[ad_1]

بسته بندی می تواند با مشتریان بالقوه ارتباط گرفته و در نهایت بر تصمیمات خرید آنها تاثیر گذارد پس نقشی فراتر از محافظت از محصولات داشته و به عنوان یک ابزار قدرتمند بازاریابی برای برند عمل می کند. در این مقاله، اهمیت طراحی بسته بندی و تاثیر آن بر رفتار خرید مصرف کننده، شناخت برند و موفقیت کلی محصول را بررسی خواهیم کرد.

طراحی بسته بندی چیست؟

ابتدا باید طراحی بسته بندی را تعریف کنیم. به فرایند خلق نمای بیرونی و جنبه های کاربردی برای بسته بندی یک محصول اشاره دارد. این فرایند شامل انتخاب نوع متریال، طرح های گرافیکی، رنگ، تایپوگرافی و طرح بندی مناسب برای ایجاد یک ماهیت بصری جذاب و به یاد ماندنی از محصول است. هدف نهایی طراحی بسته بندی، تمایز محصول از رقباست.

اصول طراحی بسته بندی

اصول طراحی بسته بندی جنبه های مختلفی را در بر می گیرد؛ از زیبایی شناسی گرفته تا کارکرد بسته بندی. با رعایت و گنجاندن این اصول در طراحی بسته بندی محصول می توانید یک بسته بندی خاص و به یاد ماندنی ایجاد کنید.

سه پرسشی که قبل از شروع فرایند طراحی بسته بندی باید مطرح کنید.

  1. محصول چیست؟
  2. مخاطب هدف آن کیست؟
  3. مخاطب هدف چطور محصول را خریداری می کند؟

نوع محصول تاثیر بسزایی در جنس و متریال انتخابی، ابعاد و… برای بسته بندی خواهد داشت. قبل از همه چیز باید این مواردی که در ادامه ذکر می شود را در نظر بگیرید.

مصرف کننده محصول چه کسی است؟ بسته بندی یک محصول باید برای مخاطب هدف آن جذاب و ایدئال باشد. قبل از شروع فرآیند طراحی، باید بدانید مصرف کننده محصول کیست. برای مثال اگر محصول برای سالمندان تولید شده ممکن است نیاز باشد که متن های روی بسته بندی بزرگتر باشند. اگر مخاطب هدف شما اقشار ثروتمند هستند، بسته بندی شما باید بتواند احساس لوکس و خاص بودن را به آنها منتقل کند.

نحوه خرید محصول توسط مخاطب هدف نیز بسیار حائز اهمیت است. آیا مخاطب، محصول را به صورت اینترنتی قرار است تهیه کند یا نه آن را از روی قفسه فروشگاه ها بر می دارد. در ادامه به بیان نکاتی که باید در طراحی بسته بندی رعایت شود، می پردازیم.

نقش مهم بسته بندی در برند سازی

با طراحی بسته بندی، برندها هویت خود را به نمایش می گذارند. رنگ‌ها، فونت‌ها و طرح های گرافیکی مورد استفاده در بسته ‌بندی می‌ توانند در ذهن مصرف کننده ماندگار شوند و ارتباطی عاطفی با مصرف‌کنندگان برقرار کنند.

خلق یک برداشت اولیه قوی

در یک بازار پر رقابت، خلق برداشت اولیه بسیار مهم است. طراحی بسته بندی اولین نقطه تماس بین مصرف کننده و محصول است و یک بسته بندی چشم نواز و منحصر به فرد می تواند فورا توجه فرد را به خود جلب کرده و خریداران بالقوه را وادار به کاوش بیشتر کند.

شناخت و یادآوری برند و کمک به برجسته شدن در میان جمعیت

در یک بازار رقابتی، ایجاد شناختی قوی از برند، حیاتی است. طراحی بسته بندی جذاب و منسجم حس آشنایی را ایجاد می کند و شناسایی محصولات شما را برای مشتریان آسان تر می کند. وقتی خریداران بتوانند بدون هیچ زحمت و تلاشی برند شما را به خاطر آورند، به نقطه عطف قابل توجهی در شناخت برند دست یافته اید.

درک روانشناسی مصرف کننده

طراحی بسته بندی موثر، روانشناسی مصرف کننده را در نظر می گیرد. رنگ ها، فونت ها و تصاویر، احساسات خاصی را برمی انگیزند و بر تصمیمات خریدار تاثیر می گذارند.

بازتاب هویت و ارزش های برند

طراحی بسته بندی شما نباید فقط صرفا زیبا باشد. بلکه باید بتواند هویت و ارزش های برند شما را منعکس کند. شناخت مخاطبان هدف و طراحی مناسب با سلایق و انتظارات آنها، می تواند ارتباط عاطفی بین مصرف کنندگان و برند شما را تقویت کند.

حفاظت از محصول

طراحی بسته بندی باید ایمنی و حفاظت از محصول را هنگام حمل و نقل و انبار شدن تضمین کند. بنابراین متریال جعبه بسته بندی برای حفظ و نگهداری محصولات باید از مقاومت و دوام بالایی برخودار باشد.

تمایز و برجستگی

طراحی بسته بندی فرصتی عالی برای به نمایش گذاشتن نقاط فروش منحصر به فرد شما (USP) را ارائه می دهد. برجسته کردن مواردی که محصول شما را از دیگران متمایز می کند، می تواند بر فرآیند تصمیم گیری مشتری تاثیر بگذارد و شانس اینکه مشتری محصول شما را نسبت به دیگران انتخاب کند، افزایش دهد.

تاثیر بر رفتار خرید مشتری

طراحی بسته بندی نیز می تواند بر رفتار خرید مشتری تاثیر بگذارد. طراحی بسته بندی خوب می تواند یک ارتباط عاطفی با مصرف کننده ایجاد کرده و آنها را به سمت انتخاب یک محصول نسبت به سایر رقبا سوق دهد.

اهمیت طراحی بسته بندی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران یکی از عناصر موثر در فروش محصول زعفران است. اهمیت بسته ‌بندی زعفران را می‌توان در میزان صادرات، فروش و سود جست‌وجو کرد. یک بسته‌ بندی مناسب می‌ تواند برای محصول زعفران شما ارزش افزوده مضاعف ایجاد کرده و در نتیجه باعث افزایش فروش محصول شما شود.

اهمیت طراحی بسته بندی خرما

خرما نیز یک محصول صادراتی ارزشمند بوده که برای صادرات و فروش در نقاط مختلف جهان باید با دقت و ظرافت بسته بندی شود. طراحی بسته بندی خرما اهمیت ویژه ای داشته و با یک طراحی بسته بندی خوب می توان ارزش افزوده محصول را چند برابر کرد و در نهایت فروش محصول را (چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای جهانی) افزایش داد.

ایده های جذاب طراحی بسته بندی

شرکت ها و برند ها همیشه به دنیال ایده های جذاب طراحی بسته بندی هستند، زیرا می دانند که بسته بندی های خلاقانه، باعث افزایش فروش محصول شده و به تبع آن باعث افزایش سطح رقابت تجاری می شود.

نرم افزار طراحی بسته بندی

در این بخش قصد داریم به معرفی نرم افزار طراحی بسته بندی بپردازیم. نرم افزار های معمول که برای طراحی بسته بندی استفاده می شوند شامل Adobe Illustrator، Adobe Photoshop، Corel Draw، Affinity Designer و… هستند.

سفارش طراحی بسته بندی

سفارش طراحی بسته بندی باید به متخصص این امر واگذار شود. اصلی ترین آیتم در تولید یک بسته بندی اصولی، استاندارد و زیبا، طراحی آن است. طراحی فقط شامل جلوه های بصری بسته بندی نمی شود، بلکه انتخاب قالب درست، نحوه صحیح اندازه گیری ها، انتخاب موقعیت درست خط های تا، شکل درست پنجره در بسته بندی و … همگی توسط طراح بسته بندی انجام می شود. تیم حرفه ای آوند استودیو آماده ارائه خدمات متنوع از جمله طراحی و اجرای بسته بندی برای محصولات شماست.

قیمت طراحی بسته بندی

قیمت طراحی بسته بندی در مشهد به فاکتور های بسیار زیادی بستگی دارد و طبق فرمول های خاصی محاسبه می شود. در زمان استعلام قیمت بسته بندی، مواردی از قبیل نوع بسته بندی، ابعاد، جنس، تیراژ، نوع چاپ روی بسته بندی مورد بررسی قرار می گیرد و با استفاده از آن، محاسبه قیمت انجام می شود.

[ad_2]

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید