی خانمانی و آوارگی می شوند.

اداره مدیریت اضطراری وزارت جنگ اسرائیل روز ۲۲ اکتبر اعلام کرد که حدود ۱۲۰ هزار اسرائیلی آواره را تحویل گرفته است. این تعداد از ۵۳ محله و شهرک واقع در اطراف نوار غزه خارج شده اند. شهرک سدیروت یکی از بزرگ‌ترین شهرک های نوار مرزی جنوبی است که ۳۶ هزار صهیونیست در آن زندگی می کنند.

ادامه مطلب  چین ایستگاه فضایی خود را کامل کرد/ عکس

به گفته مقامات اسرائیلی، این این ۱۲۰ هزار نفر به دو دسته اصلی تقسیم شده اند: افرادی که به طور کامل از خانه های خود تخلیه شده اند و دسته دوم افرادی که نیازمند اسکان در اقامتگاه‌های دولتی هستند.

از سوی دیگر بیش از ۸۰ هزار نفر نیز از ساکنان شهرک‌ها و شهرهای شمال سرزمین های اشغالی و هم‌مرز با لبنان نیز تا این لحظه از محل زندگی خود خارج شده اند. دست کم ۲۸ شهرک در نوار شمالی اسرائیل تخلیه شده است. کریات شمونه، یکی از مهم‌ترین شهرک‌های شمالی به حساب می‌آید و ۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.  مسئولیت هزینه های زندگی و خورد و خوراک و اسکان این ۲۰۰ هزار تن تا زمانی که جنگ ادامه داشته باشد و مخاطرات امنیتی برطرف نشود کاملاً برعهده ائتلاف حاکم بر سرزمین های اشغالی خواهد بود که خود بار دیگری بر اقتصاد اسرائیل است. برای اسکان این تعداد در هتل‌های اسرائیل، وضعیت بغرنجی به وجود آمد و کار به هرج و مرج کشیده شد. زیرا لغو کردن پذیرش افرادی که اتاق های هتل‌ها را رزرو کرده بودند مدتی زمان برد و باعث نارضایتی آنها شد.

طولانی شدن جنگ و افزایش فشارها

با طولانی و فرسایشی شدن جنگ گروهی از آوارگان اسرائیلی در پایگاه‌های نظامی اسکان داده شدند و در زیر چادر زندگی می کنند. در همین راستا یوآو گالانت، وزیر جنگ و بنی گانتز، وزیر کابینه جنگی اسرائیل از طولانی شدن جنگ خبر داده و مدعی شده اند شاید آوارگان اسرائیلی حتی مجبور شوند یکسال در این شرایط بمانند و تا یک سال به محل سکونت خود باز نگردند. خوشبینانه ترین ارزیابی ها نشان می دهد این آوارگان دست کم تا پایان ژانویه ۲۰۲۴ نمی توانند به خانه ها و محل سکونت خود بازگردند.

ادامه مطلب  لرستان قهرمان کشتی آزاد جوانان ایران شد

بیشتر بخوانید

اینفوگراف|چهل و سومین روز از نبرد طوفان الاقصی به روایت آمار

طوفان الاقصی و وحدت میادین؛ توازن عملکرد محور مقاومت در مقابله با اسرائیل

به نظر می رسد در صورت طولانی تر شدن جنگ میزان نارضایتی در میان این ۲۰۰ هزار نفر نیز افزایش خواهد یافت و این خود به بحرانی جدید برای اسرائیل مبدل خواهد شد. تحلیل های اقتصادی حاکی از این است که فشارهای اقتصادی باعث می شود اقتصاد رژیم صهیونیستی پس از جنگ دست کم ۱۱ درصد کوچک شود. در همین راستا به نظر می‌رسد کسری بودجه رژیم صهیونیستی نیز چندین برابر بیشتر شود. همچنین در این مدت فشار زیادی به بتصلائل اسموطریچ، وزیر دارایی وارد شده که بودجه وزارتخانه های مختلف و نیز بودجه تعیین شده برای احزاب عضو کابینه را به جنگ اختصاص دهد.

منبع: نامه نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید