جدیدترین اخبار

یارانه معیشتی ۴۰۰ هزار تومانی در حساب هر ایرانی

یارانه معیشتی ۴۰۰ هزار تومانی در حساب هر ایرانی

یارانه معیشتی برای مردم مهم است. یارانه معیشتی واریز شد. یارانه معیشتی همانند دوره های قبل پرداخت شد. یارانه معیشتی برای هر نفر ۵۵ هزارتومان پرداخت می شود. آخرین اخبار از یارانه معیشتی در سال جدید را با هم می خوانیم.

وزیر کار با بیان اینکه طرح ۸۰ هزار تومان یارانه تشویقی به ازای خرید ۷۰ درصدی کالا با اقبال مواجه نشد و دولت این رویه را اصلاح کرد، گفت: با اختصاص ۵۰ درصد مبلغ یارانه به خرید کالا، ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی می‌دهیم.

وزیر کار با بیان اینکه طرح ۸۰ هزار تومان یارانه تشویقی به ازای خرید ۷۰ درصدی کالا با اقبال مواجه نشد و دولت این رویه را اصلاح کرد، گفت: با اختصاص ۵۰ درصد مبلغ یارانه به خرید کالا، ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی می‌دهیم.

سید صولت مرتضوی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییرات نسبتا کم اعتبار طرح کالابرگ الکترونیک و عدم تغییر یارانه نقدی در مقابل افزایش قیمت کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته گفت: این سوال در خصوص اقتصاد کلان و معیشت کلان مردم است اما وظیفه وزارت کار در حوزه کالابرگ، بسترسازی سامانه به منظور تسهیل ارائه کالابرگ الکترونیکی است. به این معنا که کسانی که علاقه‌مند هستند به جای یارانه نقدی کالا خریداری کنند، بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند.

وی با بیان اینکه این یک تکلیف قانونی برای ما بود، گفت: این تکلیف از ابتدای سال ۱۴۰۱ در دستور کار دولت قرار گرفت و زیر ساخت‌های آن را دولت آماده کرد. از دی ماه سال ۱۴۰۱ در چند استان طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت آزمایشی در چند استان و سپس به صورت ملی اجرا شد.

یارانه معیشنی جدید دولت برای مردم

مرتضوی افزود: اجرای این طرح با اقبال مردم مواجه نشد علت نیز این بود که از این یارانه مردم نیازهای دیگر خود را نیز برطرف می‌کردند. به طور مثال از مبلغ یارانه برای هزینه‌های حمل و نقل، درمان، مسکن و نیازهای دیگر استفاده می‌کردند. لذا در گام نخست اعلام کردیم که هر کس ۷۰ درصد از یارانه خود را خرید کند، مشمول ۸۰ هزار تومان یارانه تشویقی خواهد شد.

ادامه مطلب  چه چیزی را جایگزین استخراج اتریوم کنیم؟ بهترین گزینه‌های جایگزین استخراج اتریوم

وزیر کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با توجه به مسائلی که مقدمتا به آن اشاره کردم این طرح با اقبال مردم مواجه نشد. نتیجه این شد که ما رویکر اصلاحی را اتخاذ کردیم. براین اساس رقم ۷۰ درصد تعیین شده را به ۵۰ درصد کاهش دادیم به این معنا که اگر یک یارنه‌بگیر ۴۰۰ هزار تومانی، ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای تعیین شده خریداری کند، ۱۲۰ هزار تومان به یارانه او اضافه خواهد شد.

وی افزود: این اقدام از این جهت است که بتوانیم قدری شکاف‌ها را ساماندهی کنیم، ضمن اینکه کالری مورد نیاز خانواده تامین شود تا فقر مواد مغذی جامعه و به خصوص دهک‌های پایین وجود نداشته باشد. بنابراین پیش‌بینی منابع انجام شده و تامین آن نیز به طور کامل انجام شده است.

مرتضوی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در طرح جدید کالابرگ الکترونیکی (۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی) بیشتر شده است، گفت: امیدوار هستیم این طرح با اقبال عمومی بیشتری مواجه شود و بتوانیم این سامانه را اجرایی و عملیاتی کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال افزایش یارانه نقدی گفت: آن چیزی که قانون‌گذار تکلیف کرده است، کالابرگ است. باید توجه داشته باشید که در خصوص پرداخت یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی در برخی موارد مورد مواخذه قرار گرفتیم چرا که قانون کالابرگ را تکلیف کرده است.

وزیر کار گفت: در حال حاضر و در قانون بودجه ۱۴۰۲ ما مکلف هستیم تا کالابرگ را ارائه کنیم. در صورتی که مردم از کالابرگ استقبال نکنند همچنان امکان استفاده از یارانه نقدی را خواهند داشت.

وی با تاکید براینکه هم‌اکنون دولت طرحی برای افزایش یارانه نقدی ندارد، گفت: طرح کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و ما کسی را الزام نمی‌کنیم که شما حتما باید بروید کالا خریداری کنید. اما اعلام کردیم اگر کسی ۵۰ درصد یارانه خود را کالا خرید، معادل ۱۲۰ هزار تومان، یارانه بیشتر دریافت خواهد کرد. فعلا این گامی است که تعریف شده و امیدوار هستیم اثر خوبی بر روی زندگی دهک‌های کم درامد جامعه داشته باشد.

ادامه مطلب  واکنش سخنگوی شورای نگهبان به شبهه سیاسی بودن ردصلاحیت‌ها

روز جهانی گرامیداشت افراد دارای معلولیت شنوایی هرساله در آخرین یکشنبه ماه سپتامبر برگزار می‌شود که امسال مصادف با ۲ مهرماه  است که به دلیل اهمیت توجه دادن جامعه به این عزیزان مراسمی طی یک هفته از دوم مهرماه تا هشتم همین ماه برگزار خواهد شد و این هفته فرصتی است تا موضوعات و چالش‌های پیش روی جامعه ناشنوایان و سخت شنوایان طرح شده و جامعه را نسبت به آنها آگاه کنند.

از دیگر اهداف این روز برجسته کردن تجربیات منحصر به فرد افراد ناشنوا از فرهنگ های مختلف اقصی نقاط دنیاست. در این روز طی رویدادهای گوناگون بر اهمیت مشارکت ناشنوایان در جامعه تاکید کرده و به دیگران یادآوری می‌شود که ناشنوایی برابر با ناتوانی نبوده بلکه روش متفاوتی است از تجربه زندگی در دنیا .نکته حائز اهمیت اینکه طی آگاهسازی جامعه سعی شده است عبارت «کر ولال» از واژگان معلولیت شنوایی حذف شود.

آسیب شنوایی معلولیتی پنهان و دارای تاثیرات گسترده بر جنبه های مختلف رشد مهارت های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی فرد و خانواده وی است. میزان شیوع آن در زمان تولد بیش از ۲ برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در نوزادان است. به طوری که به طور میانگین ۲تا ۴ تولد کودک ناشنوا در هر هزار تولد را شاهد هستیم اما خوشبختانه تشخیص به موقع و مداخله به هنگام روند اثربخشی در خدمات را داشته و کاهش معلولیت را در پی داشته است.

مسأله حائز اهمیت آن است که باید بدانیم ۲۵درصد ناشنوایی‌ها، به دلایل ناشناخته رخ می دهد، ۵۰ درصد ژنتیک و ۲۵درصد نیز در اثر بیماری هایی مانند زردی، بیماری های مادر در حین بارداری و مسائل هنگام زایمان رخ می دهد.

ادامه مطلب  عملیات روانی منافقین؛ پخش صدای مسعود رجوی علیه خودش

سازمان بهزیستی به عنوان یک سازمان حمایتی، نقش مهمی در حمایت از معلولان به ویژه افراد ناشنوا و کم شنوا را ایفا کرده است، اقدامات و حمایت های این سازمان در جهت حمایت موثر در زندگی روزمره ناشنوایان را می توانید در نمودار زیر ببینید:

سازمان بهزیستی، کودکان معلول را هر ۲ سال یکبار و بزرگسال ومعلولیتهای غیر پیشرفته را هر ۵ تا ۱۰ سال را به منظور بررسی وضعیت معلولیت در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه قرار می دهند و با ارائه خدمات آموزشی، توانبخشی به خانواده و کودک دارای اختلالات ناشنوایی تلاش می کند تا بسترهای لازم برای بهبود وضعیت کودک آماده شود.

سازمان بهزیستی در حال حاضر ۱۱۸ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در کشور دارد که ظرفیت آنها بیش از ۶هزار نفر است و بیش از ۵هزار نفر از آن مراکز خدمت گرفته اند و ۵هزار نفر نیز از سوی سازمان بهزیستی یارانه می گیرند.

تمام کودکان بهره مند از خدمات مراکز فوق به صورت ۱۰۰ درصدی از پوشش یارانه برخوردار بوده و میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی از سوی سازمان به ازای هر کودک به مراکز مذکور بین ۲.۲۷۰.۰۰۰ تا ۲.۵۶۰.۰۰۰ تومان در ماه (متناسب با درجه ارزشیابی مرکز) است.

ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی به کودکان مبتلا به اختلالات شنوایی در قالب  مراکز توانبخشی حرفه ای بالای ۱۵ سال و  ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی به توانخواهان کم شنوا و ناشنوا در قالب  کارگاه های تولیدی حمایتی از دیگر خدمات بهزیستی به افراد دارای اختلال ناشنوایی است.

اشتغال افراد دارای معلولیت در کارگاه‌ها

دفتر امور توانبخشی آموزشی،حرفه ای و توانپزشکی برای توانخواهان کم شنوا و ناشنوا پس ازطی دوره های آموزش حرفه ای در مراکز حرفه آموزی شرایط حضور در کارگاه های تولیدی حمایتی را فراهم آورده است تا توانخواهان بتوانند با استقلال نسبی در انجام قسمتی از یک حرفه توانایی کسب شده و بالقوه خویش را در راستای تولید یا ارایه خدمت به کار گرفته و با حضور در کارگاه های تولیدی حمایتی در این زمینه موفق گردند.

ادامه مطلب  آملی لاریجانی: نسل جدید سوال دارد، سوال هم دعوا ندارد/ جوانان را از دین فراری ندهیم

طی سال ۱۴۰۱ تعداد۳۳۵ نفر افراد دارای معلولیت شنوایی از خدمات کارگاههای تولیدی حمایتی بهره مند شده اند.

ارائه خدمات کاریابی و اشتغال به توانخواهان کم شنوا و ناشنوا در قالب مراکز پشتیبانی شغلی

مراکز پشتیبانی شغلی که با هدف تسهیل شرایط دستیابی به شغل پایدار توانخواهان کم شنوا و ناشنوا و به عنوان مؤسسه مجری در برقراری ارتباط با کارفرما و نظارت بر روند بکارگیری توانخواهان اقدام می‌کند. یکی از برنامه های دفتر مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشوربا هدف استفاده از حداقل توان افراد کو شنوا و ناشنوا جهت ایجاد شغل شایسته وایجاد انگیزه و ارتقاء کیفیت زندگی این افراد می باشد.این مراکز با استخدام افرادی تحت عنوان مربی شغلی (J.C) مبادرت به ایجاد اشتغال برای توانخواهان می نماید. طی سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۳۲ فرد دارای معلولیت شنوایی از این مراکز خدمت گرفته اند.

تسهیلگری اشتغال ۷۰۴۰ نفر از ناشنوایان در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۶۵نفر از گروه هدف مذکور در ۵ ماهه اول سال ۱۴۰۲ از طرق مختلف از جمله پرداخت تسهیلات اشـتغالزایی، پرداخت مشوقهای حمایتی، مشاغل خانگی، تعاونیها، گروههای همیار و… محقق شده است.

تامین وسایل کمک توانبخشی

 ۲۰درصد از اعتبار وسایل کمک توانبخشی به مبلغ ۴۴۵.۱۵۴ میلیون ریال در سال ۱۴۰۱ به افراد دارای معلولیت شنوایی اختصاص یافته است.

تعداد کل وسایل کمک شنوایی در سال ۱۴۰۱

درحال حاضر تعداد۵۹۸۱نفر پشت نوبت خدمات بوده که انتظار میرود تا پایان سال جاری به صفر برسد.

ادامه مطلب  افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص شد

از سال ۸۶ اعتبار قابل توجهی با پیگیری های به عمل آمده به امر کاشت حلزون اختصاص یافت که جهت  کاشت حلزون و تعمیر و تعویض هزینه می‌شود. تعداد ۲۵۰۰ نفر در سال ۱۴۰۱ توانستند از مساعدت مالی سازمان و توانبخشی بعد از عمل کاشت بهره مند شوند.هم چنین در راستای هم افزایی در ارائه خدمات  به افراد نیازمند به کاشت ، (سرانه هر کودک ۶میلیون تومان مشمول حمایت می گردد وسنین ۴تا۶ سال را دربردارد)

برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران

دستاوردها این برنامه را می‌توان این موضوعات دانست:

پوشش حدود ۱۴میلیون  نفر در طول سال های اجرای برنامه ( ازسال ۱۳۸۴ الی ۱۴۰۱)

پوشش بیش از ۹۲ درصد موالید زنده کشور در سال ۱۴۰۱

شناسایی بیش از ۴۰۰۰۰ هزار نفر دارای اختلالات شنوایی از سال ۱۳۸۴ الی ۱۴۰۱

ارائه خدمات غربالگری شنوایی در حدود ۷۰۰ واحد غربالگری شنوایی به صورت ثابت و سیار

استفاده از ظرفیت های بخش غیر دولتی در مراحل غربال، تشخیص و مداخله

کاهش سن تشخیص از ۳ سال به حدود ۱ تا ۵/۱ سال طی ۲-۳ سال اخیر

وجود کارشناسان مجرب و آموزش دیده و علاقمند

پوشش مناطق محروم و روستایی از طریق خرید خدمت از بخش غیردولتی ( در این مناطق خدمات غربالگری رایگان است)

برنامه غربالگری شنوایی سنین ۳ تا ۵ سال

این برنامه از سال ۱۳۹۶ بصورت پایلوت آغاز و در حال حاضر با استفاده از حدود ۲۰۰ دستگاه در کشور در حال اجرا بوده و تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه قرار گرفته اند.

تشکیل شبکه ملی ناشنوایان متشکل از مجموعه تشکلهای مردم نهاد فعال در حوزه ناشنوایان در سطح کشورمنبع: دیجی سرگرمی

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید