[ad_1]
نشریه فا رن پا لیسی در مقاله‌ای اعلام کرد که عملیات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حماس موسوم به طوفان الاقصی اعتبار مقاومت حماس را باز خواهد گرداند و به شدت این اعتبار را افزایش خواهد داد.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در این مقاله به قلم دنیل بیمن آمده است که موفقیت تاکتیکی عملیات نشان داد که حماس یک سازمان ماهر است و خسارتی که به اسرائیل وارد کرده به هر کسی که می‌خواهد تل آویو هزینه خونینی برای کشتار فلسطینی‌ها در گذشته بپردازد، جرات می‌دهد.

نویسنده در این مقاله به اهداف حماس از انجام این عملیات نیز اشاره می‌کند: اختلال در عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل ممکن است یکی از اهداف حماس باشد. عربستان، آخرین جایزه دیپلماتیک برای اسرائیل، به تازگی میزبان شماری از مقام‌های تل آویو بود و عادی سازی به نظر ممکن می‌آمد. در حال حاضر، این مساله دیگر روی میز نیست. آرون دیوید میلر یک کارشناس ارشد خاورمیانه معتقد است که شانس‌ها در حال حاضر به صفر کاهش یافته است.  

بیشتر بخوانید

حماس: رژیم صهیونیستی سیاست زمین سوخته و کشتار جمعی را در غزه اجرا می‌کند

یکی از اهداف این حملات ممکن است وادار کردن به فروپاشی اسرائیل بوده باشد. گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان این ایده را مطرح کرده است که اسرائیل یک «خانه عنکبوت» سست است و اگر یک گروه بخواهد در این راه بجنگد و بمیرد، به راحتی اسرائیل سرنگون می‌شود. در اینجا، ممکن است شکاف‌های شدید در جامعه رژیم صهیونیستی که پس از انتخاب یک دولت راست افراطی آشکار شد و تلاش بنیامین نتانیاهو برای انجام اصلاحات بحث برانگیز قضایی، به حماس کمک کرده باشد. رهبران حماس ممکن است بر این باور باشند که این اختلاف‌ها نشان‌دهنده ضعف کلی رژیم صهیونیستی است، به‌ویژه زمانی که به ارتش سرایت کرده و برخی از نیروهای ذخیره در ماه‌های اخیر متعهد شده‌اند که به دولتی که از نظر آنها غیردموکراتیک است، خدمت نکنند.

در بخش دیگری از این مقاله نویسنده باور دارد: حماس همچنین ممکن است در رقابت با تشکیلات خودگردان موفقیتی را به دست آورده باشد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان یک مرد 87 ساله است که پشت سر هم سیگار می‌کشد و هیچ جایگزین مشخصی ندارد. تشکیلات خودگردان فاسد است و مشروعیت کمی دارد. یکی از بزرگترین مشکلاتش این است که به اسرائیل برای سرکوب حماس و دیگر گروه‌های ضد اسرائیلی در کرانه باختری کمک می‌کند. به اعتقاد یک کارشناس تشکیلات خودگردان به عنوان یک رابطه گریزناپذیر با اسرائیل دیده می‌شود.

 

[ad_2]

منبع: نامه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید