1 خرداد 1403
Tehran 22°C
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را تقویت کرد

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را تقویت کرد


به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، کشور‌های دارنده انرژی نیازمند به کار گرفتن دیپلماسی فعالی در این حوزه هستند. به نحوی که بتوانند در وهله اول به فروش نفت و گاز کشورشان بپردازند و در مرحله دوم، تقویت جایگاه خودشان را در منطقه و عرصه جهانی داشته باشند.

دولت سیزدهم و وزارت نفت با هدف ارتقای جایگاه ایران در منطقه، دیپلماسی فعالی را در حوزه انرژی به اجرا گذاشته اند. رایزنی با اسلام آباد به منظور احیای خط لوله صلح، افزایش تعاملات با ترکمنستان و انعقاد قرارداد پایداری در زمینه سوآپ گاز این کشور و تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق از نمود‌های این سیاست فعال هستند.

از آنجائیکه نفت و گاز جزو صنایع بزرگ و پول ساز کشور محسوب می‌شوند، همواره حساسیت خاصی بر روی این بخش از اقتصاد ایران وجود داشته است. این صنایع طی سال‌های گذشته هدف تحریم‌ها قرار گرفتند و برای فروش آن‌ها از مبادی رسمی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شدیم. 

برای حل این مشکل، وزارت نفت سیاست‌هایی را در راستای فروش نفت و گاز کشور به اجرا گذاشت که در نهایت نتیجه داد. به نحوی که توانستیم نفت خود را به میزان فروش قبل از تحریم‌ها نزدیک کنیم و صادرات گاز را بیشتر از قبل داشته باشیم.

اعزام زائران خانه خدا تا ۲۱ خرداد ماه به طول می‌انجامد

دیپلماسی فعال انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را در منطقه تقویت کرد

محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره دیپلماسی انرژی فعالی که وزارت نفت در منطقه به اجرا گذاشته است، اظهار داشت: گسترش روابط با کشور‌های همسایه می‌تواند تأثیر بالایی در بهبود وضعیت اقتصادی، سیاسی و امنیتی منطقه داشته باشد. این اقدام به نفع کشور است و منافع ما را تأمین می‌کند.

دیپلماسی فعال انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را در منطقه تقویت کرد

وی ادامه داد: رایزنی‌های صورت گرفته با اسلام آباد در خصوص احیای خط لوله صلح مثبت است. این خط لوله در طرف ایران تقریباً تا مرز کشیده شده است و در صورتی که طرف پاکستانی نیز به تکمیل این خط لوله بپردازد، می‌توانیم از مزیت هایش بهره‌مند شویم.

نماینده سابق ایران در اوپک خاطرنشان کرد: برعهده گرفتن نقش پررنگ‌تر در صادرات گاز به کشور‌های همسایه برایمان سود زیادی دارد. از یک طرف، این اقدام برایمان به لحاظ اقتصادی مزیت دارد و به بالا رفتن درآمد‌های ارزی کشور منجر می‌شود و از طرف دیگر، منافع سیاسی و امنیتی ما را تأمین می‌کند. زیرا وابستگی کشور‌های دیگر را به خودمان رقم می‌زنیم.

نظام جامع باشگاه‌داری تکلیف باشگاه‌ها را مشخص می‌کند/ برای قانون «انصاف مالی» یک کارگروه تشکیل شد

دیپلماسی فعال انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را در منطقه تقویت کرد

خطیبی گفت: ترکمنستان نیز کشور دیگری در همسایگی ماست که می‌توانیم روابط خود را در حوزه انرژی با این کشور گسترش دهیم. در همین ارتباط، وزارت نفت سیاست‌هایی را در راستای گسترش تعاملات با عشق آیاد در حوزه انرژی به اجرا گذاشت که مثبت ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: ما تلاش داریم گاز ترکمنستان را در اختیار داشته باشیم و به سوآپ یا صادرات آن بپردازیم. این اقدام برایمان مزیت‌های زیادی دارد. از گاز ترکمنستان در شمال شرق کشور استفاده می‌کنیم و گاز خودمان را از جنوب صادر می‌کنیم. بنابراین، از افت فشار در این مناطق جلوگیری می‌کنیم و هزینه‌های انتقال گاز به شمال کشور و نگهداری خطوط لوله را هم کاهش می‌دهیم.

دیپلماسی فعال انرژی دولت سیزدهم جایگاه ایران را در منطقه تقویت کرد

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: جریان گاز ترکمنستان به کشورمان در برخی مواقع به دلایل مختلف قطع می‌شود. وزارت نفت رایزنی‌هایی را با عشق آباد انجام داد که این روند پایدار باشد. ارتقای روابط با ترکمنستان نیز مثبت ارزیابی می‌شود. گسترش ارتباطات تهران-عشق آباد در حوزه انرژی به نفع دو طرف است. از این طریق، گاز ترکمنستان به فروش می‌رسد و ما نیز به رفع نیازهایمان می‌پردازیم.

دست های زیبا و لطیف با روش های ساده

خطیبی در پایان توضیح داد: در ارتباط با عراق نیز دیپلماسی فعالی را در حوزه انرژی پیگیری کردیم. در همین ارتباط شاهد بودیم که قرارداد صادرات گاز به این کشور تمدید شد. این اقدام در تقویت موقعیت دو کشور در منطقه موثر است.

انتهای پیام/ منبع: خبرگزاری برنا

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت