Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

خبر فوری درباره تصویب تعطیلی شنبه 21 بهمن 1402

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

خبر فوری درباره تصویب تعطیلی شنبه 21 بهمن 1402


جزئیات جدید تعطیلی شنبه 21 بهمن 1402 اعلام شد. احتمال می رود هیات دولت روز شنبه رابا توجه به تعطیلی روز یکشنبه 22 بهمن به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و بین التعطیلین ، تعطیل اعلام کند.

روز پنجشنبه 19 بهمن ماه به مناسبت مبعث پیامبر اسلام تعطیل رسمی اعلام شده است اما روز شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ماه مناسبت خاصی ندارد ولی همچنان یکشنبه 22 بهمن ماه روز پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط نظام شاهنشاهی در تقویم ما  هر ساله تعطیل رسمی اعلام شده است .

تعطیلی شنبه 21 بهمن 1402 

حال با توجه به تعطیلی دو روز قبل از شنبه بیست و یکم بهمن و همچنین روز یکشنبه 22 بهمن که تعطیل رسمی می باشد پرسشی بین مخاطبان و کاربران شکل گرفته است که با توجه به میان تعطیلی بودن شنبه ، آیا شنبه تعطیل می شود و شنبه ۲۱ بهمن بین التعطیلین می باشد و از سوی دولت ادارات و مراکز آموزشی و سازمان ها و همچنین مدارس تعطیل است ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر .

شنبه تعطیل نیست .

و تا این لحظه بیانیه ای از سمت دولت جهت تعطیلی روز شنبه بیست و یکم بهمن ماه سال 1402 اعلام رسمی نگردیده است .

تا این لحظه خبری مبنی بر تعطیلی روز شنبه 21 دی ماه توسط هیات دولت منتشر نشده است و می بایست منتظر ماند.

درخواست تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ جهت کمک به سلامت روان جامعه و رونق گردشگری

ه‍یئت محترم دولت

ادامه مطلب  آیین‌نامه خاک ابلاغ شد

با سلام و احترام

نوروز فرصتی برای تحکیم پیوند‌های خانوادگی و گردشگری و کمک به حفظ سلامت روانی جامعه بوده است و نوروز ۱۴۰۳ مصادف با ماه مبارک رمضان می‌باشد و قطعاً برای بسیاری از مردم امکان بهره بردن از تعطیلات در جهت مسافرت و دیدار اقوام فراهم نیست و با توجه به تعطیلی روز پنجشنبه ۱۹ بهمن و روز یکشنبه ۲۲ بهمن، چه بسیار مناسب است که دولت محترم در این ایام مبارک رجب فرصتی فراهم نماید که این تعطیلات به خوبی قابل استفاده باشد و نیازی به گرفتن مرخصی از سازمان‌ها و مدارس و سخت‌گیری آنان در این زمینه نباشد.

تعطیلی شنبه‌ ها تصویب شد

تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج شنبه، مدتی است موضوع داغ نمایندگان مجلس شده است؛ اغلب نمایندگان ملت در مجلس و حتی نمایندگان پارلمان بخش خصوصی تاکید دارند به‌منظور همگام‌سازی با بازارهای جهانی و درراستای اینکه در بیش از ۷۰ درصد کشورهای دنیا، «شنبه» به‌عنوان یکی از روزهای تعطیل رسمی آنها به حساب می‌آید بنابراین بهتر است در ایران نیز روز شنبه پس از جمعه آنطور که قرار است در هفته ۲ روز به عنوان تعطیلی رسمی در نظر گرفته شود، برای تصویب مورد موافقت قرار گیرد.

حال که لایحه ۲ روز تعطیلی در هفته برای بررسی و تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی است، موضوع روز جدید تعطیل مورد اختلاف نظر نمایندگان ملت بوده که آیا «پنجشنبه و جمعه» تعطیل شود یا «جمعه و شنبه»؟

اگرچه هنوز روشن نیست تعطیلات دو روزه پایان هفته در صورت تصویب مجلس از ابتدای سال آینده کدام روزها خواهد بود اما آن طور که معلوم است دولت خواهان تعطیلی روز پنجشنبه بوده چراکه به درستی می‌داند همین الان نیز روز پنجشنبه، ادارات تقریبا نیمه‌تعطیل هستند و خیلی از کارکنان تا قبل از ظهر محل کار خود را ترک می‌کنند.

ادامه مطلب  خبرهای جدید دولت از دارایی های بابک زنجانی، طرح فجرانه کالابرگ، وام مسکن و واردات خودرو

طی ماه‌های گذشته صحبت بر سر تعطیلی روز پنجشنبه در جریان بود و برخی از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس معتقدند روز پنجشنبه به‌دلیل انجام فرایض دینی، زیارت اهل قبور و … بهتر است تعطیل شود اما در مقابل خیلی‌ها ضمن اهمیت بخشیدن به این مسائل، تاکید دارند باتوجه به تعطیلی نصفه نیمه روز پنجشنبه، بهتر است روز شنبه که در بیشتر کشورهای دنیا، تعطیل رسمی به شمار می‌رود، در ایران نیز تعطیل شود، اقدامی که برای همگام‌سازی با بازارهای جهانی و توجه به افزایش انجام مراودات تجاری، تبادلات اقتصادی و بازرگانی با دنیا ضروری به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر، تعطیلی شنبه در ایران می‌تواند تحولی جدید و افق روشنی را در اقتصاد کشور ترسیم کند، زیرا چنانچه روز پنجشنبه در ایران تعطیل شود، فرصت ۲ روز یعنی پنجشنبه برای ما و شنبه برای کشورهای طرف مقابل معامله با تجار ایرانی به هدر می‌رود. با این وجود با توافق مجلس در تصویب تعطیلی روز شنبه به عنوان روز تعطیلی رسمی جدید، این اقدام بی‌تردید می‌تواند اثرات مثبت اقتصادی قابل توجهی را نصیب کشور کند.

خاطرم هست که چند سال پیش و برای نخستین بار حتی قبل از مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بخش خصوصی موضوع تعطیلی شنبه‌ها را پیگیری می‌کردند؛ خبرگان اقتصادی دلیل اصلی آن را تقارن حداقلی با تعطیلات بین‌المللی می‌دانند بدین جهت که تعطیلات پنجشنبه و جمعه در کشور ما و شنبه و یکشنبه در بیشتر کشورها در عمل سه روز را برای برقراری مراودات بین‌المللی باقی می‌گذارد. به‌عنوان نمونه در کشوری مثل چین که بیشترین مراودات اقتصادی ما با این کشور است، اختلاف ۴ ساعت و نیم با چین باعث می‌شود نتوانیم از این چند روز به خوبی استفاده کنیم.

ادامه مطلب  علت پرهیز دوجانبه ایران و آمریکا از جنگ پرشدت/ بازدارندگی در خاورمیانه چگونه کار می‌کند؟

با این وجود کاش بخش خصوصی بر این خواسته خود پافشاری بیشتری کند تا این مهم در میان دعواهای سیاسی نمایندگان مجلس گم نشود. نکته قابل توجه اینکه تعطیلی جمعه و شنبه چند سالی است در کشورهای مسلمان منطقه مانند امارات، ترکیه، عراق و افغانستان اجرایی شده و از طرفی پاسخ استفتا از دفاتر مراجع عظام هیچ اشکال شرعی بر تعطیلی شنبه وارد نمی‌دانند. بنابراین برای تقویت وضعیت اقتصادی کشور به‌ویژه رونق تبادلات تجاری بدون نگاه سیاسی بلکه با هدف پویایی و بهبود فضای اقتصادی کشور، تمرکز و توجهات روی تعطیلی روز شنبه گذاشته شود.

مدتی است لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته در مجلس مسکوت باقی مانده که گویا دلیل اصلی آن اختلاف نظر نمایندگان بر سر تعطیلی روز شنبه یا پنجشنبه‌ است، این در حالی است که فعالان اقتصادی و تجاری در اتاق‌های بازرگانی خطاب به دولت و مجلس، تأکید دارند به‌منظور توجه به رونق اقتصاد کشور و افزایش سطح تجارت و بازرگانی، بهتر است روزهای «جمعه و شنبه» به‌عنوان ۲ روز تعطیل رسمی در کشور در نظر گرفته شود.

علاوه‌بر فعالان اقتصادی، کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در بررسی اولیه خود راجع به تعطیلی ۲ روز در هفته مایل است به جای پنجشنبه، روز شنبه تعطیل شود. هرچند دولت تاکید دارد که به جای شنبه، روزهای پنجشنبه تعطیل شود با این وجود مجلس طرح خود را براساس تعطیلی روزهای شنبه تنظیم کرده است.

ادامه مطلب  خودروهای وارداتی در دولت سیزدهم به کام دلالان و رانت خواران شیرین شد؛ حواله فروشی تا 4میلیاردتومان!

در این میان مطابق بیانیه اتاق بازرگانی تهران خطاب به دولت و مجلس، پیشنهاد شده است در ساماندهی تعطیلات پایان هفته، افزایش این تعطیلات به روزهای جمعه و شنبه منتهی شود. بیانیه‌ای که به دور از حواشی و مسائل سیاسی فقط و فقط درراستای همگام‌سازی تعطیلات با بازارهای جهانی، تسهیل فرایندهای تجاری و مبادلات بین‌المللی، توسعه اقتصاد گردشگری و ارتقای بهره‌وری است که نمایندگان پارلمان بخش خصوصی و فعالان خبره اقتصادی آن را در انطباق با ملزومات اقتصادی و تجاری می‌دانند. ازجمله مهمترین دلایل موافقان تعطیل شدن روز شنبه این است که تعطیلات یک‌ونیم ‌روزه آخر هفته در ایران (از ظهر پنجشنبه تا صبح شنبه ایران) منجر به کاهش تعاملات تجاری با جهان شده است چراکه بسیاری از کشورهای طرف قرارداد تجاری ایران، روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و این عدم‌تطبیق سبب شده تا ایران در عمل ۳.۵ روز با دنیا ارتباطی نداشته باشد.

این بار هم بخش خصوصی پذیرفته است که از منافع خود درراستای منافع ملی بگذرد و بپذیرد که از میزان ساعت کاری هفته نیروهایش کاسته شود و یک روز به تعطیلی رسمی پایان هفته اضافه شود اما از آن سو انتظار دارد که دولتمردان و تصمیم‌گیران این فرصت تاریخی را از دست ندهند و آنها نیز درراستای منافع ملی، با تصویب تعطیلی روز شنبه به گشایش بیش از پیش تبادلات تجاری و ارتباطات بین‌المللی کشور با دنیا اقدام کنند.

ادامه مطلب  خبر مهم درباره تعطیلی شنبه ها | ساعت کاری کارمندان کم شد

طبق گزارش گمرک حجم تجارت خارجی ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی و مهندسی و برق به ۱۱۲ میلیارد دلار رسیده است که در مقابل طی این مدت حجم واردات ۲۸.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۴۸.۴ میلیارد دلار بوده است. این شاخص از نظر ارزش ۱۲ درصد و از لحاظ وزنی ۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

حال چنانچه روز شنبه به جای پنجشنبه به‌عنوان روز جدید تعطیل رسمی در کشور تصویب شود، بی‌تردید حجم تجارت خارجی و داخلی ایران باتوجه به اضافه شدن ۲ روز کاری به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی کشور بسیار بیشتر از این رقم‌ها خواهد شد، اقدامی که علاوه‌بر توسعه اقتصادی و تجاری، ارزآوری قابل توجهی را از طریق بخش گردشگری و … نصیب ایران می‌کند.منبع: دیجی سرگرمی

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید