3 مرداد 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

شنوایی، آخرین حسی که قبل از “مرگ” از دست می رود

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

شنوایی، آخرین حسی که قبل از “مرگ” از دست می رود

شنوایی، آخرین حسی که قبل از “مرگ” از دست می رود


آیا می دانستید که حس شنوایی آخرین حسی است  که قبل از مرگ از دست می رود؟ با علم ِ به این موضوع شاید بتوان آخرین کلمات محبت آمیز، یا تقاضای بخشش یا اظهار عشق را در گوش آنکه دوستش می داریم نجوا کنیم؛ با این اطمینان که گرچه واکنشی نشان نمی دهد، اما نجوای مان را پیش از آنکه غزل اش را بخواند، می شنود.

بنا بر پژوهش هایی که اخیراً در کانادا انجام شده است،  شواهد نشان می دهند که شنوایی آخرین حسی است که به طور معمول از عملکرد مغز جدا می شود. این واقعیتی جالب است که دلالت های شگفت انگیزی دارد.

مرگ یک راز است و احتمالاً یک راز باقی خواهد ماند. حقیقت این است که ما درک بسیار سطحی ای از مرگ داریم. مرگ خودْ پرسش بزرگی است که ناکنون بی پاسخ باقی مانده است. 

با این وجود چیزی که علم اخیراً کشف کرده است حاکی از این است که شنوایی آخرین حسی است که معمولاً قبل از مرگ از دست می‌دهیم.

همه ما می میریم؛ شکی در این نیست اما ان لحظه ای که آخرین دم را فرو می دهیم ، هنوز پرسش برانگیزترین لحظه است؛ دَمی که بازدمی در پی ندارد. 

اخبار رسمی درباره افزایش مبلغ یارانه معیشتی

تا مدت ها این طور تصور می شد که آخرین حسی که پیش از مرگ از کار می افتد و ارتباط اش با مغز قطع می شد، بینایی است. اما مطالعات اخیر نشان می دهند که شنوایی بعد از بینایی غیرفعال می شود. با از بین رفتن شنوایی هوشیاری قطع می شود و حواس دیگر نیز از کار می افتند. 

این کشفی بس مهم است، فکر کنید صحبت کردن با یک عزیز قبل از مرگ می تواند برای هر دو طرف بسیار آرامش بخش باشد. در واقع، اگر گوش هنوز فعال باشد، کلمات محبت آمیز ممکن است به افراد کمک کند تا قدم نهایی را با آرامش بیشتری بردارند. 

 

 

 


تحمل مرگ وقتی به آن فکر نمی کنی آسان تر از فکر کردن به مرگ بدون خطر کردن است

پاسکال

شنیدن در لحظه مرگ

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (کانادا) تحقیقات مربوط به شنوایی در لحظه مرگ را انجام دادند. نتایج پژوهش ها  در مجله  ساینتیفیک ریپورتز  منتشر شد. 

این پژوهش با تحقیق روی  بیمارانی انجام شد که در آسایشگاه سنت جان در ونکووردر شرف مرگ بودند. داده های آنها با گروه کنترل متشکل از افراد سالم مقایسه شد.

فعالیت یک هزار و ۳۴۰ نفر در ستاد صبر استان کرمان

گروهی از محققان تحت نظارت دکتر الیزابت بلاندون، از بیماران نوار مغزی گرفتند؛ مححقان  فعالیت الکتریکی مغز بیماران را اندازه گیری می کنند و تشخیص می دهند که آیا پاسخی به محرک های محیطی وجود دارد یا خیر.

اندازه‌گیری‌ها هم در زمان‌هایی که افراد هوشیار بودند و هم بعد از از دست دادن هوشیاری انجام شد. آنها به صداهای رایج و نادر گوش می دادند. در مورد افراد سالم هم همینطور بود. نتیجه این بود که در هر دو مورد، پاسخ مغزی مشابهی وجود داشت.

لحظه مرگ

نتایج پژوهش

محققان به این نتیجه رسیدند که مردم هنوز هم می توانند زمانی که بیهوش می شوند، کمی قبل از مرگ بشنوند. دکتر الیزابت بلاندون توضیح داد که زمانی وجود دارد که کسانی که به مرگ طبیعی می میرند وارد مرحله بی پاسخی می شوند. با این حال، اندازه گیری های انجام شده نشان داد که آنها هنوز قادر به شنیدن هستند.


بلاندون افزود: «داده‌های ما نشان می‌دهد که مغز در حال مرگ می‌تواند تا آخرین ساعات زندگی به صدا پاسخ دهد، حتی در حالت ناخودآگاه.» این حقیقت تاییدی است بر این ایده علمی که شنوایی آخرین حسی است که از دست می رود.

دولت پزشکیان دولت فرصت‌محور است نه تهدید محور

با این حال، محققان نمی‌دانند که آیا این دریافت‌های صدا بر سطح هوشیاری دلالت دارند یا خیر. به عبارت دیگر، ما هنوز نمی دانیم که افراد در این حالت تا چه حد می توانند معنای صداها را درک کنند.


رومن گالاگر، پزشکی که این موضوع خاص را نیز مطالعه کرده است، معتقد است که سطح آگاهی وجود دارد. این به این دلیل است که او در طول زندگی حرفه‌ای‌اش واکنش‌های بسیار مثبتی را در افرادی که در شرف مرگ بودند، وقتی به صدای افرادی که دوستشان داشتند گوش می‌داد، مشاهده کرد. با این وجود، مطالعه ذکر شده نتوانست این احتمال را تأیید یا رد کند.

شنوایی

حقایق جالب دیگر

در سال 2017، دکتر سام پرنیا از دانشگاه نیویورک نیز سوالات زیادی در مورد لحظات پایانی زندگی پرسید. تجربیات خود او با بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند و سپس به زندگی بازگشته‌اند، او را به این باور رساند که  فعالیت مغز حتی پس از مرگ بالینی بدن حفظ می‌شود

پرنیا تاکید کرد که مرگ یک فرآیند است و یک لحظه نیست. بنابراین، هنگامی که تنفس ریه ها متوقف می شود و قلب از تپش باز می ایستد، همچنان فعالیت در مغز وجود دارد.   حداقل برای سه دقیقه  دیگر. مشخص نیست که آیا آن فرد از مرگ خود آگاه است یا خیر، اما پرنیا فکر می کند که  او از مرگ خود آگاه است.

باب منندز سناتور آمریکایی به دلیل فساد استعفا می‌دهد

پرنیا همچنین توجه خود را به این واقعیت جلب می کند که اگر آسیب مغزی وجود نداشته باشد، فرد می تواند پس از حمله قلبی دوباره احیا شود. او می‌گوید که این امر حتی تا پنج یا شش ساعت پس از “مرگ” قابل دستیابی است و این فقط به این دلیل امکان‌پذیر است که مغز به عملکرد خود ادامه می‌دهد. موضوع جذاب است، اما، مانند بسیاری از موضوعات دیگر، در حال حاضر، سوالات بیشتری نسبت به پاسخ وجود دارد.منبع: خبر فوری

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت