30 تیر 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

شگفتانه دولت برای مستاجران 5 دهک اول | جزئیات پرداخت وام مسکن ملی 800 میلیونی

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

شگفتانه دولت برای مستاجران 5 دهک اول | جزئیات پرداخت وام مسکن ملی 800 میلیونی

شگفتانه دولت برای مستاجران 5 دهک اول | جزئیات پرداخت وام مسکن ملی 800 میلیونیدر گزارش اردیبهشت ماه هم عملکرد بانک‌ها در نهضت ملی مسکن چندان رضایت‌بخش نبوده و مانند آمار‌های قبلی از بین ۲۶ بانک، ۱۸ بانک عملکردشان در این بخش همچنان صفر بوده است

نکته مهم و البته تکراری در گزارش عملکرد بانک‌ها در قانون جهش تولید مسکن به وضعیت تسهیلات پرداختی بعضی بانک‌ها در نهضت ملی مسکن برمی‌گردد! در گزارش اردیبهشت ماه هم عملکرد بانک‌ها در نهضت ملی مسکن چندان رضایت‌بخش نبوده و مانند آمار‌های قبلی از بین ۲۶ بانک، ۱۸ بانک عملکردشان در این بخش همچنان صفر بوده است.

بانک‌های مسکن، سپه، ملی، تجارت، ملت، صادرات، صنعت و معدن و توسعه صادرات تنها بانک‌هایی بودند که در تاریخ منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه امسال جمعاً ۶۸۳.۳۹۷ میلیارد ریال تسهیلات در نهضت ملی مسکن پرداخت کرده‌اند.

هادی عباسی اصل معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «بازار» در پاسخ به این پرسش که بانک‌ها همین الان هم از پرداخت وام ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن ملی طفره می‌روند آیا این مصوبه شورای عالی مسکن شوآف بوده و آیا احتمال دارد که دولت چهاردهم این مصوبه را نپذیرد؟ گفت: بانک‌های خصوصی باید مسئولیت بیشتری در بخش مسکن متقبل شوند و سازمان امور مالیاتی باید در خصوص بانک‌هایی که در بخش مسکن همکاری مناسبی ندارند برخورد لازم را انجام بدهد.

تاثیر تدابیر رهبر انقلاب در افزایش مشارکت انتخابات ریاست‌جمهوری

افزایش ۱۰۰ همتی سرمایه بانک مسکن در دست پیگیری است تا بتوان نرخ سود را کاهش داد بنابراین با متعهد کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات می‌توان در تکمیل واحد‌ها سرعت عمل بیشتری داشت

وی ادامه داد: بیش از ۳۵۰ همت تسهیلات بانکی توسط بانک‌ها به بخش مسکن اختصاص یافت که باید تقویت شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ۵ دهک نخست جامعه دسترسی به تسهیلات مسکن ندارند. افزایش ۱۰۰ همتی سرمایه بانک مسکن در دست پیگیری است تا بتوان نرخ سود را کاهش داد بنابراین با متعهد کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات می‌توان در تکمیل واحد‌ها سرعت عمل بیشتری داشت.

اینکه بخواهیم نرخ سود تسهیلات را کاهش دهیم باید به سمت خط اعتباری و یا افزایش سرمایه بانک مسکن حرکت کنیم

عباسی با اشاره به اینکه نرخ سود تسهیلات مسکن ملی سال گذشته از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافت تاکید کرد: اینکه بخواهیم نرخ سود تسهیلات را کاهش دهیم باید به سمت خط اعتباری و یا افزایش سرمایه بانک مسکن حرکت کنیم. چرا که ما معتقد هستیم اگر تسهیلات بانکی وارد بخش مسکن شود، ٢ درصد از ٨ درصد رشد اقتصادی از بخش مسکن به دست می‌آید.

مراقبت در منزل برای مبتلایان به تب دنگی

اقساط وام مسکن ملی اعلام شد / نرخ سود از ۱۸ درصد کمتر می‌شود؟

اما نکته‌ای که در اظهارات چند روز پیش معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بر می‌آید این است که او اقساط وام مسکن ملی تا سقف ۵۵۰ میلیون تومان را در دوسال اول ماهانه پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عنوان کرده بود، اما از اقساط ۸۰۰ میلیون تومانی سخنی به میان نیاورده بود.

او که تاکید دارد بانک‌ها موظف هستند ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به این بخش اختصاص دهند معتقد است که ۵ دهک نخست جامعه دسترسی به تسهیلات مسکن ندارند.

بازپرداخت وام ۵۵۰ میلیون تومانی به صورت پلکانی خواهد بود. در این صورت متقاضیان بایستی در یک دوره ۲۰ ساله برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان پرداخت می‌کردند. از این رقم حدود یک میلیارد و ۸۲۲ میلیون تومان سود تسهیلات بود.

با اجرایی شدن این مصوبه اقساط وام ۸۰۰ میلیون تومانی در دوره ۲۰ ساله و بازپرداخت ساده ماهانه حدود ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

چه کسانی از نزدیکان امام حسین (ع) ‌در کربلا نبودند؟

اما در آخرین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری وام ۸۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن مصوب شد. با اجرایی شدن این مصوبه اقساط وام ۸۰۰ میلیون تومانی در دوره ۲۰ ساله و بازپرداخت ساده ماهانه حدود ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

کل بازپرداخت وام مذکور نیز حدود ۳ میلیارد تومان خواهد بود. در پایان قسط دوست و چهلم (ماه ۱۲ سال بیستم) متقاضی ۲ میلیارد و ۱۶۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان سود تسهیلات را پرداخت کرده است.

دیماه سال گذشته و پس از انتقاد‌ها به اقساط بالا این وام، مدیرعامل صندوق ملی مسکن از کاهش اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن به ۵میلیون تومان خبر داد.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی اخیرا اعلام کرده است که قرار بر این شده است که اقساط وام نهضت ملی مسکن پلکانی شود؛ در این صورت وام‌گیرنده در ماه‌ها و سال‌های ابتدای دوره بازپرداخت تحت فشار ـ اقساط بالا ـ قرار نمی‌گیرد. بر این اساس در دو سال ابتدایی بازپرداخت، اقساط حداکثر ماهانه ۵ میلیون تومان است تا در توان متقاضیان نهضت ملی مسکن باشد. پس از دو سال نیز، اقساط به‌صورت پلکانی دریافت خواهد شد.

۴ راهکار مهم برای حفظ سلامت مغز

اما آنچه که مشخص است این است که این وعده نیز محقق نشده و باید منتظر ماند و دید که آیا دولت چهاردهم برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن ملی و در نهایت کاهش اقساط مسکن ملی و کمک به اقشار آسیبپذیر جامعه دارد؟

منبع : تجارت نیوزآیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت