جدیدترین اخبار

نور آبی موبایل این بلا را سر نوجوانان می‌آورد!

نور آبی موبایل این بلا را سر نوجوانان می‌آورد!


به گزارش فرتاک نیوز،

 تیم تحقیقاتی از دانشگاه غازی و بیمارستان شهر بیلکنت در آنکارا در شصت و یکمین نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون‌ریز کودکان، نتایج پژوهش خود را ارائه دادند.

آیلین کیلینچ اوغورلو، یکی از محققان این تیم، اظهار داشت: «برای اولین بار، ما ارتباط مستقیمی بین قرار گرفتن در معرض نور آبی و بلوغ اولیه در موش‌های نر را مشاهده کردیم. نتایج ما با پژوهش‌های قبلی در مورد موش‌های ماده که نتایج مشابهی را نشان می‌دهند، سازگاری داشته و دیدگاهی گسترده‌تر درباره تأثیر نور آبی بر بلوغ موش‌های نر و ماده ارائه می‌دهد.»

در این مطالعه، ۱۸ موش صحرایی نر به سه گروه تقسیم شدند. دو گروه از آن‌ها به مدت شش یا ۱۲ ساعت در معرض نور آبی قرار گرفتند، در حالی که گروه سوم که گروه کنترل بود، در چرخه روشنایی تاریکی ۱۲ ساعته بدون قرار گرفتن در معرض نور آبی باقی ماندند.

نتایج نشان داد که نشانه‌های اولیه بلوغ در موش‌های نر که در معرض نور آبی قرار گرفتند، نسبت به گروه کنترل به طور قابل توجهی زودتر اتفاق افتادند.

اوغورلو تأکید کرد که این تحقیق تنها روی موش‌ها انجام شده است و نمی‌توان نتایج آن را به انسان‌ها تعمیم داد. با این حال، این پژوهش به عنوان یک پایه تجربی می‌تواناطلاعاتی در مورد تأثیر نور آبی بر بلوغ اولیه در انسان‌ها وجود ندارد.

ادامه مطلب  توت فرنگی را به شکل‌های هیجان انگیز و ناشناخته‌ای امتحان کنید!

مطالعات مرتبط با تأثیر نور آبی بر خواب و ریتم شبانه‌روزی انسان‌ها صورت گرفته است، اما تحقیقات خاص درباره تأثیر آن بر بلوغ اولیه در انسان‌ها انجام نشده است.

لازم به ذکر است که نور آبی موجود در دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و نمایشگرهای ال ای دی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر خواب و ریتم شبانه‌روزی افراد داشته باشد. استفاده از این دستگاه‌ها در ساعات شبانه ممکن است باعث کاهش تولید ملاتونین در بدن شود و خواب آرام و کیفیت خواب را تحت تأثیر قرار دهد. 

 منبع: فرتاک نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دیدگاهتان را بنویسید