3 مرداد 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

روشن کردن سلول‌های تومور مغزی با پرتو ایکس و نابودی هدفمند آنها

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

روشن کردن سلول‌های تومور مغزی با پرتو ایکس و نابودی هدفمند آنها

روشن کردن سلول‌های تومور مغزی با پرتو ایکس و نابودی هدفمند آنهابر اساس یک مطالعه جدید، استفاده از پرتو ایکس با دوز بسیار کم برای فعال کردن ترکیباتی که درخشان می‌شوند و رادیکال‌های آزاد کشنده سرطان تولید می‌کنند، رشد تومور مغزی را متوقف و زمان بقا را دو برابر می‌کند. مهمتر از همه، سلول‌های سالم بدون تاثیر باقی می‌مانند.

به نقل از نیو اطلس، اینطور شناخته شده است که پرتو ایکس به بافت‌های عمیق بدن نفوذ می‌کند، به همین دلیل است که برای ارائه رادیوتراپی سرطان استفاده می‌شود.

در حالی که رادیوتراپی از پرتوهای پرتو ایکس برای آسیب رساندن به دی‌ان‌ای سلول‌های تومور و کشتن آنها استفاده می‌کند، درمان فوتودینامیک از روش متفاوتی برای رسیدن به نتیجه مشابه استفاده می‌کند.

فوتون‌های موجود در پرتوهای لیزر برای برانگیختن مولکول‌های واکنش‌پذیر به نور به نام فوتوسنسیسایزر(photosensitizer)که در تومورها قرار دارند، استفاده می‌شود و باعث تولید رادیکال‌های آزاد نابودگر سرطان می‌شود.

هر دو روش درمانی دارای معایبی هستند. رادیوتراپی می‌تواند به سلول‌های سالم نزدیک تومور آسیب برساند و منجر به عوارض جانبی مانند حالت تهوع و ریزش مو شود و درمان فتودینامیک نمی‌تواند به تومورهای عمیق برسد.

خبر سه‌شنبه ۲ مرداد از جزئیات جدید واریز یارانه نقدی با مبلغ جدید در دولت پزشکیان | واریز ۲ یارانه نقدی در این هفته

اکنون محققان در یک مطالعه جدید که توسط دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور(NTU) رهبری شد از ترکیبی از درمان‌های رادیویی و فتودینامیک، معروف به درمان رادیودینامیک برای هدف قرار دادن و تخریب سلول‌های تومور مغزی استفاده کردند.

این درمان متکی بر ترکیب جدیدی به نام «کاوشگر دینامیک رادیویی پس‌درخشش مولکولی» یا MRAP است که از مواد زیست‌شیمیایی و ید تشکیل شده است. ترکیباتی که معمولا در درمان رادیودینامیک استفاده می‌شوند، حاوی فلزات سنگین هستند که می‌توانند باعث آسیب سلولی شوند.

MRAPها حاوی فلزات سنگین نیستند. آنها مستقیماً به داخل تومور تزریق می‌شوند و با پرتو ایکس با دوز بسیار کمتر از مقدار مورد استفاده در رادیوتراپی موجود فعال می‌شوند. نکته مهم این است که آنها فقط در حضور آنزیم کاتپسینB (CatB) فعال می‌شوند که شناخته شده است که در سلول‌های سرطانی تنظیم می‌شود و در رشد و پیشرفت تومور نقش دارد. هنگامی که MRAPها فعال می‌شوند، یک درخشش فروسرخ ایجاد می‌کنند و رادیکال‌های آزاد نابود کننده سرطان را تولید می‌کنند.

محققان این درمان را بر روی مدل‌های موش مبتلا به سرطان مغز، به ‌ویژه گلیوبلاستوما که توموری است که با رشد سریع در انسان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بقا را در بین سرطان‌ها دارد، آزمایش کردند. تومورهای تزریق شده با MRAP با دوز پرتو ایکس معادل بیش از شش برابر کمتر از مقدار معمول مورد استفاده رایج قرار گرفتند.

جلوگیری از سرطان با این نوشیدنی محبوب

پس از درمان، رشد تومورها متوقف شد و موش‌های تحت درمان دو برابر موش‌های درمان نشده زنده ماندند.

علاوه بر این، محققان دریافتند که MRAPها رادیکال‌های آزاد را در سلول‌های سالم تولید نمی‌کنند، بنابراین هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی‌کنند. همچنین هیچ نشانه‌ای از آسیب بافتی یا کاهش وزن وجود نداشت و ترکیبات MRAP در نهایت از طریق ادرار و مدفوع دفع شدند.

پروفسور پو کانی از دانشکده شیمی، مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی NTU سنگاپور و نویسنده ارشد و همکار این مطالعه گفت: ما از دوزهای بسیار پایین پرتو ایکس و MRAPهای کشنده سرطان استفاده کردیم. همچنین ترکیبات ضد سرطان فقط در تومور مغزی فعال بودند و نه سلول‌های سالم. بنابراین ما انتظار داریم روش درمانی ما ایمن‌تر و عوارض جانبی کمتری نسبت به روش‌های موجود داشته باشد.

محققان قبل از شروع آزمایشات انسانی به ارزیابی ایمنی و کارایی MRAPها در مدل‌های بالینی بزرگتر ادامه خواهند داد. آنها همچنین در حال کار بر روی بهبود توانایی MRAP برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی و افزودن توانایی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی برای کمک به بدن برای مقابله با عود سرطان هستند.

اگر سیاه‌چاله‌ای وارد منظومه شمسی شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.منبع: خبر فوری

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت