2 اردیبهشت 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

ایران ۲ درصد علم دنیا را تولید می‌کند/ در ۹ فناوری جزو ۱۰ کشور برتریم

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

ایران ۲ درصد علم دنیا را تولید می‌کند/ در ۹ فناوری جزو ۱۰ کشور برتریم

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم در نشست آمایش و تحول آموزش عالی استان قزوین که در سالن اجتماعات بوستان دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران ۲ درصد علم جهان را تولید می‌کند و در ۱۲ فناوری برتر دنیا جمهوری اسلامی ایران جزو ۲۰ کشور نخست دنیاست.

وی اضافه کرد: همچنین جمهوری اسلامی ایران در تولید ۹ فناوری برتر دنیا جزو ۱۰ کشور نخست جهان محسوب می‌شود که ایران در تولید دانش‌های حوزه نانو رتبه ۴، در سلول‌های بنیادی رتبه ۹ و در حوزه هوافضا رتبه ۵ را در اختیار دارد.

عموعابدینی ادامه داد: همچنین دانشگاه‌های ما در رشته‌هایی مانند مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک رتبه‌های بسیاربالایی را در گروه‌بندی‌های تولید علم و دانش دارد.

معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سهم دانشگاه‌های معتبر ایران در تولید علم جمهوری اسلامی ایران گفت: دانشگاه تهران ۹.۵ درصد علم و فناوری و دانشگاه شریف ۴ درصد دانش و فناوری ایران را تولید می‌کنند و سهم دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) در تولید علم و دانش بالاتر از ۱.۷ درصد است.

ادامه مطلب
بازار خودرو به کما رفت/ آخرین قیمت پژو، شاهین، تیبا، دنا، رانا و کوییک + جدول

عموعابدینی از تدوین طرح تحول نظام آموزش عالی در کشور اضافه کرد: طرح تحول باید ۴ چالش را حل کند که نخستین آن حکمرانی دانشگاه است.

وی با انتقاد از بنیاد نخبگان برای محدود کردن شرایط نخبگی به رتبه زیر ۲ هزار آزمون سراسری تصریح کرد: محدودیت در همه موارد عالی است، ولی در مورد نخبگان باید درب‌ها باز باشد و برای پیشرفت نخبه‌ها بریز و بپاش اشکالی ندارد و غرب این تجربه موفق را داشته و فضا را برای نقش‌آفرینی نخبگان باز کرده است.

عمو عابدینی با اشاره به طرح اتحادیه اروپا برای جذب نخبگان به همراه خانواده‌های آن‌ها در قالب طرح جزیره نخبگان گفت: اتحادیه اروپا امسال ۲۷ میلیارد یورو برای این موضوع بودجه گذاشته تا به نخبه به همراه خانواده و بچه‌هایش اقامت و ویزا می‌دهد. شرکت‌های دانش‌بنیان ما را به صورت یک‌جا می‌برند.

وی تصریح کرد: از یک دانشگاهی خواستیم که ۲۰ نخبه را در قالب رشته‌های مختلف جذب کنند و به ما گفتند باید این‌ها کدرشته شوند و از طریق کنکور جذب شوند و چنین محدودیت‌ها بی‌موردی داریم.

ادامه مطلب
انفجار در مقر حشدالشعبی در شمال بابل

در برنامه هفتم خبری از کلان‌پروژه‌های فناورانه نیست

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس هم در این جلسه با اشاره به مختصات برنامه هفتم توسعه کشور گفت: وزارت علوم در حوزه ارائه برنامه‌های فن‌آورانه در برنامه هفتم به شدت پراکندگی داشت و در نقشه جامع علمی کشور برای ۵ سال آتی به کلان‌فناوری‌ها اشاره نشده که ۲ نمونه آن در استان قزوین است

فاطمه محمدبیگی اضافه کرد: ۲ کلان‌پروژه پیشران فناوری در کشور داریم که یکی از آن‌ها چشمه نور قزوین و دیگری رصدخانه کاشان است. با این حال می‌بینیم که پروژه چشمه نور یا شتابگر ملی قزوین هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته است و درباره اولویت‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه فناوری‌ها چیزی از دولت در لایحه برنامه هفتم به دست ما نرسید.

وی ادامه داد: فقط کلی‌گویی، نگاه توصیفی و توصیه‌ای نمی‌تواند برنامه هفتم توسعه را برنامه جامعی قرار دهد، بلکه برنامه هفتم باید هدفمند، نشان‌دار و نقطه‌زن باشد. برای نمونه همین پروژه چشمه نور با حمایت شخص مقام معظم رهبری در چشم‌انداز ۱۴۰۴ کلید خورد و باز هم با حمایت شخص ایشان ردیف بودجه مختصری گرفت.

ادامه مطلب
۴۰۰ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی وارد کهگیلویه و بویراحمد شد

محمدبیگی تصریح کرد: تا امروز ۱۰ سال است که منتظریم پروژه چشمه نور توسط وزارت علوم، سازمان انرژی اتمی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سیاق و شکلی به خودش بگیرد.  

فقط یک‌دهم بودجه ابرطرح چشمه نور تخصیص یافت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در ابرطرح چشمه نور ۲۰۰ دانشمند و ۲ هزار پژوهشگر از سطح خاورمیانه جذب خواهند شد، گفت: این پروژه که می‌تواند منشأ حفظ نخبگان باشد، ۳ سال ردیف بودجه نداشت.  

محمدبیگی با اشاره به تصویب ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب سفر برای این ابرطرح تصریح کرد: با این حال تا امروز فقط ۲۶ میلیارد تومان بودجه به این طرح کلان فناورانه تزریق شده که یک‌دهم اعتبار مصوب یادشده است.

وی افزود: با این ۲۶ میلیارد تومان چطور می‌توانیم آزمایشگاه بزرگ نور درخشان را ایجاد کرده و یا چند دانشمند جذب کرده و چقدر می‌توانیم ساخت‌وساز در این پروژه داشته باشیم. روی کاغذ نوشتن آسان است، ولی عمل کردن سخت است.منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

ادامه مطلب
یک بمب‌افکن میکرومقیاس برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد
بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت