31 اردیبهشت 1403
Tehran 23°C
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

هدایت ۱.۶۴ میلیون تن کالا با اعتبار ۱۱۱.۴ همت به سفره مردم در ۸۴ روز اجرای طرح فجرانه

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

هدایت ۱.۶۴ میلیون تن کالا با اعتبار ۱۱۱.۴ همت به سفره مردم در ۸۴ روز اجرای طرح فجرانه


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی دولت سیزدهم و ضرورت تأمین بستر فنی مطمئن و فراگیر برای اجرای آن، طرح فناورانه و نوین با عنوان سامانه «شما» (شبکه ملی اعتبار)، آزمایش خود را به‌خوبی پس داده و در سطح ملی (شهر و روستا) تثبیت شده است.

دولت سیزدهم با شناسایی اعتبار برای اقشار مختلف جامعه و به‌ویژه قشر آسیب‌پذیر اولین گام را در توسعه شبکه اعتباری در کشور برداشته است؛ طرح کالابرگ الکترونیک هم به‌صورت کامل عملیاتی شده است و در همین طرح فعلی (طرح فجرانه) مشارکت بی‌نظیر و میلیونی مردم در هر روز مثال زدنی است.

 این طرح برای اولین‌بار در اسفندماه سال 1401 در سطح کشور اجرایی شد و نزدیک به سالگرد این اتفاق مبارک هستیم با شیبی بسیار مطلوب و تصاعدی پیشرفت کرده به طوری‌که تراکنش 1 روز طرح فجرانه با تراکنش 6 ماه ابتدایی طرح کالابرگ برابری می‌کند.

از سال 1390 تا امروز میزان کالری مصرفی خانوار از 2650 کالری به 2100 کالری کاهش یافته و این مهم در عرض امنیت غذایی بوده و در دهک‌های پایین جامعه جدی‌تر می‌باشد، در راستای حمایت غذایی از خانوار یارانه بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه (1 تا7) در ایام دهه مبارک فجر و تداوم طرح حمایتی تا ماه مبارک رمضان و عید نوروز، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیش از 20 مدل حمایتی طراحی و تدوین کرد، ابعاد مادی و معنوی طرح‌ها به دقت و در چندین جلسه با هماهنگی و همکاری متخصصان بررسی و در نهایت توسط معاون اول رئیس جمهور جمع‌بندی و ابلاغ شد.

اعزام زائران خانه خدا تا ۲۱ خرداد ماه به طول می‌انجامد

طرح فجرانه در راستای تهیه 11 قلم کالای اساسی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات می‌باشد. قیمت روز سبد مشتمل بر 11 قلم 743,750 تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم در صورت خرید بسته می‌بایست قیمت سال 1401 را به مبلغ 523,300 تومان از جیب خودپرداخت نماید و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ 220,450 تومان از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌گردد. اعتبار جدید (220 هزارتومانی) علاوه بر یارانه 300 و 400 هزارتومانی فعلی بوده و میزان حمایت دولت از 120 هزار تومان (اعتبار تشویقی کالابرگی) به 220 هزار تومان افزایش‌یافته است و در 3 ماه متوالی اجرایی خواهد شد.

اهم اقدامات صورت گرفته در طرح فجرانه به صورت کلی در دو بخش فنی و عملیات است که در حوزه فنی می‌توان به تقویت زیرساخت فنی (دیتا سنتر) به صورتی که پاسخگوی تراکنش میلیونی طرح فجرانه می‌باشد؛ بهینه سازی سامانه رفاهی در راستای افزایش سرعت پاسخ‌دهی و عملکرد محاسباتی (با افزایش بیش از 300 برابری تراکنش‌ها تا این لحظه هیچ قطعی و کندی در سامانه ثبت نشده است.)، تولید و انتشار نسخه جدید برنامه کاربردی” شما” در راستای افزایش سرعت و کیفیت خدمت رسانی؛ طراحی و استفاده از هوش مصنوعی و روش فناورانه جهت بررسی فاکتورهای فروش و تحلیل رفتار مردم در راستای جلوگیری از تقلب و تخلف احتمالی؛ رصد میزان فروش و وضعیت بازار جهت جلوگیری از کمبود کالا و ایجاد هرگونه صف به صورت فناورانه نام برد.

توضیحات آموزش و پرورش درباره کارت ورود جلسه امتحانات نهایی

هدایت 1.64 میلیون تن کالا با اعتبار 111.4 همت به سفره مردم در 84 روز اجرای طرح فجرانه

همچنین اضافه می‌شود که اهم اقدامات را می‌توان به مواردی همچون ثبت بالاترین دقت در سامانه رفاهی( در بین بیش از 83 میلیون تراکنش در حدود 0.01 درصد مغایرت ثبت شده است) اشاره کرد.

اقدامات صورت‌گرفته در حوزه مدیریت طرح شامل:

1.   در حال حاضر شبکه ملی اعتبار در آمادگی کامل قرار دارد.

2.    مجموعا 240 هزار فروشگاه بزرگ و خرد در سطح شهر و روستا متصل می‌باشند.

3.    بیش از 400 تعاونی مصرف در سطح مناطق روستایی متصل و در حال ارائه خدمت می‌باشند.

4.    تمام ارکان و فروشندگان فروشگاه‌های بزرگ و کوچک در سطح شهر و روستا در یک اقدام گسترده و وسیع توجیه شده و آموزش دیده‌اند.

5.    دو فروشگاه اینترنتی بزرگ (اسنپ مارکت و دیجی کالا) برای سهولت در خرید کالابرگ متصل در حال ارائه خدمت می‌باشند.

6.    تمام استانداران و سایر دستگاه‌های مربوطه نسبت به ابعاد طرح توجیه شده و در واقع یک شبکه و نهضت خدمت رسانی شکل گرفته است.

7.    تیم راهبری و مانیتورینگ 24 ساعته جهت هدایت میدان در حال فعالیت می‌باشد و بیش از 1000 نفر از همکاران استانی و شهرستانی این وزارت به صورت مستقیم درگیر در طرح می‌باشد.

نظر آیت الله سبحانی در مورد تعطیلی شنبه ها چیست؟

8.    مرکز تماس به استعداد 130 نفر تا ساعت 12 شب پاسخگوی مردم بوده و در کنار آن مرکز تماس 124 وزارت صمت و همچنین مراکز تماس شرکت‌های پرداخت به استعداد 10.000 نفر به صورت مستقیم درگیر در طرح بوده و پاسخگوی مردم و فروشندگان می‌باشند. 

با آماده‌باش حداکثری و درگیری تمام عوامل فنی و اجرایی در سراسر کشور مرحله اول طرح بزرگ فجرانه 18 بهمن‌ماه 1402 ساعت 11:00 شروع به کارکرد و تا ساعت 24:00 شب 19 اسفندماه ادامه داشت، مرحله دوم این طرح بزرگ از 20 اسفند شروع شده و تا 20 فروردین ماه ادامه داشت، مرحله سوم نیز از تاریخ 21 فروردین ماه سال 1403 شروع شده است و برابر برنامه ریزی انجام شده تا 21 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

جدول زیر جمعیت دهک‌های مشمول طرح و میزان اعتبار موردنیاز دولت به‌ازای هر دهک می‌باشد.

گزارش

•    از زمان شروع طرح (18 بهمن ماه) تا 13 اردیبهشت به صورت میانگین روزانه بیش از 770 هزار خرید کالابرگی توسط مردم انجام شده است و این یعنی موفقیت بالای طرح در جلب مشارت مردم و حمایت از سبد غذایی خانوار در مقابل تورم و گرانی.
•    طی 84 روز طرح فجرانه در حدود 142 میلیون بسته غذایی توزیع شده است و اثر بسیار خوبی در رونق بازار و تولید کارخانجات صنایع غذایی گذاشته است.
•    خرید 142 میلیون بسته غذایی در طول 84 روز بزرگترین خرید و فروش قرن در حوزه 11 قلم کالابرگی بوده و نشان از آمادگی خوب کشور در تولید، انباشت و تامین اقلام اساسی دارد.
•     برای تهیه این بسته‌های غذایی در حدود 111.4 همت (27.3 همت آورده دولت + 84.1 همت آورده مردمی) منابع مالی مصرف شده است. به عبارتی می‌توان گفت 111.4همت پول به سمت سفره مردم، امنیت غذایی و تامین حداقل کالری مورد نیاز هر فرد هدایت شده است. 

آیا شورای نگهبان می تواند روی نامه ای که به حسن روحانی نوشته،مهر محرمانه بزند؟

گزارش

  • در مرحله اول طرح فجرانه شاهد استقبال بی‌نظیر مردم (در حدود 86 درصد مشارکت) بوده‌ایم.
  • در مرحله دوم با توجه به اینکه 7روز در ایام تعطیل عید نوروز بوده و در این ایام مشارکت پایین بوده است، شاهد 74.8 درصد مشارکت بوده‌ایم. 
  • در مرحله سوم نیز تا کنون در حدود 74 درصد مشارکت داشته‌ایم و تا اتمام این مرحله 10 روز باقی مانده‌است و احتمالا تا 90 درصد مشارکت افزایش یابد.•    در 84 روز اجرای طرح در حدود 27.3 همت منابع مالی جدید با خطای بسیار پایین و با دقت بالا به سفره مردم تزریق شده است.
  • تامین کالا در سقف نیاز طرح و همچنین اختیار عمل در انتخاب نوع کالا و کیفیت آن توسط مردم در کنار فرایند آسان خرید اعتباری تجربه خوبی را در اذهان عمومی شکل داده و رفتار خرید اعتباری برای مردم و فروش اعتباری برای صاحبان فروشگاه‌ها شکل گرفته است و این مهم یکی از دستاوردهای بزرگ طرح می‌باشد. 

 

طرح به گونه‌ای طراحی شد که به دلیل اقدامات فنی و مدیریتی گسترده به هیچ وجه امکان تشکیل صف وجود ندارد و صف محدود ایجاد شده در چند روز ابتدایی مرحله اول صرفا به دلیل شایعه گسترده  مبنی بر محدود بودن زمان اجرای طرح فجرانه در ایام مبارک دهه فجر بود که با اطلاع رسانی به موقع این موضوع مرتفع گردید. 

هشدار وزش باد خیلی شدید در تهران/ پیش‌بینی هوای تهران طی سه روز آینده

حجم اقلام مصرفی به تفکیک آورده دولت و مردم (وزن به تن می‌باشد.)

گزارش

این طرح درکنار مزیت اصلی آن که یکپارچه سازی و شخصی سازی خدمات و همچنین درک عینی خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه رفاه عمومی توسط مردم است، مزایایی نظیر افزایش تولید درکشور از مسیر تحریک تقاضا، بهینه سازی خدمات دولت از‌محل مدیریت متمرکز‌بر‌امور‌اعتباری و‌تولید داشبورد مدیریتی، افزایش تاب آوری دولت در ارائه خدمات با استفاده اعتباری مردم از خدمات، عدم ایجاد بار مالی جدیدِ بیش از توان برای دولت، پرداخت یارانه‌های پیدا وپنهان از حالت نقدی به اعتباری، اعتبارات خرد غیرمتمرکز به جای اعتبارات کلان متمرکز فسادزا، حفظ کرامت انسانی در موقع دریافت اعتبار، جلوگیری از انحراف یارانه ها و نقطه زنی برای رسیدن به مقصود داشته است.

بر همین اساس، به دلیل توسعه طرح تا سطح روستا و تثبیت شبکه ملی اعتبار موضوع اضافه‌کردن افزونه‌های مختلف بر روی شبکه و ارائه خدمات دیگر در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است و در همین راستا تیم تحقیق و توسعه طرح و یک مجموعه شتاب‌دهنده به‌صورت تمام‌وقت برای توسعه سوئیچ و طراحی و نصب افزونه‌های مختلف شکل‌گرفته و در صورت پیاده‌سازی سایر طرح‌های حمایتی در این بستر، هم می‌توان میزان نقدینگی در کشور را هدایت و کنترل کرد و هم می‌توان طرح‌های بزرگ را با هزینه بسیار کم و ریسک پایین اجرایی کرد.

تأکید ایران بر تقویت بریکس برای ساختن جهان عادلانه

انتهای پیام/منبع: نامه نیوز

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت