1 خرداد 1403
Tehran 22°C
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفتبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدصادق جوکار در نشست خبری بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی به همه بخش‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز خدمات مشاوره‌ای می‌دهد و این اقدام‌ها در ۴ حوزه راهبردی انجام می‌شود.

ایلنا در گزارشی نوشت: وی ادامه داد: سند امنیت انرژی ایران نهایی و تدوین و شاخص‌های آن مشخص شده است.

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به اینکه برای نخستین بار است در کشور سندی داریم که با چالش‌های روز کشور هماهنگ است، گفت: در این سند همه شاخص‌های امنیت انرژی که خاص ایران است مورد توجه قرار دارد.

وی بیان داشت:  بسیاری از معضلات موجود در کشور مانند حکمرانی انرژی، تقدم مدیریت تقاضا بر عرضه و… در تدوین این سند مورد توجه بوده است، این سند در شورای امنیت ملی مصوب و به همه دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد و اجرای آن الزام‌آور است.

جوکار ادامه داد: علاوه بر تدوین این سند، دورنمای استانی انرژی کشور مشخص شده  که اتلاف انرژی در هرکدام از استان‌های کشور از این طریق قابل شناسایی است.

یک هزار و ۶۷۵ هکتار اراضی ملی در استان اردبیل رفع تصرف شد

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی تصریح کرد: برای نخستین بار الگوی جهانی و منطقه‌ای انرژی را پیش‌بینی کردیم که در زمینه صادرات نقش دارد و می‌تواند در الگوهای خنثی‌سازی تحریم که مبتنی بر توان بخش خصوصی است مؤثر باشد. 

جوکار با اشاره به اینکه ایران کشور نفتی است، گفت: درآمدهای نفتی موتور محرک بخش‌های مختلف اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

وی افزود: سومین اقدام، تحلیل قیمت‌های هفتگی است و پارسال ۹۳درصد از پیش‌بینی‌ها در بازه پیش‌بینی‌شده بوده است. 

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی چهارمین رویکرد را پایش رباتیک در حوزه بازار با تکیه بر رویدادها و روندها دانست و ادامه داد: اطلس انرژی کشورهای جهان نیز در حال تدوین بوده که برای همه فعالان بازار نفت کارآمد است.

جوکار تدوین سند بهینه عرضه و تقاضای کشور به درخواست سازمان برنامه و بودجه در مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی را اقدام دیگر این مؤسسه اعلام کرد و گفت: برای نمونه، در سبد عرصه انرژی ایران جایگاهی برای زغال وجود ندارد و این در حالی است که سهم زغال در سبد سوخت جهان در حال گسترش است. در سبد تقاضا نیز این مشکل وجود دارد.

هیچ وامی درقالب رونق تولید پرداخت نشد/بخش خصوصی شریک راهبردی دولت است نه پیمانکارش!

وی در پاسخ به ایلنا در ارزیابی امکان صادرات گاز ایران به اروپا گفت: صادرات گاز به اروپا بعد از بحران اوکراین دچار تغیبر شده، به طوری که به دلیل فشارهای دیپلماتیک در حال گذار از خط لوله است.

جوکار با بیان اینکه گرایش اروپا به سمت استفاده از ال ان جی است، گفت: امریکا هدف گذاری کرده که صادرات ال ان جی را تا ۱۶۰ و ۲۰۰ میلیون تن برساند که بازار اصلی این برنامه اروپا است و در این بین برخی عرضه کنندگان را حتی حذف می کند و این چشم‌اندازی نیست که از نظر اقتصادی و امنیتی برای ایران جذابیت داشته باشد.

وی ادامه داد: قیمت گاز در اروپا کاهشی است. از سوی دیگر، از نظر امنیتی برای ایران ایجاد مزیت نمی‌کند، زیرا حجم صادرات گاز ایران به اروپا نمی‌تواند به اندازه‌ای باشد که وابستگی ایجاد کند.

جوکار تأکید کرد: بازارهای در دسترس مناسب‌تر با هزینه‌های کمتر و پایداری بیشتر برای ایران، از جمله عراق در همسایگی خود وجود دارد.

وی افزود: هر چند تردید عراق نسبت به میزان گاز دریافتی از ابران باعث شده به ترکمنستان توجه کند حال آنکه اگر ظرفیت صادرات بالا برود عراق خواهان گاز بیشتری است.

خدا کند خبری خوب از تو باز بیاید…

رییس موسسه مطالعات انرژی به پیشنهاد ایران به روسیه برای ایجاد کریدور شمالی_جنوبی از اوراسیا تا خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: ایجاد این کریدور، شبکه‌ای از فروشندگان و خریداران گاز را تشکیل می‌دهد.

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با تأکید بر اینکه اگر برای مصرف بی‌رویه سوخت خودروها چاره‌ای اندیشیده نشود، ایران در آینده ظرفیت صادرات نفت خود را نیز از دست خواهد داد، بیان کرد: این مسئله اکنون برای صادرات گاز، با توجه به مصرف بالای این سوخت در داخل کشور وجود دارد.

جوکار با اشاره به هوشمندسازی شبکه انتقال با استفاده از تجربه روسیه در ایران، ادامه داد: روسیه نیز استفاده از توان ایران برای بهره‌گیری از گاز در شبکه حمل‌ونقل را در دستور کار دارد.

وی با تأکید بر اینکه بهینه‌سازی وظیفه دیگر دستگاه‌های اجرایی است، یادآور شد: اینکه وزیر نفت این وظیفه را برعهده می‌گیرد نباید سبب شود دیگر دستگاه‌های اجرایی از آن غافل شوند.

223223منبع: خبرآنلاین

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
نظام جامع باشگاه‌داری تکلیف باشگاه‌ها را مشخص می‌کند/ برای قانون «انصاف مالی» یک کارگروه تشکیل شد
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت