Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

بررسی شایعه‌ای که ورزش ایران را به هم ریخت!

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

بررسی شایعه‌ای که ورزش ایران را به هم ریخت!

بررسی شایعه‌ای که ورزش ایران را به هم ریخت!


پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش “ورزش سه”، حدود یک سال از شروع جام جهانی و نزدیک به دو سال از قطعی شدن صعود تیم ملی ایران به این تورنمنت سپری شده و عجیب اینجاست هنوز بحث و جنجال در مورد پاداش حضور بازیکنان تیم ملی ایران در این تورنمنت به داغ‌ترین شکل ممکن دنبال می‌شود. چند ماه قبل تصویر از حواله‌های واردات خودرو توسط بازیکنان از جنوب کشور منتشر شده و واکنش‌های فراوانی را در بین افکار عمومی برانگیخت.

در حقیقت بخش قابل توجهی از اقشار مختلف جامعه که البته ابتدا تصور می‌کردند این پاداش بابت نتایج تیم ملی در خود جام جهانی است (هنوز هم این اشتباه حتی در بین ورزشکاران دیگر رشته‌ها وجود دارد) مدعی شدند دریافت شش گل از انگلیس و حذف از مرحله گروهی نیازمند پرداخت پاداش نیست و البته در ادامه بارها عنوان شد این حواله‌ها بابت صعود به جام جهانی بوده، نه نتایج تیم ملی در این تورنمنت.

اما مصاحبه اخیر محمدحسین کنعانی زادگان در تلویزیون دوباره آتش این جنجال را شعله ور کرده و کار را حتی به درگیری لفظی بین ورزشکاران دیگر رشته‌ها و بازیکنان قدیمی فوتبال رساند. در این میان عذرخواهی کنعانی زادگان در اینستاگرام نیز دردی از این بازیکن دوا نکرد و او دوباره در مرکز ثقل یک جنجال بزرگ قرار گرفته است.

ادامه مطلب  ترید چیست؟ آشنایی با انواع روش‌های Trade ارز دیجیتال

چند نکته مهم در رابطه با این خبر وجود دارد که فقط مرور می‌کنیم: 

یک- سند ماشین به صورت مستقیم به نام هیچ بازیکنی نشده و هر کدام از اعضای لیست تیم ملی در جام جهانی رقم خرید یک خودرو در خارج از کشور را پرداخت کرده‌اند. با توجه به قوانین گمرکی، ارقام هر خودرو در ایران بیشتر می‌شود و در واقع این مابه التفاوت، سود بازیکنان از این پاداش است.

دو- رقم اعلام شده از سوی کنعانی و سود صد میلیاردی، اینقدر به شکل عجیبی از سوی این بازیکن عنوان شده که این حواشی را به همراه داشته است. در این رابطه به طور کامل و دقیق از منابع مختلف و خود بازیکنان پیگیری کردیم. کنعانی رقم حدود 9 میلیارد و حدود 630 هزار درهم در مجموع برای خودروی رنج روور ولار پرداخت کرده و همین حالا حتی دست رد به مشتری 60 میلیاردی برای فروش آن زده و خواهان فروش با رقمی بالاتر است.

چگونه به این عدد رسیدیم؟ اگر درهم امروز را 14 هزار تومان حساب کنیم، کنعانی 630 هزار درهم و در واقع 8 میلیارد و 820 میلیون تومان بابت خرید خودرو پرداخت کرده است. هزینه حمل خودرو تا بوشهر یا بندرعباس هم 2500 درهم است. حتی اگر کنعانی 100 درصد هم رقم  گمرک داده باشد، در مجموع کمتر از 20 میلیارد پرداخت کرده است. این شرایط خاص خرید و فروش خودرو در ایران و نایاب بودن برخی ماشین‌های خاص است که باعث این اختلاف قیمت شده، وگرنه سرمایه گذاری کنعانی، 100 میلیاردی نبوده است.

ادامه مطلب  پرسپولیس مدعی قهرمانی است، اما آماده نبردیم

سه- در مجموع شکل و نوع پاداش اهدایی به بازیکنان و در واقع همه ورزشکاران، یکی از مسائل همیشه جنجالی در ورزش ایران بوده است. برخی معتقدند نباید چنین اختلاف هنگفتی بین پاداش فوتبالیست‌ها و دیگر رشته‌ها وجود داشته باشد و برخی می‌گویند در تمامی دنیا اینقدر صنعت فوتبال همه گیرتر از رقباست که این اختلاف عدد عجیب نیست. برخی نیز تصور می‌کنند حتی اگر باید پاداشی داده شود، نیاز به تعریف ردیف بودجه و تامین منابع لازم و اسپانسر است و باید از روش دیگری برای تامین این ارقام استفاده شود.

همچنین عده‌ای شاید به درستی می‌گویند مسیر و شرایط استفاده از دیگر مزایا مانند حضور در مناصب بزرگ ورزشی و حتی سیاسی و دولتی شورای شهر- مجلس و …) برای ورزشکاران دیگر رشته‌ها از فوتبال بیشتر فراهم و حداقل تاریخ موید این ادعا بوده است. این ادعا چندان هم دور از حقیقت نیست و بارها متوجه شده‌ایم ورزشکاران فعلی و سابق دیگر رشته‌ها نیز از مواهب مالی بزرگی بهره مند شده‌اند و حتی کمتر کسی نیز متوجه شده است.

چهار- اما احتمالا تمام ذینفعان و البته منتقدان و موافقان پرداخت این حواله‌های خودرو به عنوان پاداش در یک مورد اتفاق نظر دارند: اینکه مصاحبه کنعانی کاملا دور از لزوم و بی دلیل بوده و او یک بار دیگر با اقدامی نسنجیده، شرایط را برای تیم ملی ایران و البته خودش دشوار ساخته است. به نظر غیبت در یک اردوی تیم ملی نیز هنوز به طور کامل کارساز نبوده و کنعانی علیرغم شایستگی فنی قابل توجه، هنوز خودش برای خودش دردسر می‌سازد.

ادامه مطلب  بارش باران در این مناطق کشور طی روزهای آینده

فراموش نکنیم همین هفته گذشته با درخشش کنعانی و دو گل او مقابل قطر به یک پیروزی دلچسب دست یافتیم، اما همین حالا کمتر کسی عملکرد فنی موفق او را در ذهن دارد و همه چیز معطوف به این مصاحبه جنجالی شده، آنهم در شرایطی که هنوز زمان زیادی از آن فایل صوتی جنجالی، دعوا در تورنمنت کافا، جنجال اینستاگرامی با کارلوس کی روش و مواردی از این دست سپری نشده. 

کنعانی از نظر فنی قطعا یکی از بهترین مدافعان حتی شاید قاره آسیا به شمار می‌آید، اما اینقدر کارنامه او از جنجال انتقال به استقلال و ادعای علاقه به رنگ آبی تا بازگشت به پرسپولیس و همین حواشی یکی دو سال اخیر داشته که اغلب شایستگی فنی او را تحت الشعاع قرار داده است.

 
منبع: نامه نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید