جدیدترین اخبار

هرآنچه باید در مورد اسفنج ضد بارداری بدانید + آموزش استفاده از اسفنج ضد بارداری

هرآنچه باید در مورد اسفنج ضد بارداری بدانید + آموزش استفاده از اسفنج ضد بارداری

اسفنج ضد بارداری، یک تکه کوچک، گرد و نرم از فوم پلاستیکی (پلی‌اورتان) است که با اسپرم‌کش پوشانده شده است.

برای پیشگیری از بارداری باید آن را قبل از رابطه جنسی به واژن خود وارد کنید. این وسیله، دهانه رحم را می‌پوشاند و از رسیدن اسپرم به رحم شما جلوگیری می‌کند.

چرا اسفنج ضد بارداری؟

اگر شما هم می‌خواهید از یک روش کنترل بارداری بدون هورمون استفاده کنید، اسفنج ضد بارداری، گزینه مناسبی است. این وسیله همچنین برای افرادی که می‌خواهند وسایل ضد بارداری بدون نسخه بخرند، گزینه خوبی به شمار می‌رود. فقط این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد سلامت باروری خود با پزشکتان مشورت کنید.

اسفنج ضد بارداری، برای افرادی که می‌خواهند وسایل ضد بارداری بدون نسخه بخرند، گزینه خوبی به شمار می‌رود.

آیا اسفنج ضد بارداری هنوز موجود است؟

بله. جالب است بدانید که اسفنج ضد بارداری در سال ۱۹۹۴میلادی از بازار خارج شد، اما در سال ۲۰۰۸ و برای بار دوم در سال ۲۰۰۹ دوباره معرفی و به بازار وارد شد.

چرا اسفنج ضد بارداری از بازار خارج شد؟

اسفنج ضد بارداری، اولین بار در سال ۱۹۸۳میلادی به مخاطبان معرفی شد، اما در سال ۱۹۹۴ پس از کشف آلودگی باکتریایی در کارخانه تولید آن توسط بازرسان پزشکی متوقف شد. این اسفنج در سال ۲۰۰۵ تحت مالکیت جدید دوباره به بازار آمد. صاحبان جدید، محصول را تبلیغ کردند و سپس آن را به شرکت دیگری فروختند، البته این تجارتی در سال ۲۰۰۷ ورشکست شد. در سال ۲۰۰۹میلادی، یک توزیع‌کننده جدید، مسئولیت عرضه آن را در بازار بر عهده گرفت و اسفنج ضد بارداری از آن زمان تاکنون هنوز رواج دارد.

ادامه مطلب  رابطه جنسی زنان | چرا زنان دچار مشکلات در رابطه زناشویی می‌شوند؟

طرز کار اسفنج ضد بارداری چگونه است؟

اسفنج ضد بارداری به روش‌های مختلف به جلوگیری از بارداری کمک می‌کند:

اسپرم را به دام می‌اندازد و جذب می‌کند.

به طور مداوم برای از بین بردن اسپرم، در حال آزادسازی اسپرم‌کش است.

دهانه رحم را می پوشاند تا اسپرم نتواند به تخمک برسد.

اسفنج ضد بارداری چطور استفاده می شود؟

می‌توانید اسفنج ضد بارداری را تا ۲۴ ساعت قبل از رابطه جنسی به واژنتان وارد کنید. این فرآیند در مقایسه با انواع دیگر کنترل بارداری، کمی آماده‌سازی لازم دارد:

دست‌های خود را بشویید. حتما از صابون آنتی‌باکتریال و آب تمیز استفاده کنید.

اسپرم‌کش را فعال کنید. اسفنج را زیر آب قرار و آن را فشار دهید تا کاملا صابونی و مرطوب شود.

اسفنج را تا کنید. باید اسفنج را دور از حلقه، از وسط تا کنید تا باریک و دراز شود.

اسفنج را به واژنتان وارد کنید. با استفاده از انگشت‌هایتان، اسفنج را تا حد امکان در عمق واژن قرار بدهید.

آن را رها کنید. اسفنج باز می‌شود و دهانه رحم شما را می‌پوشاند. (لبه‌های اسفنج را با انگشت‌هایتان بررسی کنید تا مطمئن شوید که کل دهانه رحم شما را پوشانده است)

هنگامی که اسفنج را وارد می‌کنید، می‌توانید قبل از خارج کردن آن، چندین بار رابطه جنسی داشته باشید.

ادامه مطلب  تست شخصیت شناسی تصویری | بگو دوستت انگشت هاشو چجوری قفل میکنه تا بگم چقدر دوستت داره

اسفنج چه مدت بعد از رابطه باید در واژن بماند؟

برای برداشتن اسفنج ضد بارداری، باید بعد از رابطه جنسی، حداقل شش ساعت صبر کنید. حواستان باشد که به هیچ وجه نباید بیشتر از ۳۰ ساعت در داخل واژنتان بماند.

اسفنج ضد بارداری را چطور دربیاورم؟

برای درآوردن اسفنج ضد بارداری، این مراحل را انجام دهید:

اگر می‌خواهید حداکثر پیشگیری از بارداری ناخواسته را داشته باشید، بهتر است که اسفنج ضد بارداری را با سایر روش‌های ضد بارداری ترکیب کنید.

دست‌هایتان را با صابون آنتی‌باکتریال و آب تمیز بشویید.

از انگشت‌هایتان برای پیدا کردن حلقه‌ای که به اسفنج متصل است، استفاده کنید.

حلقه را بگیرید و به آرامی اسفنج را بیرون بکشید.

اسفنج را دور بیندازید. (هرگز اسفنج را داخل توالت نیندازید)

پیشگیری از بارداری با اسفنج چقدر موثر است؟

اسفنج ضد بارداری برای خانم‌هایی که هرگز زایمان نداشته‌اند، حدود ۸۸درصد  و برای خانم‌هایی که زایمان کرده‌اند، حدود ۸۰ درصد موثر است.

اگر بخواهیم اسفنج ضد بارداری را با سایر روش‌های پیشگیری از بارداری مقایسه کنیم، کاندوم در صورت استفاده صحیح ۹۸درصد و قرص‌های ضد بارداری در صورت استفاده صحیح، ۹۹درصد موثر هستند. به همین دلیل، اگر می‌خواهید حداکثر پیشگیری از بارداری ناخواسته را داشته باشید، بهتر است که اسفنج ضد بارداری را با سایر روش‌های ضد بارداری ترکیب کنید.

ادامه مطلب  دوست داری زیبایی و جوونی صورتت برگرده؟

مزایای استفاده از اسفنج ضد بارداری چیست؟

در ادامه، برخی از مهم‌ترین مزایای اسفنج ضد بارداری را برایتان بیان می‌کنیم:

نیازی به نسخه پزشک نیست. اسفنج ضد بارداری بدون نسخه در اکثر داروخانه‌ها، موجود است.

اسفنج، محافظت ۲۴ساعته ارائه می‌دهد. بعد از اینکه اسفنج را وارد واژن خود کردید، می‌توانید در ۲۴ساعت بعدی هر چند بار که بخواهید رابطه جنسی داشته باشید.اسفنج، محافظت ۲۴ساعته ارائه می‌دهد. بعد از اینکه اسفنج را وارد واژن خود کردید، می‌توانید در ۲۴ساعت بعدی هر چند بار که بخواهید رابطه جنسی داشته باشید.

یک گزینه بدون هورمون است. اسفنج ضد بارداری برای افرادی که کنترل بارداری غیر هورمونی را ترجیح می‌دهند گزینه بسیار خوبی است. حتی استفاده از آن در دوران شیردهی هم بی‌خطر است.

لازم نیست نگران قطع رابطه جنسی باشید. به این دلیل که می‌توانید اسفنج را تا ۲۴ساعت قبل از رابطه جنسی وارد کنید، لازم نیست در لحظه، نگران کنترل بارداری باشید.

خطرات یا عوارض اسفنج ضد بارداری چیست؟

بزرگ‌ترین عیب اسفنج ضد بارداری این است که از شما در برابر بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربتی محافظت نمی‌کند. علاوه بر این، اسپرم‌کش موجود در اسفنج ممکن است باعث برخی مشکلات شود که عبارتند از:

واژینیت

عفونت‌های دستگاه ادراری

خشکی یا تحریک واژن

سندرم شوک سمی

ادامه مطلب  خودروی چینی که قلب رئیس جمهور آمریکا را به دست آورد!/ عکس

به یاد داشته باشید که برای استفاده از این وسیله پیشگیری از بارداری، همه معایب و مزایای آن را بسنجید و اگر سئوالی دارید، آن را با پزشکتان مطرح کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

قبل از تصمیم‌گیری در مورد استفاده، یا عدم استفاده از اسفنج ضد بارداری، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید. اگر به تازگی زایمان کرده‌اید، یا سقط جنین داشته‌اید، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

آیا همسرم می‌تواند اسفنج را حس کند؟

ممکن است برخی از افراد بتوانند اسفنج را حین رابطه جنسی احساس کنند. با این حال، اسفنج از یک ماده نرم ساخته شده است که بافت طبیعی واژن را بازسازی می‌کند بنابراین اکثر افراد، آن را حس نمی‌کنند.

خلاصه

انتخاب بهترین روش کنترل بارداری، برای پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته، موضوع بسیار مهمی به شمار می‌رود. روش‌های پیشگیری که دیگران استفاده می‌کنند، ممکن است لزوما برای شما مناسب نباشد. مهم است که همه گزینه‌ها را با پزشکتان مطرح کنید. اسفنج ضد بارداری، روش پیشگیری غیر هورمونی است که معایبی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری یا خشکی واژن را به همراه دارد. در عوض به نسخه پزشک نیاز ندارد و محافظت ۲۴ساعته ارائه می‌دهد.

منبع: فرتاک نیوز

اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید