31 تیر 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

گیاهان نیز مانند انسان‌ها مهارت حل مسئله دارند

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

گیاهان نیز مانند انسان‌ها مهارت حل مسئله دارند

گیاهان نیز مانند انسان‌ها مهارت حل مسئله دارندبه طور گسترده‌ای اعتقاد بر این است که انسان‌ها یا انواع مختلفی از حیوانات موجود در این سیاره باهوش هستند. با این حال، محققان ادعا کرده‌اند که گیاهان نیز هوش خود را به نمایش گذاشته‌اند که با بیش از ۷۰ تعریف توصیف شده است.

به گفته محققان، پاسخ‌های انعطاف‌پذیر، در لحظه و سازگاری که در گیاهان یافت می‌شوند، نشان‌دهنده هوش هستند.

آندره کسلر(Andre Kessler)، نویسنده اصلی، استاد گروه اکولوژی و زیست شناسی تکاملی در کالج کشاورزی و علوم زیستی در دانشگاه کرنل می‌گوید: بیش از ۷۰ تعریف برای هوش منتشر شده است و هیچ توافقی در مورد چیستی آن وجود ندارد، حتی در یک زمینه مشخص.

گیاهان توانایی حل مشکل را دارند

برای مثال گیاهی موسوم به علف طلایی می‌تواند گیاهان همسایه را بدون برخورد با آنها و با حس کردن نسبت‌های نور مادون قرمز دور منعکس شده از برگ‌هایشان درک کند. وقتی علف طلایی توسط گیاهخواران خورده می‌شود، واکنش خود را بر اساس اینکه گیاه دیگری در نزدیکی آن قرار دارد یا خیر، تطبیق می‌دهد.

بسیاری از مردم بر این باورند که هوش به یک سیستم عصبی مرکزی نیاز دارد که در آن سیگنال‌های الکتریکی به عنوان وسیله‌ای برای پردازش اطلاعات عمل می‌کنند. برخی از زیست شناسان گیاهی سیستم‌های آوندی گیاهان را با سیستم‌های عصبی مرکزی همسان می‌دانند و پیشنهاد می‌کنند که نوعی موجودیت متمرکز در گیاه به آنها امکان پردازش اطلاعات و پاسخگویی را می‌دهد. اما کسلر به شدت با این ایده مخالف است.

شیائومی میکس فولد ۴ را رونمایی کرد/ نازک‌ترین پرچمدار/ عکس

او می‌گوید: هیچ مدرک خوبی برای هیچ یک از همسانی‌ها با سیستم عصبی وجود ندارد، اگرچه ما به وضوح سیگنال‌های الکتریکی را در گیاهان می‌بینیم، اما سؤال این است که این سیگنال برای توانایی گیاه در پردازش نشانه‌های محیطی چقدر مهم است.

کسلر و یکی دیگر از نویسندگان مایکل مولر(Michael Mueller)، دانشجوی دکترا در آزمایشگاهش، برای بیان استدلال خود برای هوش گیاهی، تعریف خود را به اساسی‌ترین عناصر محدود کردند و آن توانایی حل مشکلات، بر اساس اطلاعاتی که از محیط به دست می‌آورید به سوی یک هدف خاص بود.

او به تحقیقات قبلی خود در مورد علف طلایی و واکنش آن در هنگام خورده شدن توسط آفات اشاره کرد.

علف طلایی به حشرات اطلاع می‌دهد

کسلر خاطرنشان کرد که وقتی لارو سوسک برگ‌های علف طلایی را می‌خورد، گیاه یک ماده شیمیایی منتشر می‌کند که به حشره اطلاع می‌دهد که گیاه آسیب دیده است و منبع غذایی ضعیفی است.

این مواد شیمیایی موجود در هوا که ترکیبات آلی فرار(VOCs) نامیده می‌شوند، توسط گیاهان همسایه علف طلایی نیز جمع‌آوری می‌شوند و آنها را وادار می‌کند تا دفاع خود را در برابر لارو سوسک ایجاد کنند.

سیگنال های مثبت پزشکیان و محمد بن سلمان در اولین گفتگوی تلفنی

کسلر ادعا می‌کند که به این ترتیب، علف‌های طلایی گیاهخواران را به همسایگان منتقل می‌کنند و آسیب را توزیع می‌کنند.

گیاه بسته به اطلاعاتی که از محیط دریافت می‌کند، رفتار استاندارد خود را تغییر می‌دهد. کسلر می‌گوید که این با تعریف ما از هوش مطابقت دارد.

علف‌ های طلایی همسایه نیز وقتی متوجه می‌شوند که ترکیبات آلی فرار وجود یک آفت را نشان می‌دهند، هوش از خود نشان می‌دهند. انتشار مواد آلی فرار از یک همسایه، پیش بینی کننده وجود گیاه خواران است. آنها می‌توانند از یک نشانه محیطی برای پیش‌بینی وضعیت آینده استفاده کنند و سپس بر اساس آن عمل کنند.

دیده شده است که برخی از گیاهان تجربیات گذشته را به یاد می‌آورند و از آنها یاد می‌گیرند. به عنوان مثال، گیاه گل قهر و آشتی، که به دلیل واکنش سریعش هنگام برخورد جسمی با برگ‌هایش به این نام شناخته شده است، می‌تواند به مرور زمان یاد بگیرد که محرک‌های بی ضرر را نادیده بگیرد.

گیاهان رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که می‌توان آن‌ها را پیچیده در نظر گرفت، مانند باز و بسته کردن گل‌ها و جهت دهی برگ‌ها و ساقه‌ها به سمت نور.

رویداد نوآوری اجتماعی در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد

به جای سیگنال‌های الکتریکی، سیگنال‌های شیمیایی در سراسر ارگانیسم وجود دارد. مطالعات سایر محققان نشان داده است که هر سلول گیاهی دارای ادراک گسترده طیف نور و مولکول‌های حسی برای تشخیص ترکیبات فرار بسیار خاصی است که از گیاهان همسایه می‌آیند.منبع: خبر فوری

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت