جدیدترین اخبار

خبر فوری: افزایش دوبله یارانه بنزین بدستور رییسی از امشب ؟

خبر فوری: افزایش دوبله یارانه بنزین بدستور رییسی از امشب ؟

خبرهای خوشی از واریز یارانه بنزین جدید به هر ایرانی به گوش می رسد. در طرح واریز یارانه بنزین به هر کد ملی حتی افرادی که خودرو ندارند بحسابشان رقم قابل توجهی واریز خواهد شد. یارانه بنزین می تواند گوشه ای از مشکلات اقتصادی مردم را بگیرد.رقم یارانه بنزین برای هر ایرانی ممکن است متفائت باشد. جزییات مهم از مبلغ و زمان واریز یارانه بنزین را با هم در سایت دیجی سرگرمی میخوانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم طی روزهای گذشته گفت: برنامه هفتم توسعه برنامه جدیدی را برای بنزین در نظر گرفته که در آن اختیاراتی به دولت داده شده است؛ ما به دولت این اجازه را دادیم که یارانه حامل‌های سوخت را به شخص دهد، اما بلافاصله گفتیم که نباید نرخ این بنزین یارانه‌ای تغییر کند و اگر دولت بخواهد تغییری در این زمینه ایجاد کند می‌تواند لایحه بیاورد و هر یک از این بندها را تغییر دهد، اما تغییرش سخت می‌شود و رأی دو سوم مجلس را نیاز دارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: اولاً دولت اجازه دارد تعیین کند که یارانه را به اشخاص ارائه دهد یا به خودرو؛ همچنین اینکه مقدار بنزین یارانه‌ای چند لیتر باشد نیز در اختیار دولت است اما در هر صورت باید قیمت بنزین ثابت بماند. با این وجود این مساله موافقان و مخالفانی را دارد.

ادامه مطلب  بودجه ۱۴۰۳ به سفره مردم وصل شده است/ سالی سخت در انتظار مردم خواهد بود

واریز یارانه بنزین برای مردم از مهرماه ؟

نرسی قربان کارشناس انرژی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه واگذاری بنزین به اشخاص مسأله‌ای است که از ابتدای مساله یارانه خودرو مطرح شد، گفت: زمانی که این موضوع مطرح شد، کارشناسان معتقد بودند که این یارانه باید به اشخاص پرداخت شود و نه خودرو زیرا کسی که چند ماشین دارد از امکانات مالی بیشتری برخوردار می‌شود و ۵ برابر کسی که یک ماشین دارد یارانه دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: در این شرایط کسی که ماشین ندارد، اصلاً یارانه‌ای دریافت نمی‌کند به همین دلیل کارشناسان معتقد بودند که اشخاص باید دریافت کننده بنزین باشند و افرادی که ماشین ندارند می‌توانند حد اقل از این طریق پول آب و برق خود را پرداخت کنند.

این کارشناس انرژی در پاسخ به این سوال که ممکن است چنین طرحی زمینه ساز قاچاق شود گفت: قاچاق سوخت تغییری نمی‌کند زیرا الان کسی که خودرو ندارد سهمیه‌ای که دارد یا به همسایه خود و یا کسی که ماشین دارد می‌فروشد حق هر فردی است زیرا قاچاق از طریق یارانه اتفاق نمی‌افتد

پرداخت یارانه بنزین از چه زمانی آغاز می شود ؟

وی در خاتمه یادآور شد: این یارانه علاوه بر خودروها باید به اشخاص پرداخت شود تا بتوانند مسائل مربوط به دولت مانند پرداخت پول آب و برق را تأمین کنند در نتیجه این پول از سیستم دولتی خارج نمی‌شود و تورم زا نیست.

ادامه مطلب  رگبار و رعد و برق در ۱۶ استان

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس آماری که بنده اخیرا از سامانه رفاهی وزارت کار دریافت کرده‌ام از ۲۹ میلیون خانوار کشور حدود ۱۳ میلیون خانوار فاقد خودرو هستند. ۱۱ میلیون خانوار نیز دارای یک خودرو بوده و سه و نیم میلیون خانوار نیز دو خودرویی بوده و مابقی نیز سه خودرو و بیشتر دارند. حدود نیمی از خانوارها فاقد خودرو بوده و حدود ۵درصد خانوارهایی که خودرو دارند، بیشتر از سه خودرو در اختیار دارند.

وی در ادامه تاکید کرد: این نحوه توزیع یارانه در دهک های درآمدی کشور نیز بدین ترتیب است که هرچه دهک ها بالاتر می رود تعداد خودروها نیز در خانوارها بیشتر می شود. نتیجه می گیریم   آنچه که امروز به عنوان یارانه بنزین توزیع می کنیم به خودروها داده می شود که عمدتا خودروها نیز در اختیار خانوارهای برخوردارتر است. آنچه که امروز برای مردم مهم است این بوده که قیمت بنزین افزایش پیدا نکند. چراکه بر روی قیمت سایر کالاها اثر می گذارد. بنزین یک کالای خاص است و اثر تورمی روانی و تورم واقعی را همراه با یکدیگر در جامعه دارد.

یارانه بنزین مهر ۱۴۰۲ تغییر خواهد کرد ؟

وی افزود: آنچه که کمیسیون تلفیق مصوب کرده این است که بدون هیچ گونه تغییری در قیمت های سهمیه ای ۱۵۰۰ تومانی و آزاد ۳۰۰۰ تومانی، بخشی از بنزین ۳۰۰۰ هزار تومانی که دولت خودش آن را می فروشد، در قالب بنزین ۱۵۰۰ تومانی به سرپرست خانوارهایی بدهد که خودرو ندارند. به اعضای هر عضو خانواده باید ۱۵ لیتر داده شود. یعنی اگر یک خانواده ای سه عضو دارد ماهانه ۴۵ لیتر بنزین دریافت خواهد کرد. اگر خانواده ۶ نفره باشد ماهانه ۹۰ لیتر خواهد شد.

ادامه مطلب  سقوط تاریخی قیمت فونیکس مدیران خودرو / فونیکس FX پریمیوم رکورد زد + جدول آذر ۱۴۰۲

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بدین ترتیب خانوارهای فاقد خودرو نیز می توانند از یارانه بنزین استفاده کنند. افرادی هم که به بنزین بیشتری برای خودرو خود نیاز دارند، علاوه بر سهمیه ای که اکنون نیز دارند می توانند از افراد فاقد خودرو تهیه کنند. عملا این مابه تفاوت ۱۵۰۰ تومان تا سقف ۳۰۰۰ تومان در اختیار خانوارهای فاقد خودرو قرار خواهد گرفت. این مصوبه هم وضعیت فعلی را حفظ کرده است یعنی قیمت ها تغییری پیدا نخواهد کرد و هم خانوارهایی که تا دو خودرو دارند سهمیه سابق خود را دریافت خواهند کرد. سهمیه خودروهای سوم و بیشتر حذف خواهد شد که عمدتا نیز از اقشار مرفه جامعه هستند.

از ابتدای خرداد ماه خانوارهای فاقد خودرو یارانه بنزین خواهند گرفت

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شاهد بازتوزیع یارانه بنزین خواهیم بود. نیازی به بنزین اضافه نیست. بخشی از همان بنزین ۳۰۰۰ تومانی در اختیار خانوارهای فاقد خودرو قرار می گیرد. بنابراین  به دنبال این مصوبه که ان شاءالله در صحن نیز باقی مانده و به تایید شورای نگهبان نیز برسد دولت اجازه پیدا کرده تا از ابتدای خرداد ماه این سهمیه را به خانوارهای فاقد خودرو دهد. نکته مهم این مصوبه این است که باید بستر در بازار فراهم شود تا این سهمیه ها در بازار تبادل شود. معادل ریالی آن نباید به خانوارها فاقد خودرو داده شود. دولت بعد از انجام این کار به یک تنظیم گر تبدیل خواهد شد.

ادامه مطلب  انواع تیپ بدنی خانم‌ها+تست تیپ بدنیمنبع: دیجی سرگرمی

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید