[ad_1]

بر اساس آمار و اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در بانک جامع اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران، در شهریور ماه امسال در مجموع هفت هزار و ۶۹۱ عنوان کتاب از سوی هزار و ۱۸۷ ناشر منتشر شد که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته با ۹ هزار و ۱۴۰ عنوان کتاب، کاهش ۱۶درصدی را تجربه کرده است.

از مجموع کتاب‌های منتشر شده در ماه یاده شده، پنج هزار و ۶۰۹ عنوان کتاب تألیف و ۲ هزار و ۸۲ عنوان کتاب ترجمه شده است؛ در این ماه موضوعات کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی، کودک و نوجوان و علوم عملی پیشتاز بخش تألیف هستند و بیشترین ترجمه نیز در حوزه موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، علوم عملی، فلسفه و روان‌شناسی و علوم اجتماعی صورت گرفته است.

در شهریور ماه سال جاری سه هزار و ۶۲ عنوان کتاب در کشور به چاپ مجدد رسید که از این میان به ترتیب موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، دین و علوم اجتماعی بیشترین آمار تجدید چاپ را از آن خود کردند.

همچنین از مجموع کتاب‌های منتشر شده در این ماه، ناشران استان تهران پنج هزار و ۵۷۵ عنوان کتاب منتشر کردند که با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۴۰۱ مواجه شده است. در واقع ناشران تهرانی در شهریورماه سال گذشته ۶ هزار و ۱۶۳ عنوان کتاب منتشر کرده بودند.

بیشترین آثار چاپ شده در استان تهران به موضوعات کمک درسی، ادبیات، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی و علوم عملی اختصاص پیدا کرده است.

ناشران سایر استان‌ها نیز در آخرین ماه تابستان سال جاری ۲ هزار و ۱۱۶ عنوان کتاب را در موضوعات مختلف راهی بازار نشر کرده‌اند که در مقایسه با دو هزار و ۹۷۷ عنوان کتاب منتشر شده در شهریور ماه سال گذشته کاهش ۲۹ درصدی داشته است.

استان تهران با سهم ۶۶ درصدی نسبت به سایر استان‌ها انتشار بیشترین کتاب‌های چاپ اول را از آن خود کرده است و استان‌های قم، آذربایجان شرقی، البرز، مازندران، اصفهان و گیلان به ترتیب در جایگاه‌های بعدی این فهرست قرار گرفته‌اند.

بر اساس آمار و اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در بانک جامع اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران چهار هزار و ۶۲۹ عنوان کتاب چاپ اول در شهریورماه ۱۴۰۲ در ویترین کتابفروشی‌ها جای گرفته است و ناشران در موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، علوم عملی، کمک درسی و کودک و نوجوان بیشترین آثار چاپ اول را روانه کتابفروشی‌ها کردند.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در شهریورماه سال جاری هفت میلیون و ۸۱۴هزار و ۱۲۹ نسخه است. میانگین شمارگان در این ماه هزار و ۲۰ نسخه را نشان می‌دهد که در مقایسه با شهریور ماه سال گذشته با هزار و ۱۰۳ نسخه هشت درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، میانگین قیمت کتاب در شهریورماه سال ۱۴۰۲ یک میلیون و ۳۷۸ هزار و ۱۹۴ریال ثبت شدهکه در مقایسه با شهریورماه سال ۱۴۰۱ با قیمت ۹۴۲ هزار و ۹۱۵ ریال، ۴۶ درصد افزایش یافته است.

دسترسی به اطلاعات و آمار نشر کتاب در کشور از طریق بخش گزارش آماری سایت خانه کتاب و ادبیات ایران امکان‌پذیر است.

۵۷۵۷

[ad_2]

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید