[ad_1]

به گزارش فرتاک نیوز،

در این پست با آموزش کامل طرز تهیه خورش فسنجان رسمی در خدمت شما هستیم.

مواد لازم

مرغابی یا غاز (درسته)     ۱ عدد

مغز گردو (چرخ کرده)     ۳۰۰ گ

پیاز داغ     ۱ عدد

استاک مرغ     ۱۰ پ

رب‌ انار (غلیظ)     ۱/۳ پ

خرما (بدون پوست و له شده)     ۳۵۰ گ

شکر     ۱/۳ پ

آرد گندم (الک‌شده)     ۲ ق.س

نمک     ب.م.ل

یخ (تکه شده)     ب.ت.ل

روغن مایع     ب.م.ل

روش تهیه

مرغابی یا غاز را کاملا با نمک مزه‌دار کنید .سپس در تابه ای گود حاوی روغنِ داغ، از هر دو طرف کاملا‌ سرخ کنید (در حین تفت دادن، در تابه نگذارید زیرا گذاشتن در تابه باعث آب افتادن مرغ یا غاز می‌شود) سپس پیاز داغ را به تابه اضافه کنید.

گردو را در سینی فر به صورت یک لایه بچینید و در فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد رست کنید (در این فاصله، چندین بار گردوها را زیرو رو کنید). پس از این مدت، گردو را از فر خارج کرده تا از حرارت بیافتد و چرخ کنید. در قابلمه‌ای، گردو را روی حرارت ملایم، تفت دهید تا کاملا‌ رُست شود (مرتبا‌ هم بزنید تا نسوزد و تلخ نشود).

استاک رقیق و نمک را به قابلمه حاوی گردو بیافزایید و حرارت را زیاد کنید. زمانی­‌که ­جوش آمد، حرارت را ملایم کنید و درِ قابلمه را بگذارید تا به­‌مدت ۴ ساعت بپزد.

 اگر در دستور از غاز استفاده می‌­کنید، آن را از ابتدای پخت به گردو بیافزایید اما در صورت استفاده از مرغابی یک ساعت پس از پختِ گردو، آن را اضافه کنید سپس رب انار٬ خرما و شکر را به آن بیافزایید و بگذارید خورش کاملا‌ بپزد.

در ۲۰ دقیقه آخر پخت، آرد را در تابه‌ای حاوی کمی روغن، روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی­‌رنگ شود سپس استاک غلیظ را به آن بیافزایید تا رقیق شود (دقت کنید هنگام اضافه‌کردنِ استاک، آرد گلوله نشود؛ اگر گلوله شد، آن را از صافی عبور دهید تا صاف و یکدست شود) سپس آن را به خورش بیافزایید و بگذارید خورش کاملا‌ جا بیافتد.

در اواخر پختِ خورش، برای به روغن افتادن فسنجان، هر ۳ تا ۵ دقیقه یکبار، ۴ تکه یخ داخل خورش بیاندازید (این عمل را سه تا چهار بار تکرار کنید). پس از پخت، خورش را در ظرف مورد نظر بریزید و به‌­همراه چلو سرو کنید.

 

[ad_2]

منبع: فرتاک نیوز

دیدگاهتان را بنویسید