2 اردیبهشت 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

کشف گنج ۱۸۰۰ ساله کنار جسد یک زن/ عکس

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

کشف گنج ۱۸۰۰ ساله کنار جسد یک زن/ عکس

تینا مزدکی: باستان‌شناسان می‌گویند، در حال حفاری یک گورستان باستانی در شمال شرقی فرانسه یک تابوت غارت نشده و باز نشده متعلق به دوران رومی را کشف کردند که متعلق به قرن دوم پس از میلاد است. آن‌ها می‌گویند که این مقبره احتمالاً بقایای یک زن از طبقات بالای اجتماع را در خود جای داده است.

این تابوت سنگی با هشت قفل آهنی بسته شده بود و محتویات آن در زیر یک درپوش سنگی ضخیم به وزن ۷۷۰ کیلوگرم پنهان شده بود. باستان‌شناسان برای مشاهده آنچه در داخل آن وجود داشت، تابوت را با استفاده از اشعه ایکس بررسی کردند و سپس یک دوربین آندوسکوپی را وارد آن کردند که اسکلت انسان و اشیای قبرهای مختلف را نشان می‌داد.

اگنس بالمل، دستیار مدیر علمی و فنی INRAP گفت:«اولین بار است که مقبره‌ای را پیدا می‌کنیم که دست نخورده است. اسکلت این زن با لوازم زیبایی احاطه شده بود از جمله یک آینه کوچک، یک حلقه کهربایی و یک شانه که قرار بود او را در زندگی پس از مرگ همراهی کند.» به گفته بالمل، چنین مقبره‌ای نشان می‌دهد که این زن، که هنگام مرگ حدود ۴۰ سال سن داشته از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده‌ است.

ادامه مطلب
سرخپوشان پایتخت به‌دنبال صدرنشینی در آبادان/ نبرد عنایتی و شجاعی در دربی بدون تماشاگر تهران

باستان‌شناسان این تابوت را در حین حفاری یک گورستان باستانی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع در شهر ریمز در شمال شرقی فرانسه کشف کردند. در طول قرن دوم، Reims، که در آن زمان با نام Durocortorum شناخته می‌شد، یکی از بزرگترین شهرهای امپراتوری روم بود، استانی در شمال شرقی روم که شامل بخش‌هایی از فرانسه امروزی، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ و هلند می‌شد.

گورستان تازه کشف شده یکی از چندین گورستانی است که فراتر از استحکامات شهر و در امتداد هفت گذرگاه اصلی منتهی به دیگر کلان شهرهای رومی گالیک، از جمله لوتتیا (پاریس کنونی) و لوگدونوم (لیون امروزی) گسترش یافته است.

تابوت مهر و موم شده اولین مقبره غارت نشده در نوع خود است که در یک شهر باستانی رومی کشف شده است. در منطقه اطراف آن، باستان شناسان ۲۰ بقایای انسانی دفن شده و سوزانده شده دیگر را پیدا کردند که طی چندین قرن به خاک سپرده شده بودند. این بقایا به منبع رو به رشد نمونه‌های نجات یافته از گورستان های ریمز اضافه می‌شود.

منبع: livescience

۵۸۵۸

ادامه مطلب
جهش خیره کننده زیرساخت‌های بهداشتی ودرمانی لرستان در دولت سیزدهم قابل مقایسه با قبل نیستمنبع: خبرآنلاین

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت