Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

انتخاب اسم نوزاد بر اساس اسم پدر و مادر

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

انتخاب اسم نوزاد بر اساس اسم پدر و مادر

انتخاب اسم نوزاد بر اساس اسم پدر و مادر

انتخاب اسم بچه با نکات و اصول اسلام  

قبل از انتخاب اسم بچه، پدر و مادر چندین نام زیبا را انتخاب کرده و باهم درموردش تبادل نظر می کنند تا در نهایت اسم فرزند خود را از میان صدها اسم پسر و دختر، جدا کنند. اسم های سفارش شده در اسلام و یا اسم های جدید در ثبت احوال، هر یک معنای خاصی دارد که همین معنا هم در انتخاب اسم بچه موثر است؛ ولی اینکه انتخاب اسم بچه با کیست و برعهده چه کسی است و دیگر مسائل مهم مرتبط به این موضوع را در این بخش از نمناک میخوانید.

انتخاب اسم فرزند بر عهده کیست؟

اهمیت نامگذاری فرزند در اسلام را میتوان از احادیث معتبر دریافت و از دل همین احادیث میتوان فهمید که حق انتخاب فرزند بر عهده پدر و مادر اوست.

مستحب است در روزهای نخست تولّد نوزاد، نام نیکو و شایسته برای او انتخاب شود. این امر از حقوق کودک بر پدر و مادر است و بسیاری از فقها به آن تصریح نموده‌اند.(شیخ طوسی، محمد بن حسن، النهایة، ص501)

حضرت محمد(ص) خطاب به امام علی (ع) فرمودند:

حق فرزند بر پدرش این‌ است که نام نیکو برای او انتخاب نماید و او را به نیکی تربیت نموده و به‌کاری شایسته بگمارد.

ادامه مطلب  آیا رئیس بعدی SEC روند سرکوب صنعت ارزهای دیجیتال را متوقف خواهد کرد؟ 

«یٰا عَلیِ، حَقُ الْوَلَدِ عَلَی ْوٰالِدِهِ اَنْ یُحَسِّنَ اسْمَهُ وَاَدَبَهُ وَ یَضَعَهُ مَوْضِعاً صٰالِحاً».(وسائل الشیعة، ج21، ص389)

امام صادق (ع) از پیامبر (ص) نقل می‌کند که فرموده است:

نام نیک برای خود انتخاب کنید، زیرا در روز قیامت شما را با همان نام می‌خوانند و گفته می‌شود‌ای فلان فرزند فلان برخیز و به سوی نور خود گام بردار و‌ ای فلان فرزند فلان برخیز که نوری نداری.

«اِسْتَحْسِنُوا اَسْمٰاءَکُمْ فَاِنَّکُمْ تُدْعَوْنَ بِهٰا یَوْمَ الْقِیٰامَةِ قُمْ یٰا فُلاٰنَ بْنَ فُلاٰنٍ الٰی نُورِکَ وَقُمْ یٰا فُلاٰنَ بْنَ فُلاٰنٍ لاٰنُورَ لَکَ».(وسائل الشیعة، ج21، ص389)

بهترین اسم برای بچه؛ انتخاب نام محمد برای فرزند

در انتخاب اسم بچه، اغلب تمایل دارند از اسامی مذهبی و اسلامی برای فرزند خود انتخاب کنند و در این میان بخصوص اسم محمد جایگاه ویژه ای دارد و حتی بهترین نام برای فرزند پسر عنوان شده است، که در مورد اسم محمد برای فرزند و اثرات مثبت آن، احادیث بسیاری ثبت شده است.

انتخاب نام شایسته برای کودک از چنان اهمیّتی برخوردار است که مستّحب است نوزاد پسر را تا روز هفتم محمّد بنامند، پس از آن اگر خواستند، نامش را تغییر دهند.(الروضة البهیة، ج5، ص443)

همچنین درمورد انتخاب اسم محمد برای بچه، امام رضا (ع) می‌فرماید:

خانه‌ای که در آن نام محمّد باشد اهل آن در بامداد و شامگاهشان با خیر و برکت همراه خواهند بود.

ادامه مطلب  ایجاد انحصار در بازار تایر/ لاستیک چند نرخی شده است

«اَلبَیتُ الَّذِی فیِهِ مُحَمَّدٌ یُصبِحُ اَهلُهُ بِخَیرٍ وَ یُمسُونَ بِخَیرٍ».(وسائل الشیعة، ج21، ص394)

امام باقر (ع) درمورد انتخاب اسم محمد برای فرزند می‌فرماید:

راست‌ترین نام‌ها این است که بر بندگی خداوند متعال دلالت کند و برترین نام‌ها، اسامی پیامبران است.

«اَصْدَقُ الاَسْمٰاءِ مٰا سُمِّیِ بالْعُبُودِیَّةِ وَاَفْضَلُهٰا اَسْمٰاءُ الاَنْبِیٰاءِ». (وسائل الشیعة، ج21، ص391)

سلیمان جعفری از امام کاظم (ع) نقل میکند که:

هیچ‌گاه فقر و بیماری به خانه‌ای که در آن نام محمّد، احمد، علی، حسن، حسین، جعفر، طالب، عبدالله و فاطمه باشد، داخل نمی‌شود.

 «لَا یَدخُلُ الفَقرُ بَیتاً فیهِ اسمُ مُحَمَّدٍ اَو اَحمَدَ اَو عَلِی اَو الحَسَنِ اَوِ الحُسَینِ اَو جَعفَرٍ اَو طالِبٍ اَو عَبدِاللهِ اَو فاطِمَةَ مِنَ النَّساءِ».(الکافی، ج6، ص19)

اسم نوزاد

امام صادق (ع) می‌فرماید:

هیچ نوزادی برای ما متولّد نمی‌شود، مگر این‌که نخست او را محمّد می‌نامیم و پس از هفت روز اگر خواستیم نامش را تغییر می‌دهیم وگرنه همان نام را بر او باقی می‌گذاریم.

«لا یُولَدُ لَنا وَلَدٌ سَمَّیناهُ مُحَمَّداً فَاِذا مَضَی سَبعَةُ اَیامٍ فَاِن شِئنَا غَیَّرنا وَ الاّ تَرَکنا». (وسائل الشیعة، ج21، ص392)

اسم فاطمه جزو بهترین اسامی برای دختر

هیچ گاه فقر و بیچارگی به خانه ای که در آن نام محمد،احمد،علی،حسن،حسین،جعفر،طالب،عبدالله و فاطمه باشد،داخل نمی شود.(وسائل الشیعه،جلد 15،ص 129)

بدترین اسم برای فرزند:

ادامه مطلب  خداحافظی با لک های صورت با روغن بابونه + طرز تهیه روغن بابونه خانگی

در روایات و احادیث در پاسخ به این سؤال اینطور آمده است که بدترین اسم برای بچه، اسامی پادشاهان ظالم و کفار اسلام است. همچنین اسامی که معنای بدی دارند را نباید به عنوان اسم پسر و دختر انتخاب کنیم.منبع: دیجی سرگرمی

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید