Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

سوالاتی که والدین موفق قبل خواب از فرزندشان می‌پرسند

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

سوالاتی که والدین موفق قبل خواب از فرزندشان می‌پرسندزمان خواب یکی از چالش برانگیزترین قسمت‌های روز برای کودکان است. وقتی والدین خسته و آماده استراحت هستند، کودکان هنوز انرژی اضافی خود را نسوزانده اند و نمی‌خواهند بخوابند و شروع به پرسش سوالاتی می‌کنند.

هر پدر و مادری دوست دارد با فرزند خود ارتباط قلبی برقرار کند و در مورد احساسات، رویا‌ها و ترس‌ها با او صحبت کند، اما در طول روز، بچه‌ها در سنین کودکی به بازی گوشی مشغولند و برای مادران ایجاد یک رابطه قلبی آسان نیست به همین دلیل است که بسیاری از مادران از زمان خواب به عنوان فرصتی مناسب برای تعامل با بچه‌های کوچک خود در سطح عمیق‌تر استفاده می‌کنند اینجاست که والدین هوشمند و موفق از این فرصت استفاده کرده و از فرزند خود سوالاتی سازنده را می‌پرسند.

۱-بخش موردعلاقه روزت چه بود؟

پرسیدن این سوال به شما این امکان را می‌دهد که فرزندتان وقتی به بخش مورد علاقه خود در روز فکر می‌کند، احساساتی که دارد را حس و بیان کند. این احساس شادی را تقویت می‌کند و به بچه‌های شما این فرصت را می‌دهد تا به لحظه‌های خوش روز قبل فکر کند.

۲-مهربان‌ترین فردی که می‌شناسی کیست و چرا؟

تشویق فرزند به اینکه درست قبل از خواب به افراد مهربان زندگی فکر کند باعث می‌شود که عادت کند به دنبال مهربانی در افراد باشند و عمداً کودکان را در جستجوی مهربانی قرار می‌دهد تا از توانایی خود برای مهرورزیدن در زندگی آگاه شوند و تشویق بچه‌ها به این فکر، مهربانی آن‌ها را نیز تقویت خواهد کرد.

ادامه مطلب  راه‌حل تمام مشکلات امروز را باید در قرآن دنبال کنیم

۳-بدترین قسمت روزت چه بود؟

مشخص کردن دقیق لحظات روز که باعث احساس بد کودک تان می‌شود چیزی است که هر پدر و مادری به تمرین آن نیاز دارد. این یک رابطه قابل اعتماد‌تر بین شما و فرزندتان ایجاد می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد احساسات خود را بیان کنند، حتی برای چیز‌هایی که نمی‌خواهند درباره آن‌ها صحبت کنند.

اشکالی ندارد که در مورد موارد منفی، مانند انتخاب‌های بد، بی مسئولیتی یا بی احترامی صحبت کنید، زیرا همه این‌ها چیز‌های واقعی زندگی هستند که قطعاً برای آن‌ها اتفاق خواهد افتاد و به شما کمک می‌کند تا روش‌های بهتری را برای کنترل شرایط مشابه در آینده به آن‌ها بیاموزید.

۴-امروز برای اولین بار چه چیزی یاد گرفتی؟

یادگیری بخش مهم زندگی فرزند شماست و اینکه او این اهمیت را در میان صحبت‌های شما درک کند مهم‌تر است. وقتی از فرزندتان این سوال را می‌پرسید فرزند شما برای کنجکاوی و جست و جو و یادگرفتن و خلاق بودن مشتاق‌تر می‌شود و همین موجب میشود او در روز‌های بعدی به دنبال یادگیری چیز‌های جدیدی باشد. همین موارد پیش زمینه‌ای خواهد شد تا در طولانی مدت نیز توانایی این را پیدا کند که چه چیزی برای یادگیری لازم است.

۵-چه چیز باعث شد امروز احساس امنیت کنی و چه چیز نه؟

ادامه مطلب  آغاز فروش فوری لاماری فقط با 715 میلیون ویژه نیمه شعبان

دانستن همه مواردی که باعث احساس امنیت فرزندتان می‌شود به شما به عنوان والدین این امکان را می‌دهد تا بدانید چگونه عزت و اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنید همچنین، دانستن مواردی که باعث احساس امنیت در آن‌ها نمی‌شود، کودکتان را ترغیب می‌کند که به شما مراجعه و در مورد موارد مشابه در آینده صحبت کند.

۶- در مورد امروز سوالی داری؟

بچه‌ها به طور طبیعی در سنین پایین سوالات زیادی دارند و تشویق آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن هرگونه ناامنی و سوالاتی که ممکن است در مورد یک موضوع خاص از روز داشته باشند، به شما کمک می‌کند تا با آن‌ها رابطه مطمئن تری ایجاد کنید. تمرین این عادت به شما امکان می‌دهد با آن‌ها “فضای امن” بسازید و احتمال اینکه با سوالات دیگری سراغ شما بیایند بیشتر است.

۷-چه چیزی امروز تو را عصبانی کرده؟

ممکن است فرزند شما با چیزی روبرو شود که باعث عصبانیتش شود، اما اگر مستقیماً از او نپرسید ممکن است در مورد آن اطلاعات لازم را نداشته باشید؛ بنابراین پرسش در مورد مواردی که باعث عصبانیت کودک می‌شود به او کمک می‌کند تا در سنین پایین یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را ابراز کنند.

۸- بهترین کاری که امروز برای شخصی انجام دادی چه بود؟

ادامه مطلب  کاخ سفید، رئیس مجلس نمایندگان را به کمک‌رسانی به ایران و روسیه متهم کرد

حتی اگر کودک آن روز کار خوبی برای کسی انجام نداده باشد، با تکرار این سوال قبل از خواب، تشویق می‌شود که در آینده کار خوبی برای یک نفر انجام دهد تا تجربه خود را با شما به اشتراک بگذارد.

سوالات دیگر قبل خواب بین کودکان و والدین

۹-دوست داری چه خوابی ببینی؟

۱۰-بهترین خاطره‌ات در این سال تحصیلی چه بود؟

۱۱-خانواده را چطور توصیف می کنی؟

۱۲-اگر می‌توانستی در مورد خودت چیزی را تغییر دهی، چه بود؟

۱۳-به چه بیشتر از همه افتخار می‌کنی؟

۱۴-چه صفتی از دوست صمیمی خود را بیشتر دوست داری؟

۱۵-آخرین باری که فردی احساسات شما را جریحه دار کرد که بود؟ چه واکنشی نشان دادی؟

۱۶-کسی را می‌شناسی که دوران سختی را پشت سر بگذارد؟ چطور می‌توانی به آن‌ها کمک کنی؟

۱۷-ترسناک‌ترین اتفاقی که امسال افتاد چه بود؟

۱۸-به نظرت چه کسی واقعاً موفق است؟ چرا؟

۱۹-بهترین ویژگی معلم یا دوست جدید امسالت چیست؟منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید