Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

فرمانده بلندپایه نظامی که خاطره نویسی می کرد +عکس

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

فرمانده بلندپایه نظامی که خاطره نویسی می کرد +عکس


برخی از فرماندهان دفاع مقدس از وقایع جنگ یادداشت روزانه می‌نوشتند. آن‌ها با وجود اینکه آن زمان فرهنگ یادداشت‌برداری از وقایع جنگ جا نیفتاده بود و خیلی از فرماندهان به نوشتن خاطرات عادت نداشتند، شرح وقایع و اتفاقاتی را که در جریان آن بودند، می‌نوشتند. شاید بعضی از آن‌ها تنها برای دل و نظم دادن به ذهن خود این کار را می‌کردند. برخی دیگر هم آگاهانه برای نسل‌های آینده وقایع‌نگاری می‌کردند.

مرعشی: کاندیدای انتخابات ۱۴۰۴ نمی شوم، اصلا اهل این حرف ها نیستم /اختلافی میان کرباسچی و کارگزاران وجود ندارد

یکی از افرادی که وقایع روزانه عملیاتی را یادداشت می‌کرد، شهید حسن باقری بود. به گفته حسین علایی، فرمانده قرارگاه دریایی نوح در دوران دفاع مقدس، شهید باقری پیش از آن که به جنگ بیاید، خبرنگار بود و به عنوان فردی اطلاعاتی به جبهه رفت و کارش ثبت و ضبط دقیق وقایع بود. به همین دلیل به نوشتن عادت داشت.


یکی از یادداشت‌های حسن باقری در دفاع مقدس

علایی در کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس، دلیل خودداری برخی فرماندهان از یادداشت‌نگاری فرماندهان جنگ تحمیلی را این طور توضیح می‌دهد: «دلیل کم‌تر نوشتن فرماندهان این بود که وقت و فرهنگ این کار وجود نداشت. بعضی‌ها نیز نگران چگونگی استفاده از یادداشت‌هایشان در صورت شهادت بودند.

ادامه مطلب  توصیه‌ مهم امام خمینی به اقلیت‌های مذهبی در انتخاب نماینده مجلس

از طرف دیگر فرصت هم نبود؛ چرا که برای نوشتن باید وقت می‌گذاشتیم. باید تمرکز می‌داشتیم تا بتوانیم بنویسیم. نوشتن مطالب روزانه حداقل یک ساعت وقت می‌برد.»

۲۷۲۷منبع: خبرآنلاین

آیا این مطلب مفید بود؟

بله (1)
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید