Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

توصیه‌های عمومی طب سنتی برای حفظ سلامتی بدن

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

توصیه‌های عمومی طب سنتی برای حفظ سلامتی بدن

توصیه‌های عمومی طب سنتی برای حفظ سلامتی بدن


به گزارش فرتاک نیوز،

نفیسه حسینی یکتا؛ مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در متون کهن طب ایرانی وظیفه اصلی پزشک حفظ سلامت مردم دانسته شده است، اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد اولویت در طب ایرانی حفظ سلامت و پیشگیری است که با رعایت 6 اصل ضروری حفظ سلامتی یعنی آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، حرکت و سکون، خواب و بیداری، استفراغ و احتقان و اعراض نفسانی است امکان‌پذیر است.

وی تغذیه سالم را یکی از 6 اصل «سته ضروریه» یا همان اصول ضروری سالم ماندن دانست و تصریح کرد: در این مکتب طبی بر تغذیه صحیح و پیشگیری ‌و درمان از طریق غذا تاکید فراوانی شده تا جایی که حکمای بزرگ ایرانی همچون محمد بن زکریای رازی اولین و مهم‌ترین تدبیر درمان را اصلاح یا تجویز رژیم غذایی مناسب می‌دانند که نشان می‌دهد برخورداری از تندرستی، بدون داشتن تغذیه صحیح امکان‌پذیر نیست.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به رواج تغذیه ناسالم در جامعه امروزی گفت: امروزه حدود دو سوم افراد بالغ مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند و آمار بالایی در ابتلا به انواع بیماری‌ها داریم که آن را می‌توان تغذیه ناسالم و رشد مصرف فست‌فودها دانست.

حسینی‌یکتا با بیان اینکه در مکتب طب سنتی ایران تغذیه بر اساس فصل، سن، محل زندگی و مزاج اشخاص متفاوت است اما یکسری تدابیر عمومی نیز وجود دارد که رعایت آن‌ها به حفظ سلامت بدن کمک میکند؛ تاکید کرد: پرهیز از پرخوری و درهم خوری یکی از اصول مهم تغذیه به شمار می‌آید، زیرا باعث تداخل و اختلال در هضم و ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌شود.

ادامه مطلب  ارمنستان نخجوان را گلوله‌باران کرد

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل مهم‌ترین توصیه را داشتن ساعات منظم غذایی عنوان و بیان کرد: هر فردی باید برای نظم در ساعات غذا برنامه ریزی کند و یکی از مهم‌ترین نکات در مورد ساعات غذا خوردن فاصله کافی بین وعده شام و ‌‌خوابیدن است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به سخن حکیم بقراط مبنی بر «پرهیز در تندرستی مانند ناپرهیزی در ناخوشی است» پرهیز زیاد، کاهش شدید و ناگهانی حجم غذا و استفاده دائمی از غذا‌های لطیف و سبک در زمان تندرستی را مضر دانست و گفت: تمایل به کاهش وزن و رژیم‌های غذایی نامناسب ممکن است به علت افزایش سردی و رطوبت بدن؛ بر خلاف تصور فرد را دچار افزایش وزن کند اما کاهش مقدار غذا در بیماری‌های حاد و مصرف غذا‌های نسبتاً لطیف و غیرمتنوع لازم و ضروری است.

حسینی‌یکتا توجه به تغییرات مزاجی و سنی برای انتخاب نوع و حجم غذای مناسب را ضروری دانست و تصریح کرد: ممکن است فردی که قبلا به راحتی غذایی را هضم می‌کرده دیگر توان هضم آن را نداشته باشد و با مصرف آن غذا دچار مشکل شود لذا در مصرف غذا توجه به سن و شرایط فرد ضروری است.

وی توضیح داد: در زمان غذا خوردن باید در کمال آرامش غذا را به خوبی و به دور از عجله و استرس و هیجانات روحی و روانی بجویم و حواسمان به غذا باشد نه اینکه مشغول کارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون و چک کردن تلفن همراه باشیم زیرا در فرآیند هضم غذا اثر منفی می‌گذارد. همچنین توصیه می‌شود یک تا دو ساعت بعد از غذا حرکات سنگین انجام ندهیم، اما حرکت کم در حد چند قدم راه رفتن باعث افزایش گردش خون معده و بهبود هضم خواهد شد.

ادامه مطلب  اعلام رسمی لیست سراسری حزب ندا

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل گفت: طب ایرانی گام اول برای درمان هر بیماری را اصلاح سبک زندگی و الگوی تغذیه‌ای ‌می‌داند و البته رعایت آداب غذاخوردن، به اندازه نوع و میزان غذا اهمیت دارد. رعایت این اصل مهم می‌تواند به کاهش بسیاری از بیماری‌ها کمک کند و خوب است در روز جهانی غذا شروع به نهادینه کردن و فرهنگ‌سازی برای یک عادت خوب غذایی کنیم و از امروز غذا را خوب بجویم.



منبع: فرتاک نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید