30 تیر 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

چه عواملی می‌توانند میم کوین ها را به اوج برسانند؟

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

چه عواملی می‌توانند میم کوین ها را به اوج برسانند؟

چه عواملی می‌توانند میم کوین ها را به اوج برسانند؟


بازار ارزهای دیجیتال بار دیگر شاهد اقبال فزاینده سرمایه‌گذاران به میم کوین‌ها است. اگرچه در نگاه اول، هیجانات کنونی شباهت‌هایی به هیاهوی میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ دارد، اما واقعیت این است که محرک‌های پشت این رونق کنونی، کاملاً متفاوت هستند.

برای درک بهتر فضای کنونی بازار و سرمایه‌گذاری هوشمندانه در این حوزه، لازم است با سه عامل اصلی مؤثر بر رشد میم‌کوین‌ها بیشتر آشنا شویم. وب سایت ماتلی فول (Motely Fool) با انتشار مقاله‌ای این عوامل را مشخص کرده است که در ادامه آن‌ها را می‌خوانیم.

اشتیاق سرمایه‌گذاران به ریسک‌پذیری

سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌هایی نظیر دوج‌کوین (Dogecoin)، فلوکی (Floki)، داگ ویف هت (Dogwifhat) یا شیبا اینو (Shiba Inu)، ریسک و نوسانات به مراتب بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال باثبات‌تر مانند بیت کوین (Bitcoin) یا سولانا (Solana) دارد. با این حال، شواهد متعددی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران این روزها مشتاق ریسک‌پذیری بیشتر هستند.

رشد چشمگیر شرط‌بندی‌های ورزشی آنلاین و تبلیغات گسترده آنها برای جذب کاربران، یکی از نشانه‌های ریسک پذیری سرمایه‌گذاران است. طبق برآورد انجمن گیمینگ آمریکا (The American Gaming Association)، تنها در رویداد مارس مَدنِس (March Madness) امسال، میزان شرط‌بندی آمریکایی‌ها از ۳ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. آمارها حاکی از آن است که درآمد شرط‌بندی‌های ورزشی از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ بیش از ۱۲ برابر شده و در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. شرط‌بندی‌ها ریسک بالایی دارند، اما می‌توانند سودهای هنگفتی نسبت به سرمایه اولیه ایجاد کنند.

کارت همستر امروز ۲۷ تیر چهارشنبه | کارت های جدید همستر + آموزش تصویری

اگرچه شرط‌بندی روی نتایج کوتاه‌مدت رویدادهای ورزشی قمار محسوب می‌شود و با سرمایه‌گذاری تفاوت دارد، شاهد هستیم که سرمایه‌گذاران هم به سراغ سهام پرریسک شرکت‌های فناوری با ارزش‌گذاری‌های حبابی مانند تسلا (Tesla) می‌روند. خرید قراردادهای اختیار معامله کوتاه‌مدت که ریسک بسیار بالایی دارند، اما پتانسیل سودهای چشمگیری را نسبت به سرمایه اولیه نوید می‌دهند نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، مسیر دیگری برای افرادی است که به دنبال ریسک‌های بزرگ در ازای کسب سودهای کلان هستند. بنابراین، تا زمانی که میل و اشتیاق به ریسک در بین سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد، بخشی از نقدینگی و سرمایه‌ها به سمت میم کوین‌های پرریسک حرکت خواهد کرد.

اما چه عواملی باعث شده سرمایه‌گذاران تا این حد ریسک‌پذیر شوند و آیا این روند ادامه خواهد یافت؟ در ادامه به بررسی دو عامل مهم دیگر خواهیم پرداخت که از جمله محرک‌های اصلی چنین رفتارهایی در بازار هستند.

بیشتر بدانید: میم کوین چیست؟ بررسی کامل Meme coin ها، این شوخی های پول ساز!

بدهی‌های سنگین و فشار بازپرداخت

طبق گزارش فدرال رزرو نیویورک، بدهی خانوارهای آمریکایی در ۳ ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ به رقم حیرت‌انگیز ۱۷.۵ تریلیون دلار رسیده است که رشدی بیش از ۵ تریلیون دلاری را در مقایسه با ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد. بخش قابل‌توجهی از این بدهی‌های کلان را وام‌های دانشجویی تشکیل می‌دهند که با پایان یافتن تعلیق بازپرداخت اقساط در دوران همه‌گیری کرونا، اکنون مجدداً از سر گرفته شده‌اند و فشارهای مالی را به شدت افزایش داده‌اند.

توکن بازی میجر (MAJOR) کی لیست می‌شود؟
چه روندهایی می‌توانند میم کوین‌ها را به اوج برسانند؟

بسیاری از خانواده‌ها برای اولین بار پس از گذشت چند سال، کابوس پرداخت اقساط سنگین وام‌های دانشجویی را در کنار افزایش هم‌زمان هزینه‌های زندگی ناشی از نرخ تورم بالا تجربه می‌کنند. هزینه‌های ضروری و اساسی زندگی مانند خوراک، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل و مسکن به‌طور چشمگیری افزایش یافته‌اند. در چنین شرایطی، چشم‌انداز بازپرداخت بدهی‌های هنگفت با نرخ بهره بالا، برای بسیاری ناامیدکننده جلوه می‌کند و آن‌ها را به سمت پذیرش ریسک‌های بزرگ سوق می‌دهد.

البته باید اذعان کرد که سرمایه‌گذاری نسنجیده و هیجانی در میم کوین‌ها نه‌تنها راه‌حل مشکلات مالی نیست، بلکه در بیشتر موارد، اوضاع را حتی وخیم‌تر هم می‌کند. اما متأسفانه واقعیت تلخ این است که تا زمانی که شرایط معیشتی و اقتصادی مردم بهبود محسوسی پیدا نکند، احتمالاً همچنان شاهد ادامه چنین روندهایی در سرمایه‌گذاری خواهیم بود.

خانه‌دار شدن؛ رؤیایی دور از دسترس

هر فردی علاوه بر رهایی از بدهی‌ها، رؤیای مالکیت مسکن شخصی را در سر می‌پروراند. اما افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، در کنار کمبود شدید عرضه، نرخ بهره بالای وام‌های مسکن و تورم فزاینده، این رؤیا را برای اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان با درآمد متوسط، تقریباً به یک آرزوی محال تبدیل کرده است. امروزه دیگر این یک اجماع فراگیر است که خانه‌دار شدن، نسبت به هر زمان دیگری دشوارتر و دورتر از دسترس شده است.

راهنمای کامل بازی تایم فارم (Time Farm)

به بیان ساده‌تر، بخش بسیار بزرگی از متقاضیان خرید مسکن، نه پس‌انداز کافی برای خرید نقدی یک واحد مسکونی دارند و نه حتی با استفاده از وام مسکن و تحمل بدهی، توان پرداخت اقساط ماهیانه را خواهند داشت. این بدان معناست که حتی امن‌ترین و کم‌ریسک‌ترین دارایی که در شرایط عادی بخش اعظم دارایی خالص اکثر سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهد، دیگر دور از دسترس شده است.

متأسفانه در ۵ سال آینده نیز چشم‌انداز تغییر قابل توجه این وضعیت اسفبار، بسیار ضعیف به نظر می‌رسد. رشد اندک دستمزدهای اکثر کارگران و کارمندان، به هیچ عنوان توان رقابت با جهش‌های مداوم قیمت مسکن را نخواهد داشت. همان‌طور که در یک دهه گذشته نیز شاهد بودیم، به احتمال فراوان قیمت املاک همچنان با سرعتی بیشتر از رشد دستمزدها به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد.

سرمایه‌گذاری در جایگزین‌های ظاهراً مناسب‌تر مانند بازار سهام، شاید در نگاه اول وسوسه‌کننده و امیدوارکننده به نظر برسند، اما واقعیت این است که سهام نیز به ندرت می‌توانند به‌طور ناگهانی و یک‌شبه، سودهایی در حد تأمین هزینه خرید مسکن نصیب سرمایه‌گذاران کنند. در نتیجه، افرادی که خواهان کسب سودهای کلان و سریع هستند، به سمت پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای پرنوسانی مانند میم کوین‌ها کشیده می‌شوند.

هرچند انتخاب این مسیر، راهکار هوشمندانه و بلندمدتی برای خانه‌دار شدن نیست، اما با برنامه‌ریزی مالی دقیق، مدیریت ریسک و تلاش مستمر در تخصیص صحیح سرمایه، شاید بتوان گام‌هایی هرچند کوچک در راستای تحقق رؤیای مالکیت مسکن برداشت. بنابراین به جای درگیر شدن مستقیم با ریسک‌های هنگفت، بهتر است که سرمایه‌گذاران به دنبال راهکارهایی برای بهره‌برداری غیرمستقیم و هوشمندانه از چنین فرصت‌هایی در بازار باشند.

به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی که شبکه آنها بستر مناسبی برای معاملات پررونق میم کوین‌ها محسوب می‌شوند، مانند سولانا، می‌تواند شروعی عاقلانه باشد. با اتخاذ چنین رویکردی، می‌توان از رونق احتمالی میم کوین‌ها در چنین شبکه‌هایی منتفع شد، بدون آنکه مستقیماً با ریسک‌های هولناک این حوزه درگیر شد.

نتیجه گیری

در نهایت، با بررسی عوامل فعلی حاکم بر فضای بازار ارزهای دیجیتال و تحلیل شرایط کلی اقتصادی جامعه، به نظر می‌رسد که احتمالاً در آینده نزدیک نیز شاهد تداوم اقبال عمومی به سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌ها خواهیم بود.

اما سرمایه‌گذاران هوشمند و آینده‌نگر، وظیفه دارند که ضمن درک درست مختصات و ویژگی‌های خاص دوران کنونی، از ورود مستقیم و هیجان‌زده به این حوزه پرمخاطره خودداری کنند. در عوض، می‌توان با برنامه‌ریزی منسجم، مدیریت هوشمندانه ریسک و تدوین استراتژی بلندمدت، به شکلی غیرمستقیم از فرصت‌های موجود در بازار بهره برد و در نهایت، گام‌هایی هرچند اندک به سوی تحقق اهداف مالی و معیشتی خود برداشت.منبع: ارز دیجیتال

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت