Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

بررسی عملکرد نماگر‌های بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

بررسی عملکرد نماگر‌های بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

در هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل هم وزن با کاهش ۰.۳۷ درصدی در پله ۷۱۵ هزار و ۹۷۹ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۰.۶۸ درصدی در تراز ۲۵ هزار و ۹۲۸ واحدی ایستاد.

کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه گفت: در این هفته کاری شاخص صنعت ذغال سنگ با افزایش ۵.۴۳ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت اطلاعات و ارتباطات در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت سایر معادن نیز با کاهش ۸.۸۱ درصدی بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

او می‌گوید: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۱۸ هزار و ۴۱۱ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۶ هزار و ۲۰ میلیارد تومان، یکشنبه ۵ هزار و ۱۰۱ میلیارد تومان، دوشنبه ۳ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان و چهارشنبه ۳ هزار و ۴۱۶ میلیارد تومان ارزش معاملات روی تابلو ثبت شد.

خروح ۸۳۲ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار سهام

به گفته او، این هفته کاری بازار چهار روز خروج نقدینگی را شاهد بود به طوری به ترتیب شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه ۳۲۰، ۴۵۸ ، ۹ و ۴۵ میلیارد تومان از بازار سهام نقدینگی خارج شد و در مجموع در این هفته کاری بازار سهام شاهد خروج نقدینگی افراد حقیقی به میزان ۸۳۲ میلیارد تومان بود.

ادامه مطلب  ۴ خاصیت اثبات شده سماق برای سلامتی

آسایش می‌گوید: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش آن‌ها ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است. صندوق های با در آمد ثابت هم این هفته سه روز شاهد ورود نقدینگی بودند به طوری که ۴۸۳ میلیارد تومان نقدینگی به این صندوق‌ها تزریق شد.

او گفت: در این هفته کاری شاهد افتتاح بازار سرمایه حرفه ای بودیم. رئیس سازمان بورس هم اعلام کرد پرداخت سود سهام عدالت یک مرحله ای نخواهد بود.

افزایش ارزش و حجم معاملات در نماد‌های کوچک و متوسط بازار سرمایه

در ادامه دیگر کارشناس بازار سرمایه رباب وفایی گفت:  با نفوذ شاخص کل به کمتر از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد، ترس از ریزش بیشتر باعث افزایش فشار فروش شد. هرچند با منفی شدن بازار، شاهد افزایش حجم سفارش‌های خریدار (حمایتی یا نوسان گیر) بودیم.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در نماد‌های پرتراکنش و مهم بازار هم شاهد عکس العمل به حمایت‌های مهم بودیم. سفارشات حمایتی بازار ساز و تلاش برای حفظ تعادل هم در این میان روی تابلو‌های معاملاتی مشهود بود.

ا‌و افزود: در حالی که این هفته نماد‌های بزرگ، تقاضای چندانی نداشتند، شاهد افزایش ارزش و حجم معاملات در نماد‌های کوچک و متوسط و بازیگر محور بودیم که با جریان و قدرت پول روند را شکل می‌دهند. نقاط تکنیکالی مناسب، بحث گزارش‌های ماهانه شهریور، افزایش سرمایه‌ها از تجدید ارزیابی یا سود انباشته شرکت‌ها هرکدام بهانه‌ای برای توجه بازار به نماد یا صنعت خاص بود.

ادامه مطلب  یارانه نقدی 1/560/000 تومانی؛ هدیه جدید رئیسی برای این دهک ها

وفایی اظهار کرد: بازار چشم انتظار جلسه شورای رقابت در ۱۵ مهر ماه در مورد خودرو درباره تغییرساختار فروش شرکت‌های خودروسازی و افزایش و تعدیل نرخ کارخانه در این جلسه خواهد بود. با حفظ ارزش معاملات در ارقامی بالای ۴ همت به نظر با وجود معاملات چند روز اخیر و نوسانات روی تابلو‌های معاملاتی نگرانی خاصی وجود ندارد.منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید