31 تیر 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

تتر بخریم یا دلار؟ مقایسه کامل تتر (USDT) با دلار (USD)

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

تتر بخریم یا دلار؟ مقایسه کامل تتر (USDT) با دلار (USD)


مقایسه تتر با دلار از آن دست مقایسه‌هایی است که بیشتر از اینکه برای کاربران جهانی جذاب باشد، ایرانی‌ها را به خود شیفته می‌کند. وقتی صحبت از تفاوت تتر و دلار می‌کنیم، همه چیز به قیمت منتهی نشده و تفاوت‌های جذاب دیگری نیز در این بین وجود دارند. تتر را می‌توان به نوعی دلار دیجیتال تعریف کرد که البته مزیت‌های بسیار جذابی را به‌خصوص برای کاربران ایرانی ایجاد کرده است.

تتر اولین، بزرگ‌ترین و معتبرترین استیبل کوین بازار است که قیمت آن با قیمت دلار برابر است. با این تعریف، عملاً مقایسه تتر و دلار بسیار جذاب اما چالش‌‎برانگیز خواهد بود؛ چراکه کاربران ایرانی باید یک تصمیم مهم بگیرند و آن انتخاب میان یکی از این دو برای سرمایه‌گذاری است. حال تتر یا دلار؟ تا انتهای مطلب با ما باشید تا این پرسش را بررسی کنیم.

تتر چیست؟

مقایسه تتر با دلار را با تعریف تتر ادامه می‌دهیم. تتر (Tether) قبل از هر چیزی یک ارز دیجیتال است. ارزهای دیجیتال دارایی‌های غیرفیزیکی هستند که با توجه به شرایط عرضه و تقاضا با نوسان قیمت روبه‌رو شده و ارزش آنها در زمان تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید: تتر چیست؟ همه‌چیز درباره Tether یا USDT

اما در این بین برخی از توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال، شرایطی دارند که خبری از نوسان قیمتی در آنها نیست. این دسته از توکن‌ها اصطلاحاً با عنوان استیبل کوین شناخته می‌شوند. پس قیمت تتر در بازار ارزهای دیجیتال همیشه ثابت و بدون تغییر است.

بیشتر بخوانید: استیبل کوین چیست؟ همه‌چیز درباره Stablecoin یا ارز دیجیتال باثبات

آیا قیمت تتر همیشه ثابت است؟

قیمت تتر ثابت است، اما چقدر است؟ این دومین سؤالی است که باید درباره ماهیت تتر به آن پاسخ دهیم. استیبل کوین‌ها انواع مختلفی دارند و تقسیم‌بندی آنها در بازار بر اساس نوع پشتوانه فیزیکی در نظر گرفته شده برای آنهاست.

برخلاف سایر ارزهای دیجیتال معمول، از بیت کوین تا آلت کوین‌ها و میم کوین‌ها که هیچ پشتوانه فیزیکی برای آنها تعریف نمی‌شود، برای استیبل کوین‌های معتبر شاهد استفاده از پشتوانه فیزیکی هستیم. قیمت هر استیبل کوین برابر با قیمت پشتوانه فیزیکی آن است.

پشتوانه فیزیکی تتر، دلار آمریکاست و در نتیجه قیمت آن در بازار همیشه برابر با یک دلار است. اگر شما ۱۰۰۰ تتر در حساب کاربری خود داشته و در هر کشوری بخواهید آنها را نقد کنید، ۱۰۰۰ دلار به شما خواهند داد. البته مبلغ کمی را هم باید برای کارمزد این خریدوفروش در نظر بگیرید.

بنیاد تتر به‌عنوان متولی این ارز دیجیتال در بازار، به ازای هر یک واحد تتر، یک دلار پول فیات در بانک‌های آمریکا سپرده‌گذاری کرده است. پس اگر هر مشکلی برای شبکه تتر پیش بیاید، امکان جبران خسارت وارد شده به دارندگان تتر از طریق این پشتوانه فیزیکی سپرده‌گذاری شده وجود خواهد داشت. تتر در بازار ارزهای دیجیتال با نماد USDT شناخته می‌شود.

آیا تتر همان دلار است؟

مقایسه تتر با دلار را با پاسخ یک سؤال مهم دیگر ادامه می‌دهیم. مسلماً تتر همان دلار نیست و قرار نیست این دو را دقیقاً یک دارایی تلقی کنیم. اما آنقدرها هم وجه تمایز زیادی بین آنها وجود ندارد.

در پاسخ این سؤال همین بس که اگر تتر همان دلار بود، عملاً دیگر نیازی به این نبود که بنیاد تتر برای اعتمادسازی در میان کاربران بازار ارزهای دیجیتال، به ازای هر واحد تتر، یک دلار در بانک سپرده‌گذاری کند.

اما اگر این سؤال را به فضای داخل بازار ارزهای دیجیتال ببریم، می‌توانیم پاسخ مثبت به آن بدهیم. تتر در بازار ارز دیجیتال نقش دلار را دارد و تقریباً همان ویژگی‌ها و شرایط دلار در اقتصاد جهانی را ایفا می‌کند.

مقایسه تتر و دلار در چشم‌انداز موقعیت جغرافیایی

شاید اگر در آمریکا یا کشورهایی با اقتصاد متفاوت در حال مقایسه تتر با دلار بودیم، راحت‌تر می‌توانستیم به این سؤال پاسخ دهیم. اما نوسان قیمتی بالای دلار در کشور ما باعث شده تا عملاً ارتباط میان تتر و دلار با نوسان زیادی همراه باشد. گاهی اوقات تفاوت قیمت تتر و دلار به بیش از ۱۵۰۰ تومان برای هر واحد تتر نیز می‌رسد که یک چالش برای کاربران ایرانی به شمار می‌رود.

اگر شما به‌عنوان یک کاربر جهانی وارد سایت تتر شده و در این سایت حساب باز کنید، امکان درخواست تبدیل USDT به USD را خواهید داشت. در این فرایند باید به بانک‌های همکار با بنیاد تتر مراجعه کرده و به تعداد تترهای خود دلار دریافت نمایید. اتفاقی که البته برای کاربران کشورهایی مانند ایران در دسترس نیست.

از نظر قیمت و ارزش در سرتاسر دنیا می‌توانیم تتر و دلار را یکی در نظر بگیریم؛ اما تفاوت‌های دیگری هم میان این دو وجود دارد. با بررسی این تفاوت‌ها درک خواهید کرد که چرا نمی‌توانیم تتر با دلار را حداقل در کشور ما دقیقاً یکی بدانیم.

تفاوت تتر و دلار

مقایسه تتر با دلار را با بررسی تفاوت‌های این دو ادامه می‌دهیم. مهم‌ترین تفاوت‌های تتر و دلار عبارت‌اند از:

 • نقدشوندگی
 • نوسان قیمتی
 • تقابل فضای دیجیتال با پول سنتی
 • هزینه‌های خرید و فروش

البته که تفاوت تتر و دلار در بازار کشور ما با سایر کشورها شرایط متفاوتی به خود می‌گیرد. مثلاً در بسیاری از کشورها شما می‌توانید به‌صورت مستقیم از طریق خدمات یک صرافی، تتر را به دلار تبدیل کرده و به همان مقدار دلار در حساب بانکی خود داشته باشید. اما در ایران چنین امکانی در دسترس نیست و تنها می‌توانید تترهای خود را در صرافی از طریق تومان برداشت کنید و تبدیل تتر به دلار به صورت مستقیم چالش‌هایی دارد.

نقدشوندگی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تفاوت تتر و دلار می‌توانیم به آن اشاره داشته باشیم، موضوع نقدشوندگی است. با دلار کاغذی به‌راحتی می‌توان دادوستد کرد. از خرید روزانه گرفته تا دادوستدهای بین‌المللی به‌راحتی با دلار امکان‌پذیر است. اما مقبولیت تتر هنوز به این اندازه نرسیده است.

البته شاید در آینده این موضوع کاملاً طبیعی شود و تفاوتی از این بابت میان تتر و دلار نباشد؛ اما در حال حاضر فاصله زیادی باقی مانده تا تتر تبدیل به همان دلار واقعی در بازار شود.

نوسان قیمتی

در سطح بین‌المللی، قیمت دلار نوسان خاصی ندارد و تنها ارزش سایر ارزهای فیات است که در برابر دلار کم و زیاد می‌شوند؛ اما قیمت تتر ممکن است با نوسان بسیار محدودی روبه‌رو شود. بسته به شرایط عرضه و تقاضا و وضعیت معاملات روی تتر، این نوسان انجام می‌پذیرد که البته خیلی مقدار آن زیاد نیست.

قیمت دلار در دنیا همیشه برابر با ۱۰۰ سنت (یک دلار) است، در حالی که قیمت تتر ممکن است کمی کمتر از ۱۰۰ سنت هم باشد. دلایل این تفاوت قیمت تتر و دلار را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تتر بخریم یا دلار؟ گزارش کامل مقایسه تتر (USDT) با دلار (USD)

تقابل فضای دیجیتال با پول سنتی

تفاوت تتر و دلار را همچنین می‌توان تقابل فضای دیجیتال با پول سنتی نیز دانست. اگرچه دنیا با سرعت بسیار بالا در حال تبدیل‌شدن به یک فضای دیجیتال است و سرعت رشد تکنولوژی‌های نوین در دنیا به شدت افزایش پیدا کرده، با این حال هنوز هم اعتماد کاربران به پول سنتی بیشتر است. خطرات امنیتی و کلاهبرداری‌های زیادی که در فضای دیجیتال شاهد آنها هستیم را می‌توانیم از اصلی‌ترین دلایل در این تفاوت اعتمادپذیری دانست.

هزینه‌های خریدوفروش

هزینه‌های خریدوفروش یکی دیگر از وجه تمایزهای اصلی میان دلار و تتر است. همانطور که می‌دانید قیمت خرید دلار در صرافی‌ها با هم متفاوت است و این تفاوت قیمت در واقع همان کارمزدی است که برای خرید تتر هم در صرافی باید پرداخت کرد.

هزینه‌های خرید تتر به مراتب پایین‌تر از دلار کاغذی است. دقت داشته باشید که در اعداد و ارقام بالا، هزینه‌های خرید دلار کاغذی بسیار قابل‌توجه خواهند بود و این می‌تواند چالش بزرگی حتی برای سرمایه‌گذاران در بازار دلار باشد.

تفاوت قیمت تتر و دلار

تتر بخریم یا دلار؟ گزارش کامل مقایسه تتر (USDT) با دلار (USD)

قیمت دلار و تتر برابر است، اما گاهی اوقات ممکن است در بازار شاهد ایجاد تفاوت‌هایی در قیمت آنها باشیم. موضوع تفاوت قیمت تتر و دلار را می‌توان در دو شرایط متفاوت در بازار جهانی و داخلی بررسی کرد.

در بازار جهانی کمتر شاهد تفاوت قیمت تتر و دلار هستیم و این موضوع تنها با توجه به شرایط عرضه و تقاضا و فشار خریدوفروش حاکم بر تتر ممکن است اتفاق بیفتد که عدد بسیار ناچیزی خواهد بود؛ اما در بازار ایران قیمت تتر و دلار کاغذی ممکن است تفاوت‌های فاحشی با هم داشته باشند. تفاوت‌های بیش از ۲۰۰۰ تومان را نیز برای این دو شاهد بوده‌ایم.

موارد مختلفی وجود دارند که می‌توان از آنها به‌عنوان عوامل مؤثر بر ایجاد تفاوت قیمت تتر با دلار یاد کرد:

 • شرایط عرضه و تقاضای حاکم روی تتر
 • استقبال کاربران جدید از بازار ارزهای دیجیتال و بالا رفتن حجم خرید
 • هزینه تراکنش‌های تتر
 • شدت‌‌گرفتن نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال

هر چقدر فشار و شدت این عوامل بیشتر شود، تفاوت قیمت بیشتری را نیز برای دلار با تتر شاهد هستیم. برخی از سرمایه‌گذاران از این تفاوت قیمت‌ها برای معاملات و کسب سود استفاده می‌کنند.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران به‌طور مداوم در حال نوسان است و هر لحظه شاهد قیمت جدیدی در صرافی‌ها هستیم. همین موضوع باعث شده تا هماهنگ‌شدن قیمت دلار و تتر چالش‌برانگیز شود.

افزایش اعتماد کاربران به تتر و بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به افت حجم خرید دلار در بازار آزاد شده و سرمایه‌ها را به سمت خرید تتر بکشاند؛ بنابراین، هرنوع اتفاقی که تأثیر مستقیمی روی عرضه و تقاضا داشته باشد را می‌توانیم از عوامل مؤثر بر تفاوت قیمت تتر و دلار در نظر بگیریم.

تتر بخریم یا دلار کاغذی؟

تتر بخریم یا دلار؟ گزارش کامل مقایسه تتر (USDT) با دلار (USD)

مقایسه تتر با دلار به قسمت هیجان‌انگیزی رسیده است. در این بخش می‌خواهیم بدانیم بین خرید تتر یا دلار کاغذی کدام یک می‌تواند گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری باشد. در ادامه مزیت‌های خرید تتر را با شما در میان می‌گذاریم تا تفاوت‌های اصلی در فرایند سرمایه‌گذاری بر روی آنها را درک کنید. اما مهم‌تر از آن باید به این موضوع اشاره کنیم که هدف شما از این خرید می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب هر یک از این دو داشته باشد.

خرید تتر چالش‌ها و شرایط خاص خود را دارد و خرید دلار را هم نمی‌توانیم بدون چالش در نظر بگیریم. در این بین خیلی از افراد هستند که هنوز به بازار ارزهای دیجیتال اعتمادی نداشته و از این گذشته درک صحیحی از این بازار ندارند.

هنوز هم در نظر بسیاری از افراد، بیت کوین و آلت کوین‌ها کلاهبرداری هستند و ورود به این بازار به‌منزله از دست‌رفتن دارایی آنها خواهد بود. مسلماً برای چنین افرادی خرید تتر به‌هیج‌وجه گزینه مناسبی نخواهد بود. از طرف دیگر چالش‌های مربوط به خرید تتر مانند عضویت در صرافی و احراز هویت یا فرایند خریدوفروش اینترنتی را نیز می‌توانیم عاملی برای عقب‌نشینی برخی از افراد برای ورود به بازار تتر بدانیم.

برای کسانی که این چالش‌ها را حل کرده و از این بابت مشکلی نداشته باشند، به نظر خرید تتر می‌تواند گزینه بهتری باشد؛ چراکه مزیت‌هایی که در ادامه برای آن مرور می‌کنیم، در فرایند خرید دلار کاغذی در دسترس نیستند.

مزیت های خرید تتر

در مقایسه تتر با دلار نوبت به این رسیده تا صحبت از مزیت های خرید تتر در مقابل دلار کاغذی داشته باشیم. البته بیان این مزیت‌ها و به‌طور کل این مقاله به‌هیچ‌وجه برای ترغیب کاربران برای ورود به بازار تتر نیست و تلاش ما در ارزدیجیتال فقط بالابردن سطح دانش و آگاهی کاربران ایرانی برای ورود به بهترین مسیر برای سرمایه‌گذاری است.

خرید تتر نسبت‌به خرید دلار این مزیت‌های اصلی را دارد:

 • دسترسی سریع
 • خرید آنلاین
 • خرید با حجم نامحدود
 • سادگی نگهداری
 • هزینه‌های کمتر خرید
 • سادگی حواله
تتر بخریم یا دلار؟ گزارش کامل مقایسه تتر (USDT) با دلار (USD)

مزیت های خرید دلار کاغذی

مقایسه تتر با دلار را با بررسی مزیت های خرید دلار کاغذی ادامه می‌دهیم. با اشاره به مزیت‌های خرید تتر اکنون شما درک می‌کنید که چرا خیلی از افراد در حال سودآوری از تتر به‌جای دلار کاغذی هستند. اما نباید فراموش کرد که خرید دلار کاغذی هم چندان بدون مزیت نیست.

خرید دلار به‌جای تتر این مزیت‌ها را دارد:

 • امنیت روانی
 • کاهش احتمال خطای انسانی
 • دوری از ریسک‌های بازار ارزهای دیجیتال

جمع‌بندی

مقایسه تتر با دلار را در ‌بخش‌های مختلف انجام دادیم و حالا شما بهتر می‌توانید تفاوت‌های آنها را با هم درک کنید. درک این تفاوت‌ها به‌دلیل نوسانات شدید قیمت دلار در ایران و البته سرمایه‌گذاری‌های گسترده روی این ارز، اهمیت بیشتری هم برای کاربران ایرانی پیدا می‌کند.

تمام تلاش ما در ارزدیجیتال ایجاد آگاهی‌های کامل برای سرمایه‌گذاری هرچه بهتر توسط کاربران ایرانی است. در این راستا سعی کردیم تا نگاه کاملاً حرفه‌ای و منطقی به شرایط و تفاوت تتر و دلار داشته باشیم.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم تا هم نظرات خود درباره شرایط سرمایه‌گذاری روی دلار و تتر را با ما در میان گذاشته و هم اینکه در صورت داشتن تجربه قبلی، تجربیات خود را نیز با سایر دوستان به اشتراک بگذارید. انتقال تجربیات می‌تواند یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای رسیدن به موفقیت و درک هرچه بهتر بازارهای مالی باشد.منبع: ارز دیجیتال

آیا این مطلب مفید بود؟

بله (1)
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
راهنمای کامل بازی تایم فارم (Time Farm)
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت