[ad_1]

محمد کشتی‌آرای در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، بازار بیشتر تحت تأثیر قیمت جهانی طلا بود؛ باتوجه به تحولات سیاسی خاورمیانه، قیمت اونس جهانی طلا این هفته نیز همچون هفته گذشته سیر صعودی داشت و با ١٧ دلار افزایش به ١٩۵٠ دلار در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) رسید.  

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: طبیعتا این نوسان افزایش اونس جهانی، در حالیکه نرخ ارز سیر نزولی داشت و طی این هفته روبه کاهش بود، سبب شد که تغییرات مختصری بر روی قیمت سکه و طلا داشته باشیم. البته این هفته به دلیل همین نوسانات کم، بازار سکه و  طلا، بازار بسیار آرامی بود و قیمت‌ها نیز از ثبات نسبی بهره‌مند بود؛ تقاضا نیز کاهش پیدا کرد، سطح دادوستدها نیز از همین روی کاهشی بود و خبری از تقاضاهای کاذب و هیجانی در بازار نبود.

این کارشناس بازار سکه و طلا تصریح کرد: البته اواسط هفته (سه‌شنبه) قیمت سکه تا بیش از ٢٩ میلیون تومان هم افزایش پیدا کرد اما مجدد باتوجه به نوسان عوامل موثر، کاهشی شد و ثبات خود نسبت به ابتدای هفته را حفظ کرد. براین اساس، سکه تمام طرح جدید که مرز ۲۹ میلیون تومان را هم رد کرده بود، مجدد در پایان هفته، به کانال ٢٨ میلیون تومان بازگشت.

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت سکه و طلا در معاملات پایانی هفته و تغییرات آن‌ها نسبت به ابتدای هفته گفت: دیروز (پنجشنبه ٢٧ مهر ماه) در آخرین معاملات، سکه تمام طرح جدید بدون تغییر ٢٨ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان تعیین بها شد. البته در طول هفته نوسانات افزایشی و کاهشی را تجربه کرد؛ اما در مجموع در پایان هفته، تغییری نسبت به ابتدای هفته نداشت. سکه تمام طرح قدیم نیز بدون تغییر نسبت به ابتدای هفته ٢۵ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان در آخرین معاملات روز گذشته، قیمت داشت.  

قطعات کوچک‌تر سکه ارزان شد

وی ادامه داد: نیم سکه و ربع سکه در این هفته هریک با ٢٠٠ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته به‌ترتیب به ١۵ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان (نیم سکه) و ١٠ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان رسیدند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ٢٠٠ هزار تومان کاهش هفتگی در آخرین معاملات پایانی هفته شش میلیون تومان دادوستد شد.

کارشناس بازار سکه و طلا اعلام کرد: افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی در قیمت طلا در داخل نیز اثرگذار بود. قیمت هر مثقال طلای آب شده (١٧ عیار) با ۵۵ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات هفته ١٠ میلیون و ۴٧٠ هزار تومان بود. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز در این هفته ١٣ هزار تومان افزایش را به نسبت ابتدای هفته تجربه کرد و در پایان بازار این هفته، دو میلیون و ۴٢٣ هزار تومان به ازای هر گرم معامله شد.

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه در بازار خاطرنشان کرد: باتوجه به کاهش تقاضا در بازار و کاهش دادوستدها، حباب سکه نیز در این هفته کمی تخلیه شد و با ٢٠٠ هزار تومان کاهش هفتگی، دیروز در آخرین معاملات، هر قطعه سکه پنج میلیون و ٢٠٠ هزار تومان دارای حباب بود.

مسلماً افزایش قیمت نخواهیم داشت 

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه در مجموع این هفته، قیمت جهانی طلا افزایشی و در مقابل نرخ ارز کاهشی بود، سطح معاملات و دادوستدها کاهشی بود و قیمت‌ها از ثبات نسبی برخوردار بود، برای روزهای آینده پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌هایی که اعلام شده تا روز دوشنبه به همین شکل باشد و نهایتاً نوسانات جزئی را شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سکه و طلا تصریح کرد: باتوجه به ثبات قیمت ارز که توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود، احتمالا همچون هفته‌ای که گذشت تغییرات در بازار جزئی خواهد بود؛ اما آنچه مسلم است، افزایش قیمت طی روزهای آینده نخواهیم نداشت و این ثبات قیمت حتما تا روز دوشنبه (اول آبان ماه) حاکم خواهد بود. 

[ad_2]

منبع: خبر فوری

دیدگاهتان را بنویسید