جدیدترین اخبار

دستور قضایی برای رفع موانع توسعه معدن سنگ آهن حاجی آباد

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در اجرای دستورات ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر لزوم بازدید میدانی مسئولان و بررسی اوضاع و شرایط از نزدیک برای حل ریشه‌ای مشکلات، در مجموعه بزرگ معدن تنگ زاغ حاضر شدیم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در جریان این بازدید درخواست مدیران مجموعه بزرگ معدن و کارخانه کنستانتره و فرآوری سنگ آهن هماتیتی تنگ زاغ شهرستان حاجی آباد در خصوص حمایت دستگاه قضایی به منظور رسیدگی به مسائل و مشکلات آن‌ها مطرح شد.

قهرمانی گفت: موضوعات متعددی در خصوص این معدن وجود دارد که نیاز به رسیدگی قضایی دارد و بر این اساس در بازدید میدانی امروز تدابیر لازم اتخاذ گردید و دستوراتی ویژه‌ای صادر شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان واگذاری اراضی مورد نیاز برای بهره‌برداری معدن تنگ زاغ، احداث جاده و محور‌های مواصلاتی و تأمین برق و آب مورد نیاز این مجموعه را از جمله مهم‌ترین مشکلات مطرح شده از سوی مسئولین معدن تنگ زاغ حاجی آباد اعلام کرد و گفت: بر این اساس مقرر شد با برگزاری جلسه‌ای تخصصی با حضور مدیران و مسئولین دستگاه‌های اجرایی در هفته آینده به صورت ویژه به مشکلات و موانع توسعه این مجموعه بزرگ رسیدگی شود.

او گفت: با حمایت قاطع دستگاه قضایی زمینه رونق و اشتغال بیشتر در این مجموعه بزرگ معدنی فراهم گردد.

ادامه مطلب  ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۵۶ صندوق خرد زنان روستایی پرداخت شد

قهرمانی گفت: مجموعه معدن تنگ زاغ حاجی آباد یک نعمت بزرگ خدادادی برای مردم هرمزگان و سراسر کشور است که به ۲۰ استان مختلف مواد معدنی ارسال می‌کند و بخش قابل توجهی از خوراک کارخانجات و صنایع مرتبط با سیمان، ذوب آهن و فولاد را تأمین می‌نماید.

او گفت: یکی از تدابیری که مجموعه دولت و استانداری هرمزگان در خصوص معدن تنگ زاغ این است که معدن مذکور در فاز‌های تکمیلی به یک مجموعه بزرگ صنعتی شامل معدن و کارخانه کنسانتره و فرآوری سنگ آهن تبدیل شود که با ایجاد خطوط متعدد اعم از واحد خردایش، واحد نرمایش، واحد فرآوری و واحد آبگیری، محصولات متنوعی را تولید کند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اینکه خام فروشی و ارسال مواد معدنی از معدن تنگ زاغ به ۲۰ نقطه از کشور، توجیه اقتصادی ندارد، گفت: اینکه مواد معدنی از استان هرمزگان به دیگر مناطق ارسال شود و پس از آن مجدداً به همین استان برگردد، موجه نیست و به همین دلیل تکمیل مجموعه تنگ زاغ و ایجاد واحد‌های متعدد فرآوری در جهت کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در زمان و امکانات، بسیار حائز اهمیت است.

او گفت: پرهیز از خام فروشی با راه اندازی کارخانه کنسانتره تنگ زاغ و تولید و صادرات محصولات متنوع، در واقع حلقه مفقوده زنجیره تولید است که دستگاه قضایی استان نیز در این خصوص هم در حوزه نظارت بر حقوق عامه و هم در جهت در جهت همکاری با دولت، برنامه‌های حمایتی خود را خواهد داشت.

ادامه مطلب  ۲۰۰ شرکت خلاق، سرباز امریه می‌گیرند

رئیس کل دادگستری هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات خوبی که از سوی مجموعه معدن و کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیتی تنگ زاغ در راستای مسئولیت‌های اجتماعی انجام شده است، گفت: با پیگیری‌های دادستان عمومی و انقلاب حاجی آباد مجموعه معدن و کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیتی تنگ زاغ، ایجاد ایستگاه بین راهی برای استراحت رانندگان، تأمین آمبولانس و ماشین آلات پیشرفته آتش نشانی را به جهت مجاورت با تونل تنگ زاغ در دستور کار خود قرار داده است.

قهرمانی گفت؛ ذخایر شناسایی شده معدن تنگ زاغ شهرستان حاجی آباد ۵۰ میلیون تن سنگ آهن با متوسط عیار ۵۲ تخمین زده شده و بالغ بر هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۵۰۰ هزار یورو سرمایه گذاری ارزی نیز در این طرح انجام شده است.

با بهره برداری از واحد‌های جدید فرآوری سنگ آهن این مجموعه برای ۱۷۰ نفر اشتغالزایی می‌شود و در معدن سنگ آهن تنگ زاغ نیز ۱۲۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد که بنابر اعلام مسئولین، تمامی افراد شاغل در این مجموعه از افراد بومی منطقه خواهند بود.منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید