2 اردیبهشت 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

خانواده و صله رحم باعث قوام جامعه می‌شوند

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

خانواده و صله رحم باعث قوام جامعه می‌شوند

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

حجت الاسلام والمسلمین سید غلامعباس موسوی مقدم، کارشناس مذهبی در رابطه با خصلت مهرورزی و نهادینه کردن آن به عنوان یک اصل اساسی و مهم بیان کرد: در دنیایی زندگی می‌کنیم که الگو‌های کاذب، زندگی‌ها، جوامع و خانواده‌ها را شکل می‌دهند و نظام سلطه برای این که بتواند بر مردم تسلط داشته باشد از طریق الگو‌های کاذب و سلبریتی‌های مدنظر خود این کار را انجام می‌دهد و به همین دلیل، فساد‌های اخلاقی در قالب الگو‌های مختلف خود را نشان می‌دهند. 

این کارشناس مذهبی گفت: یکی از مهم‌ترین و موفق‌ترین روش‌ها برای تربیت، الگو‌ها هستند. از اینرو، وقتی قرآن کریم می‌خواهد به معرفی الگو بپردازد در آیه ۲۱ سوره احزاب می‌فرماید: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا» «البته شما را به رسول خدا (چه در صبر و مقاومت با دشمن و چه دیگر اوصاف و افعال نیکو) اقتدایی نیکوست، برای آن کس که به (ثواب) خدا و روز قیامت امیدوار باشد و یاد خدا بسیار کند.» یعنی اگر می‌خواهید بهترین الگو و اسوه را به شما معرفی کنم پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم هستند. 

ادامه مطلب
بدشانس‌ترین بازیکن استقلال (عکس)

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان الگوی مودت و رحمت به عنوان سیره پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم که رهبری بار‌ها به این موضوع تأکید کرده اند را در جامعه جاری و ساری کرد؟ تصریح کرد: رهبری فرموده اند که دشمن، وحدت و همدلی و انسجام را مورد هدف قرار داده و مهربانی است که می‌تواند این مسئله را چه در بُعد کلان و چه در بُعد جزئی حل کند. در نتیجه، برای این که مهربانی در جامعه نهادینه شود باید سه روش را پیگیری کنیم. اول نظام صله رحم است. دوم، نظام همسایگی و سوم، مدل اخوت است که اهل بیت علیه السلام این‌ها را به ما یاد داده اند و این سه مورد باید به عنوان الگو در جامعه وجود داشته باشند. بنابراین، آیات و روایات فراوانی درمورد نظام صله رحم درمورد اقوام وجود دارد و پیامبر اکرم (ص) در خصوص این موضوع حساسیت زیادی داشته اند؛ به طوری که در روایت داریم حتی اگر کسی صله رحم را قطع کند و از اقوام خود ببُرد و صله رحم انجام ندهد عمرش کوتاه می‌شود و در مقابل، عمر فردی که صله رحم می‌کند بلندتر است. 

ادامه مطلب
دیدار امیرعبداللهیان با وزیران خارجه برزیل و الجزایر

این کارشناس مذهبی مطرح کرد: اهل بیت (ع) وظایفی را برای ما تعریف کرده اند که این‌ها باعث مودت می‌شوند و در روایت داریم افراد را از صله رحم محروم نسازید و با آن‌ها قطع رابطه نکنید و ازشان بگذرید و در تشییع جنازه این افراد شرکت کرده و به آن‌ها احسان کنید و خوش سخن باشید و به ایتام رسیدگی کنید و روایات متعددی در این خصوص و ثواب‌های آن وجود دارد. چون قوام جامعه از خانواده و صله رحم است.

او ادامه داد: در روایت داریم همراهی کردن با کسی که صله رحم انجام می‌دهد بلا را دفع می‌کند و رزق را افزایش می‌دهد و باعث طول عمر می‌شود و تأکید‌های فراوان درمورد این موضوع نشان می‌دهد که صله رحم مهم است و برای این که محبت در جامعه جاری شود باید از خانواده شروع کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم گفت: نظام همسایگی از دیگر مواردی است که اسلام به آن تأکید می‌کند تا روش و سیره پیامبر اکرم صل الله علیه و آله والسلم در جامعه جاری و ساری شود و در روایات به این موضوع پرداخته شده است؛ به طوری که باید همسایه را بشناسیم، احوال او را بپرسیم و حرمتش را داشته باشیم و در صورت نیاز، به او کمک کنیم و به همسایه آزار نرسانیم و اگر او آزار می‌رساند و قابل گذشت است باید شکیبایی کنیم. 

ادامه مطلب
این گروه از کارگران حقوق 50 میلیونی دریافت می کنند؟

این کارشناس مذهبی افزود: سومین مدلی که اسلام به آن تأکید می‌کند اخوت است و باید جامعه دینی ساخته شود و در برخی از مواقع، در موضوع امر به معروف و نهی از منکر مردم فکر نمی‌کنند که خیرخواه آن‌ها هستیم و برادرانه یا خواهرانه به افراد جامعه تذکر می‌دهیم و خیرشان را می‌خواهیم و در مقابل، برخی از افراد فکر می‌کنند این امر به معروف و نهی از منکر از روی دشمنی است. در نتیجه، مدل اخوت یک سبک جامعه داری و مدیریت جامعه اسلامی است.منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت