4 خرداد 1403
Tehran 18°C
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

«جواهری در گونی» حقیقتی از دوران اسارت است

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

«جواهری در گونی» حقیقتی از دوران اسارت استمهرداد فردوسیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: مدت هشت سال و نیم در عراق اسیر بودم. کتاب‌های زیادی درباره اسرا خواندم ولی احساس کردم مسائلی است که ناگفته مانده و یا کم‌رنگ عنوان شده است، مثلاً اگر کسی را برای شکنجه به بیرون آسایشگاه می‌بردند، درد و رنجی که اسرای داخل اردوگاه می‌کشیدند از کسی که شکنجه می‌شد، کمتر نبود.

فردوسیان بیان کرد: مسائل دیگری چون گذشت و ایثار دوستان، روحیات آنان، حفظ و امانت‌داری در اموال بیت‌المال و مسئل مهمی چون رهبری که چه بسا اگر حاج آقا ابوترابی در اسارت نبودند، من و بسیاری از افراد به خاطر بنابه اعتقادات و افکار تندی که در اوایل انقلاب داشتیم، سالم به کشور باز نمی‌گشتیم. به همین دلیل من تصمیم به نوشتن این کتاب گرفتم، در ابتدا نیز با دیدگاهی دیگر شروع به نوشتن کتاب کردم.

وی در ادامه گفت: نوشتن این کتاب برای من حداقل سه سال طول کشید و سعی کردم به گونه‌ای این کتاب را بنویسم که خواننده دو راوی کتاب را تشخیص دهد، یکی خود راوی که خاطرات خود و دوستانم را می‌گویم و دومی، به همگان راوی سوم شخص از فضای بیرون اسارت را می‌بیند و اظهار نظر می‌کند.

اتفاق عجیبی برای دُم مغناطیسی زمین در حال رخ دادن است

نویسنده کتاب «جواهری در گونی» که در اولین چاپ ۱۰۰۰ تیراژ خورده و توسط انتشارات پیام آزادگان در اسفند ماه ۱۴۰۲ چاپ و منتشر شده درباره وجه تسمیه عنوان کتاب گفت: یکی از دوستان در زمستان اول اسارت، چون خیلی سرد بود و لباس مناسب به ما نداده بودند و پوشش مناسبی برای گرمایش نداشتیم، با گونی‌های کنفی برای خودش کت درست کرده بود، با گونی‌های بافت درشت برای جلو و پشت کت استفاده کرده بود و برای استین‌ها از گونی‌های بافت ریز، چوب را هم تراش داده بود و برای کت دکمه زده بود و با وقاری در اردوگاه قدم می‌زد، گویی جواهری در گونی بود، عراقی‌ها هم بارها به او تذکر می‌دادند و می‌گفتند تو با اینکار نشان می‌دهی دولت عراق فقیر است، اما او تنها برای پوشش و حفظ سرما آن کت را درست کرده بود.

کتاب «جواهری در گونی» که توسط «طاهره کیانی» ویراستاری شده، روایتگر خاطرات دوران اسارت «مهرداد فردوسیان» در دوران جنگ عراق و ایران است. فردوسیان در دوم فروردین سال ۱۳۶۱ در جریان عملیات فتح المبین به اسارت دشمن درآمد و تا پایان جنگ در اردوگاه‌های مختلف عراق حضور داشت.

وزیر امورخارجه نماد یک دیپلمات و نیروی انقلابی بود

«جواهری در گونی» در پنج فصل نگاشته شده و شامل خاطرات دوران اسارت فردوسیان در اردوگاه‌های مختلف، فعالیت‌های فرهنگی و هنری او در اسارت و همچنین بازگشت به ایران است.

نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت) ۱۴۰۳ (در محل مصلای امام خمینی (ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می‌شود.

اطلاعات کامل نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران را اینجا بخوانید.منبع: خبرگزاری کتاب ایران

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت