Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

هشدار جدی از مصرف قرص جوشان

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

هشدار جدی از مصرف قرص جوشان

هشدار جدی از مصرف قرص جوشان

در حال حاضر، قرص های جوشان یک داروی محبوب هستند زیرا حاوی مواد فعال بدون نسخه مانند پاراستامول برای کمک به کاهش تب و تسکین درد یا حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند. با این حال، هر نوع دارو ویژگی های خاص خود را دارد که مصرف کنندگان برای جلوگیری از عوارض ناخواسته باید به آن توجه کنند.

داروهای جوشان بسیار متنوع هستند و می توان از آنها برای درمان برخی از بیماری های رایج استفاده کرد، بنابراین به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند، مانند: داروهای جوشان حاوی پاراستامول (یا استامینوفن) که برای کاهش تب و درد و کاهش علائم بسیار شایع در بیماری های شایع مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت های تنفسی استفاده می شوند.

داروهای جوشان حاوی ویتامین ها و مواد معدنی نیز اغلب توسط مصرف کنندگان برای بهبود سلامت، مکمل کلسیم و ویتامین سی و … خمورد استفاده قرار می گیرد.

فواید و مضرات قرص های جوشان

ویژگی اساسی قرص های جوشان قابلیت تبدیل شدن به شکل مایع قبل از مصرف است که مزایای خاصی برای این دارو به همراه دارد از جمله:

    قرص های جوشان برای بیمارانی که در بلع مشکل دارند یا کودکان، افراد مسن بسیار مناسب است زیرا به راحتی می توانند آن را بنوشند.

ادامه مطلب  این دارو ریسک بیماری قلبی را در مردان کاهش می‌دهد

    قرص های جوشان با قابلیت کف کردن و ایجاد محلولی با بوی مطبوع، جذابیت بیشتری برای کودکان دارد.

    قرص‌های جوشان در صورت استفاده با مقدار زیادی آب حل می‌شوند و دارو را سریع تر به معده منتقل کرده و به جذب سریع‌تر آن در خون کمک می‌کنند تا اثرات مؤثری داشته باشند.

    قرص های جوشان همچنین به کاهش تحریک مخاط معده داروهایی مانند آسپرین کمک می کند، زیرا قبل از ورود به معده، دارو بسیار رقیق شده است، مانند قرص ها در نقطه ثابت معده غلیظ نشده است.

علاوه بر این، داروهای جوشان دارای معایبی نیز هستند که مصرف کنندگان باید به آنها توجه داشته باشند:

    داروهای جوشان می توانند برای بیماران مبتلا به فشار خون مضر باشند. دلیل آن این است که قرص جوشان حاوی یک ماده کمکی حل کننده گاز و حاوی مقدار زیادی نمک های قلیایی است که باعث افزایش فشار خون در بیماران مبتلا به این بیماری می شود؛ بنابراین، افرادی مانند افراد مسن باید قرص های جوشان را باید با دقت بیشتری مصرف کنند.

    قرص‌های جوشان وقتی در آب حل می‌شوند، اغلب محلولی با طعم لذیذ تشکیل می‌دهند که این خطرناک است زیرا می تواند منجر به مصرف بیش از حد داروهای موجود در قرص جوشان شود و عوارض ناخواسته ای برای بدن ایجاد می کند.

ادامه مطلب  اخیرا فردی ادعای جانشینی امام زمان(عج) را کرده است /حضرت ظهور پیدا نکرده پس چگونه جانشین دارد؟

    قرص های جوشان باید در یک محیط مرطوب نگهداری شوند؛ اگر قرص های جوشان به خوبی ذخیره نشود، واکنش های شیمیایی ایجاد می کند که کیفیت آن را کاهش می دهد، حتی به دلیل رطوبت ممکن است آسیب م جدی ببینند که برای بدن خطرناک است.

هنگام استفاده از قرص های جوشان به چه نکاتی توجه کنیم؟

روش مصرف: بهترین روش استفاده از قرص های جوشان این است که قرص کامل یا دوز مناسب را در یک لیوان آب تمیز حل کنید، صبر کنید تا قرص حل شود و سپس میل کنید.

توجه داشته باشید که قرص جوشان را نشکنید و مانند سایر داروهای رایج خوراکی آن را مستقیماً قورت دهید.

همچنین از مصرف داروهای حاوی ویتامین C و کلسیم در پایان روز باید خودداری کرد زیرا ممکن است باعث تحریک خفیف شود که منجر به اختلال در خواب می شود.

ذخیره سازی: از تماس مستقیم داروی جوشان با هوا و یا رطوبت اجتناب کنید، فقط در صورت سلامت قرص آن را استفاده کنید و بلافاصله قرص های مرطوب شده را دور بریزید.

از مصرف بیش از حد داروی جوشان بپرهیزید

محصولات جوشان که حاوی ویتامین C یا کلسیم هستند، مقوی نیستند، بنابراین در صورت سوءمصرف می‌توانند مضر باشند، مانند ویتامین C اضافی که باعث اسهال، سنگ کلیه، کلسیم اضافی ،هیپرکلسمی، یبوست، حالت تهوع و درد استخوان می‌شود.

ادامه مطلب  نماینده مجلس نماینده کل کشور است یا نماینده مردم منطقه خود؟ 

قرص های جوشان حاوی مسکن ها و ضد تب مانند پاراستامول با توجه به دوز پزشک و 6-4 ساعت قبل از مصرف مجدد باید مصرف شود. مصرف بیش از حد آن به کبد آسیب می رساند.منبع: دیجی سرگرمی

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید