3 مرداد 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

5 حقیقت هایمن یا پرده بکارت؛ از آناتومی تا ترمیم پرده بکارت که باید بدانید

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

5 حقیقت هایمن یا پرده بکارت؛ از آناتومی تا ترمیم پرده بکارت که باید بدانید

5 حقیقت هایمن یا پرده بکارت؛ از آناتومی تا ترمیم پرده بکارت که باید بدانید


به گزارش فرتاک نیوز،

هایمن یا پرده بکارت تکه‌ای از بافت پوشاننده یا احاطه‌کننده ورودی واژن است. این بافت در طول تکوین جنین شکل می‌گیرد، در زمان تولد وجود دارد و با گذشت زمان نازک و پاره می‌شود. این چین پوستی کوچک در بعضی فرهنگ‌ها شاخصی برای باکرگی در نظر گرفته می‌شود، اما بین دانش پزشکی و تفسیر فرهنگی افراد از پرده بکارت تفاوت اساسی وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با پرده بکارت تا انتهای مقاله همراهمان باشید.

هایمن یا پرده بکارت چیست؟

هایمن یا پرده بکارت بافتی کوچک و نازک در ورودی واژن است. این بافت در دوران جنینی و تکوین واژن شکل می‌گیرد و هنگامی که واژن به لوله‌ای جامد تبدیل می‌شود، ورودی آن گسترش می‌یابد و پرده بکارت را ایجاد می‌کند. اندازه، شکل و ضخامت پرده هایمن هر شخصی منحصربه‌فرد است و در طول زمان تغییر می‌کند. در موارد نادر، پرده هایمن تمام ورودی واژن را می‌پوشاند و موجب مشکلاتی در قاعدگی می‌شود.

در بسیاری از کشورها پرده بکارت به نشانه فعالیت جنسی شهرت دارد، با این تصور که این پرده پوششی سخت است که واژن را مُهروموم می‌کند، اما این باور غلط است. آنچه پرده بکارت نامیده می‌شود در واقع بافتی نرم و الاستیک دارد و لزوما ورودی واژن را نمی‌پوشاند. این پرده ممکن است با فعالیت روزمره، ورود تامپون یا فعالیت جنسی پاره شود.

انواع هایمن و اختلالات آن

شیوه‌ای برای تعیین شکل پرده بکارت وجود ندارد؛ این بافت زمانی شکل می‌گیرد که فرد هنوز در رحم مادر است و اختلال پرده هایمن هم نوعی ناهنجاری مادرزادی محسوب می‌شود که در زمان تولد وجود دارد.

۱. هایمن حلقوی یا هلالی‌شکل

این شکل هایمن بسیار رایج است. هایمن حلقوی شبیه دوناتی است که مرکز آن ورودی واژن است. هایمن هلالی در پایین ورودی واژن قرار می‌گیرد. بیشتر نوزادان در زمان تولد هایمن حلقوی دارند، اما با گذشت زمان و رسیدن به سن مدرسه هایمن آنها هلالی می‌شود.

۲. هایمن مشبک یا سوراخ‌سوراخ

در این حالت، پرده بکارت سوراخ‌های کوچک زیادی دارد و خون قاعدگی از این سوراخ‌ها می‌گذرد و خارج می‌شود، ولی نمی‌توان به‌راحتی تامپون را وارد واژن کرد.

۳. هایمن بدون سوراخ

از هر ۱۰۰۰ دختر فقط ۱ نفر ممکن است این شرایط نادر را داشته باشد. در این حالت، پرده بکارت ورودی واژن را کاملا می‌پوشاند و هنگام پریود، خون نمی‌تواند از واژن خارج شود، در نتیجه به داخل واژن برمی‌گردد و موجب درد شکم یا کمر می‌شود. همچنین می‌تواند موجب اختلال هاضمه یا مشکلات ادراری شود و بیماری‌هایی مثل عفونت واژن، مشکلات کلیه یا اندومتریوز را در پی داشته باشد.

۴. هایمن با منافذ میکروسکوپی

در این حالت، هایمن ورودی واژن را کاملا می‌پوشاند، اما سوراخ‌های بسیار ریزی هم دارد و خون قاعدگی می‌تواند از این سوراخ‌های کوچک خارج شود، اما ممکن است وارد یا خارج‌کردن تامپون برای فرد مشکل باشد. ممکن است پریود این افراد بیشتر از حد معمول طول بکشد یا هنگام دخول دچار درد و خونریزی شدیدی شوند.

۵. هایمن دیواره‌دار

این هایمن بافت اضافی دیگری دارد و به نظر می‌رسد فرد ۲ پرده بکارت دارد. ورودی واژن در پشت این دو پرده قرار گرفته است. افرادی با پرده بکارت دیواره‌دار برای وارد و خارج‌کردن تامپون مشکل دارند.

پزشک با معاینه فیزیکی واژن می‌تواند اختلال پرده بکارت را تشخیص دهد. بعضی اختلالات پرده بکارت در زمان تولد تشخیص داده می‌شوند و سایر آنها تا دوره نوجوانی و مواجهه با مشکلات قاعدگی مشخص نمی‌شوند.

پاره‌ شدن پرده بکارت

پرده بکارت مثل سایر بافت‌های بدن انعطاف‌پذیر است و می‌تواند کشیده شود. معمولا پرده بکارت با اولین فشار پاره نمی‌شود. ممکن است فعالیت‌های روزمره و استفاده از تامپون هایمن را کشیده و نازک کنند و بر اثر فرسایش پاره شود. درد پاره‌شدن هایمن مثل درد پارگی عضله یا شکستن استخوان ناگهانی نیست.

ترمیم پرده بکارت

عمل پرده بکارت هایمنوپلاستی، بازسازی پرده بکارت، ترمیم پرده بکارت یا جراحی پرده بکارت هم نامیده می‌شود. در این روش، جراح از بافت لب‌های واژن برای ایجاد پرده جدید استفاده می‌کند. هر خانمی می‌تواند برای بازسازی پرده بکارت خود اقدام کند و پزشک زنان درباره امکان ترمیم بافت نظر می‌دهد.

۵ نکته آگاهی‌بخش درباره پرده بکارت

این چین پوستی کوچک در بعضی فرهنگ‌ها نشانه باکرگی در نظر گرفته می‌شود، اما تفاوت دانش پزشکی با باور عموم مردم بسیار زیاد است. شاید دانستن این ۵ نکته درباره پرده بکارت دید بهتری به شما بدهد.

۱. هایمن کاملا واژن را نمی‌پوشاند

هایمن واژه‌ای یونانی به‌معنی «غشا» است. این غشا اطراف ورودی واژن را می‌پوشاند، اما این پوشش کامل نیست و قبل از اینکه فرد در اولین رابطه جنسی دخول را تجربه کند، خون قاعدگی از واژن خارج می‌شود. تعداد بسیار کمی از زنان ممکن است پرده بکارت کامل داشته باشند که باید آن را جراحی کنند تا فضایی برای خارج‌شدن خون قاعدگی ایجاد شود.

۲. پرده بکارت شکل‌های مختلفی دارد

پرده بکارت شکل استانداردی ندارد که شکل طبیعی آن در نظر گرفته شود. ممکن است پرده بکارت در بعضی افراد بزرگ‌تر باشد، در بعضی افراد در حاشیه قرار بگیرد یا در بعضی دیگر لوبی‌شکل باشد. این بافت گاهی آن‌قدر نازک است که دیده نمی‌شود.

۳. پرده بکارت انعطاف‌پذیر است و ممکن است پاره نشود

تصور ما این است که پرده بکارت با اولین رابطه جنسی پاره می‌شود، اما هایمن منفذی دارد که خون، تامپون و انگشت از آن عبور می‌کنند بدون اینکه هایمن پاره شود. بنابراین با اولین دخول هم ممکن است پرده بکارت کشیده شود و از بین نرود. این واقعیت با آنچه باکرگی نامیده می‌شود در تضاد است. در حقیقت هیچ تغییر فیزیکی‌ای رخ نمی‌دهد، در حالی که ممکن است بسیاری از افراد در اولین رابطه جنسی انتظار چنین اتفاقی را داشته باشند.

۴. همه افراد پرده بکارت ندارند

بعضی از خانم‌ها با پرده بکارتی خیلی کوچک یا بدون پرده بکارت به دنیا می‌آیند. آنها کاملا سالم هستند و چیزی را از دست ندادند یا به اقدامات پزشکی نیاز ندارند. پرده بکارت بسیاری از افراد هم مدت‌ها قبل از دخول جنسی پاره شده است که می‌تواند به‌علت ورزش، کاوش شخصی یا ورود تامپون باشد.

۵. علم پزشکی معاینه بکارت را قبول ندارد

در سال ۲۰۱۹، دانشکده زنان و زایمان آمریکا اعلام کرد که هیچ آزمون مشخصی برای بررسی باکرگی وجود ندارد. بنابراین نمی‌توان فقط با نگاه‌کردن به واژن یک خانم گفت او رابطه جنسی داشته است یا نه. پرده هایمن در افراد مختلف متفاوت است و دخول هیچ‌ نشانه‌ مشخصی ندارد. بسیاری از افراد با این تصور که پرده بکارت در اولین رابطه جنسی پاره می‌شود انتظار رابطه‌ای دردناک را دارند، اما درد ناشی از دخول بیشتر ناشی از اضطراب یا بی‌تجربگی جنسی است تا کشیده و پاره شدن پرده بکارت.

هرچند معاینه باکرگی از نظر پزشکی دقیق نیست و سازمان بهداشت جهانی آزمایش باکرگی را نقض حقوق بشر می‌داند، متأسفانه در بعضی فرهنگ‌ها همچنان تست باکرگی انجام می‌شود.


برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.منبع: فرتاک نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله (1)
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
اشتراک سه ماهه نماوا
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
اشتراک سه ماهه فیلیمو
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
ساعت هوشمند مدل K59 – Pro (ویدئو معرفی)
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,690,000تومان است.
شامپو نانو بدنه خودرو براق کننده و تمیز کننده تکرو 1.5 لیتر
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
مایع تمیز کننده شیشه خودرو تیزرو صنعت 4 لیتر
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
کیسه فریزر پلانگتون بسته 1000 عددی
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
تونر لافارر مدل مولتی اکتیو مناسب پوست های خشک و حساس حجم 170 میلی لیتر
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قرص جوشان ویتامین ث 1000 میلی گرمی یوروویتال بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم‌ های هلث بسته 20 عددی
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت