جدیدترین اخبار

خودرو‌های جدید را با بالاترین کیفیت عرضه می‌کنیم

محمدعلی تیموری درباره خودرو چانگان و اینکه کمپانی چانگان صادرات خوبی به کشور‌های مختلف دارد، عنوان کرد: این کمپانی حدودا سالی ۲۴۰ هزار خودرو صادر می‌کند و کشور‌های دیگر نیز مستقیما از خط تولید این کمپانی خرید می‌کنند. اما استاندارد‌های ما به گونه دیگری است که خودروساز چینی باید برای ما بسازد. به عبارت دیگر اگر از فرآیند تولید و استاندارد‌های آن‌ها تبعیت کنیم فرآیند ثبت سفارش کوتاهتر می‌شود. یعنی خودرو از خط تولید برای ما و سایر کشور‌ها ارسال می‌شود و نیازی نیست برای خودرو‌های خاص زنجیره تامین اصلاح شود. 

مدیرعامل سایپا اضافه کرد: همین استاندارد‌های خاص باعث می‌شود که کشور تولید کننده محصولش را برای ما به طور خاص تولید کند و همین موضوع نقدینگی ما را نیز دچار مشکل می‌کند. زیرا برای سفارش خاص باید به کشور سازنده پیش پرداخت بدهیم. استاندار‌های ما نسبت به کشور‌های دیگر سخت‌تر است در نتیجه خرید‌های ما نیز نسبت به کشور‌های دیگر سخت‌تر خواهد بود.

تامین ارز مورد نیاز از دو کانال 

وی در پاسخ به تامین ارز لازم و اینکه آیا در حال حاضر مشکلی در این زمینه وجود دارد یا خیر؟ گفت: ارز را از دو کانال غیر از بانک مرکزی تامین می‌کنیم. بانک مرکزی به ما مجوز داده که از ارز منشا صادرات استفاده کنیم و خودمان نیز صادراتی مانند قیر، سنگ آهن و کاتد مس داریم. همچنین وزارت امور خارجه نیز حمایت‌های خوبی در این بخش تحت عنوان چوبانک داشته است و چانگان نیز با سیستم چوبانک قرارداد‌هایی را نهایی کرده که اگر اجرایی شود کالا تا گمرک حمل و پولش از محل سیستم چوبانک پرداخت می‌شود.

ادامه مطلب  توفان خورشیدی فردا (پنجشنبه) و آخرالزمان اینترنت

خودرو‌های جدید در راهند

وی درباره تولیدات شرکت سایپا توضیح داد: برای شب عید ساندروی ایرانی در مرحله تست نهایی قرار خواهد گرفت و از سال آینده به تولید انبوه می‌رسد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه امسال حداقل ۳۰ هزار دستگاه اطلس تولید خواهیم کرد، گفت: تولید انبوه این خودرو شروع شده است. همچنین شاهین اتومات نیز در خط تولید است. برنامه داریم که خودرو‌ها را با بالاترین کیفیت عرضه کنیم و نمی‌خواهیم حتی با کوچکترین ایراد به دست مشتری برسد. در این راستا معمولا تعدادی از خودرو‌های جدید پیش از عرضه به بازار به شبکه خدمات تحویل می‌شود تا ایرادات آن برطرف شود.

به گفته وی با وجود اینکه خودرو‌های جدید را بالای ۳۰۰ هزار کیلومتر پیمایش می‌دهیم و در شهر‌های گرمسیر و سردسیر نیز پیمایش می‌شوند، اما با این حال از تولیدات اولیه به مشتری تحویل نمی‌دهیم، بلکه به زنجیره خدمات پس از فروش می‌دهیم و از آن تست می‌گیریم.

ورود خودرو‌های الکتریکال به صورت تاکسی 

وی در ادامه صحبت‌هایش به ورود گروه خودروسازی سایپا به خودرو‌های برقی گفت: در مورد خودرو‌های الکتریکال دومسیر را همزمان طی می‌کنیم. یکی از این مسیر‌ها واردات است. جزو اولین شرکت‌هایی هستیم که خودرو‌های الکتریکال را به صورت تاکسی وارد می‌کنیم و دراین راستا دو خودرو را انتخاب و مشخصات فنی آن را به شهرداری اعلام کردیم. همچنین از سال گذشته تولید خودرو‌های هیبریدی را در دستور کار قرار دادیم که با دانشگاه نوشیروانی بابل در این زمینه قرارداد بستیم تا شاهین را هیبریدی کنیم و مصرف سوخت آن را به زیر ۵ لیتر برسانیم.

ادامه مطلب  پنج سال دیگر رئال و بارسا در اروپا حرفی برای گفتن ندارند!‌

این فعال بخش خصوصی افزود: دومین اقدام ما این است که قصد داریم خودروی آریا را با سه موتور عرضه کنیم. یکی قوه محرکه n ۲۰ و موتور ۲۰۰۰ است که مصرف سوخت آن زیر ۷ لیتر خواهد بود. موتور دیگر آن ۱.۶ هیبریدی است که برای یکی از کمپانی‌ها چین بوده و پایه آن میتسوبیشی است و خط تولید این موتور سال بعد در مگاموتور سایپا راه‌اندازی خواهد شد. سومین موتور نیز خودروی فول الکتریکال آریا است.

وی در ادامه به واردات خودرو‌های برقی نیز اشاره کرد و گفت: برای فاز اول واردات ۵۰۰۰ خودرو برای سایپا و ۵۰۰۰ خودرو برای ایران خودرو در نظر گرفته شده است. در محصولات ما آنچه اهمیت دارد باتری است. یک محصول ما تا ۶۰۰ هزار کیلومتر پیمایش گارانتی باتری دارد. با هر بار شارژ ۴۰۷ کیلومتر می‌تواند تردد انجام دهد. هم شارژ سریع دارد و هم شارژ کندتر. همچنین شارژر آن را در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم.

تیموری در پاسخ به این سوال که سایپا چه اقداماتی در راستای افزایش ایمنی خودرو‌های خود انجام داده است؟ گفت:از ۲۷ میلیون خودرویی که در جاده‌ها تردد می‌کنند، حدود ۲۵ میلیون آن خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۱۲ میلیون خودروی سایپا در جاده‌ها تردد می‌کند و طبیعتا هر اتفاقی بیفتد مرتبط به این شرکت‌ها است.

ادامه مطلب  واریز یارانه نقدی 2 میلیون تومانی برای این افراد؛ امشب

وی با بیان اینکه در بحث ایمنی خودرو چند نکته از اهمیت بسیاری برخوردار است، افزود: سایپا در پلتفرم SP ۱۰۰ یورو انکپ ۴ ستاره را پاس می‌کند. خودروی شاهین یک خودروی کاملا ایمن است و شاهین و حتی آریا از این پلتفرم SP ۱۰۰ استفاده می‌کنند. بر اساس آمار‌ها هیچکس در مورد تصادفات شاهین صحبت نمی‌کند. در خودروی شاهین بسیاری از ورقه‌های بدنه توسط فولاد مبارکه تولید نمی‌شود و وارد می‌شود. در پتلفرم X ۲۰۰ یعنی کوییک، ساینا، اطلس و سهند تمام استاندارد‌هایی که برای ایمنی خودرو نیاز بوده رعایت شده است.

مدیرعامل سایپا همچنین به گارانتی نیز اشاره کرد و گفت: در دنیا گارانتی را افزایش می‌دهند. یعنی از یکسال به دو سال و نهایت ۵ سال می‌رسانند. ما در کشور ۳ سال گارانتی در نظر گرفتیم. یعنی گارانتی خودرو‌های پرتقاضا براساس دستور رئیس جمهوری به ۳ سال افزایش یافت که قطعا این تصمیم ایمنی جاده‌ها را بالا می‌برد.

کمتر از ١٠ درصد مراجعه به شبکه خدمات پس از فروش

به گفته وی۱۲ میلیون خودروی سایپا در جاده تردد می‌کند، ولی سالی دو میلیون هم در شبکه برای سرویس و تعمیرات پذیرش نمی‌شود. یعنی کمتر از ۱۰ درصد مراجعه به شبکه‌های خدمات داریم و مابقی نیز در تعمیرگاه‌های دیگر خودروی خود را تعمیر یا قطعات عوض می‌کنند که این ریسک بالایی برای جامعه دارد.

وی خاطر نشان کرد:قطعاتی که ما برای خودرو‌ها تعبیه می‌کنیم از خط تولید است و حتما نرخ اجرت و نرخ قطعه از مغازه زیر پله بالاتر است، زیرا کیفیت آن فرق می‌کند.

ادامه مطلب  سقوط تاریخی قیمت فونیکس مدیران خودرو / فونیکس FX پریمیوم رکورد زد + جدول آذر ۱۴۰۲

تیموری در ادامه با بیان اینکه برای خودروی آریا گارانتی ۵ ساله در نظر گرفته‌ایم، افزود: این یعنی خودرو ۵ سال تحت کنترل ماست و آنقدر به کیفیت قطعات اطمینان داریم که می‌گوییم خودرو ۵ سال می‌تواند در جاده کار کند و آن را گارانتی می‌کنیم.

وی در ادامه تشریح کرد:ما در شبکه خدمات پس از فروش ایربگ نمی‌فروشیم. این همه تصادف می‌شود و ایربگ ماشین‌ها باز می‌شود، ولی ایربگ آن را مجددا چه کسانی تامین می‌کنند؟ این یعنی احتمالا ایربگی جایگزین نمی‌شود. زیرا ایربگ قطعه گرانی است و جز شرکت‌های خودروسازی کسی نمی‌تواند آن را تامین کند و این در حالیست که حتی یک عدد هم فروش ایربگ نداریم. 

سهم گارانتی در فروش لوازم یدکی

مدیرعامل سایپا در پاسخ به اینکه سهم گارانتی در فروش لوازم یدکی چقدر است؟ اظهار کرد: قبلا ۹۵ درصد لوازم یدکی گارانتی و ۵ درصد غیر گارانتی بود. یعنی۱۹۰۰ میلیارد تومان لوازم یدکی در سایپا یدک می‌فروختیم که حدود ۱۸۰۰ میلیارد آن گارانتی بود. سال گذشته این عدد را به ۶ هزار میلیارد تومان رساندیم که ۵ هزارمیلیارد تومان آن گارانتی بود. امسال برنامه داریم این عدد ۱۲ هزار میلیارد شود تا ایمنی بالا برود.

وی همچنین درخواست کرد که نیروی انتظامی آمار تصادفات جاده‌ای خودرو‌های سایپا را به تفکیک نوع خودرو در سال ۱۴۰۱ مشخص کند.

همکاری سایپا با دانشگاه‌های کشور

تیموری در ادامه به همکاری سایپا با دانشگاه‌های کشور نیز اشاره کرد و گفت:با دانشگاه‌های کشور همکاری‌های بسیاری داریم. برای مثال برای بهبود کیفیت لنت با دانشگاه علم و صنعت قرارداد‌هایی منعقد کردیم. با دانشگاه‌های خواجه نصیر، شهید بهشتی و شریف نیز قرارداد‌هایی داریم. همچنین در دفترچه کنکور با همکاری وزارت علوم بورسیه سایپا قرار گرفته است. یعنی از شش دانشگاه صنعتی کشور در رشته‌های مورد نیاز این صنعت رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ جذب خواهند شد و درحال حاضر نیز ۱۰۰۰ نفر از آن‌ها در سایپا برای پذیرش مصاحبه می‌شوند. این افراد از ترم اول استخدام سایپا می‌شوند بیمه برای آن‌ها پرداخت می‌شود و تابستان در سایپا کار می‌کنند. همچنین به مدت ۸ سال نیز تعهد دارند برای سایپا کار کنند. 

ادامه مطلب  ناوشکن دیلمان به زودی به نیروی دریایی ارتش الحاق می‌شود

وی در پایان با اشاره به اهمیت تعبیه زیرساخت‌ها در بخش خودروسازی گفت:طی ۲۰ ماه حداقل ۱۰ پروژه زیرساخت اجرا کردیم و قصد داریم مدرن‌ترین خطوط را راه‌اندازی کنیم. برای اولین بار یک خط بالای ۶۰ درصد اتوماسیون را توسط خود پرسنل و مهندسین مگاموتور برای موتور‌های ME ۱۶ راه‌اندازی کردیم. این خط موتور ال ۹۰ بود که توسط مهندسان داخلی تبدیل به موتور EC ۵ سیتروئن شد. تاکنون ۱۰۰۰ موتور از آن تولید شده است. همچنین تا دوماه آینده نیز شاهین پلاس که مجهز به موتور ۱۶ سوپاپ و گیربکس ۶ سرعته است عرضه خواهد شد.

منبع: ایسنا منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید