[ad_1]

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این سخنرانی که عمده محور آن حمایت از رژیم صهیونیستی اوکراین و رجزخوانی برای دشمنان غرب و صهیونیست‌ها بود مدعی شد: «در قبال اسرائیل ما باید تضمین کنیم آنها آنچه که برای محافظت از اسرائیلی‌ها برای امروز و همیشه نیاز دارند داشته باشند. بسته امنیتی که می‌خواهم درخواست تصویبش را از کنگره داشته باشم یک تعهد بی سابقه به امنیت اسرائیل است که برتری نظامی کیفی اسرائیل را که ما به آن متعهدیم بالا خواهد برد. ما قرار است اطمینان حاصل کنیم سامانه گنبد آهنین به حفاظت از آسمان اسرائیل ادامه دهد. ما قرار است اطمینان حاصل کنیم عوامل متخاصم در منطقه بفهمند اسرائیل قوی‌تر از هر زمان است و جلوی گسترش جنگ را بگیریم.»

جو بایدن همچنین در خصوص کمک‌ درخواستی دولتش برای اوکراین گفت: «من در قبال اوکراین از کنگره درخواست کردم توانایی ما برای ادامه ارسال تسلیحات مورد نیاز اوکراین برای دفاع بی وقفه از خود و متوقف کردن ولادیمیر پوتین را تضمین کند.»

او در ادامه رجزخوانی‌هایش با «تروریست» خواندن جنبش حماس و «دیکتاتور» خواندن ولادیمیر پوتین اظهار کرد: «می‌دانم ما در داخل کشور اختلافاتی داریم. ما باید از آنها گذر کنیم. ما نمی‌توانیم بگذاریم نزاع‌های سیاسی خشمگینانه و بی ارزش حزبی مانع مسئولیت‌های ما به عنوان یک کشور بزرگ شوند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم تروریست‌هایی همچون حماس و دیکتاتورهایی همچون پوتین پیروز شوند. نخواهم گذاشت این اتفاق بیفتد.»

بایدن در این سخنرانی ادعاهایی درباره اهمیت دادن دولتش به فلسطینی‌ها مطرح کرده و گفت: «ما با یک نقطه عطف در تاریخ مواجه هستیم. یکی از زمان‌هایی که تصمیمات امروز ما آینده چند دهه بعد ما را تعیین می‌کند. من اوایل صبح پنجشنبه از اسرائیل برگشتم. آنها به من گفتند اولین رئیس جمهور آمریکا هستم که در جریان یک جنگ به آنجا سفر کرده است. من همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز صحبت و تاکید کردم آمریکا به حق مردم فلسطین برای منزلت و تعیین سرنوشت متعهد است.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه در تلاش برای سلب مسئولیت از رژیم صهیونیستی بابت حمله جنایتکارانه به بیمارستان المعمدانی غزه مدعی شد: «من همچون خیلی‌های دیگر قلبم به خاطر از بین رفتن غم انگیز جان فلسطینی‌ها از جمله در انفجار بیمارستان در غزه که توسط اسرائیلی‌ها انجام نشد، به درد آمد. ما به خاطر از بین رفتن جان هر بی گناهی سوگواریم. ما نمی‌توانیم انسانیت فلسطینی‌های بی گناهی که تنها می‌خواهند در صلح زیسته و فرصت داشته باشند را نادیده بگیریم.»

بایدن با گفتن اینکه عملیات اخیر طوفان الاقصی علیه رژیم صهیونیستی با جنگ ۲۰ ماه گذشته در اوکراین شبیه است مجددا به رجزخوانی علیه حماس پرداخته و ادعا کرد: «حماس و پوتین تهدیدات متفاوتی هستند اما وجه اشتراکشان این است که هر دو می‌خواهند یک دموکراسی را در همسایگی خود کاملا از بین ببرند. حماس هدف از موجودیت خود را از بین بردن دولت اسرائیل و قتل مردم یهود اعلام کرده است. حماس نماینده مردم فلسطین نیست. حماس از غیرنظامیان فلسطینی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و خانواده‌های فلسطینی به خاطر آنها شدیدا رنج می‌برند.»

او با گفتن اینکه کشورش از کمک به اوکراین و رژیم صهیونیستی عقب نشینی نخواهد کرد، امنیت ملی آمریکا را بهانه و توجیه مداخله جویی واشنگتن ذکر و برچسب «تروریست» و «دیکتاتور» را به مخالفان سیاست‌های سلطه جویانه واشنگتن زده و گفت: «می‌دانم این جنگها خیلی دور از ما به نظر می‌رسند و طبیعی است اگر که بپرسید: چرا اینها برای آمریکا مهم هستند؟ بگذارید به شما توضیح دهم چرا اطمینان پیدا کردن از موفقیت اسرائیل و اوکراین برای امنیت ملی آمریکا حیاتی است. تاریخ به ما درس داده زمانی که تروریست‌ها و دیکتاتورها به خاطر اقداماتشان هزینه پرداخت نکنند باعث آشوب و مرگ و ویرانی بیشتر می‌شوند و به کارشان ادامه داده و هزینه و تهدیدات علیه آمریکا و جهان را افزایش می‌دهند.»

بایدن با لحن تهدیدآمیز و رجزخوانی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ادعا کرد: «اگر پوتین به یک متحد ناتو حمله کند ما از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهیم کرد. این کاری است که معاهده ناتو درخواستش را داشته و ضروری دانسته است.  ما چیزهایی داریم که نمی‌خواهیم استفاده کنیم. واضح بگویم ما به دنبال این نیستیم که سربازان آمریکایی در روسیه یا علیه روسیه بجنگند.»

او بخشی از لحن تهدیدآمیز و رجزخوانی‌هایش را نیز متوجه ایران کرده و ادعا کرد: «ما می‌دانیم متحدان ما و مهمتر از همه دشمنان و رقبای ما در آن سوی اروپا دارند تماشا می‌کنند. آنها دارند پاسخ ما در اوکراین را هم تماشا می‌کنند. اگر ما کنار کشیده و اجازه دهیم پوتین استقلال اوکراین را محو کند متجاوزان بعدی در سراسر جهان برای دست زدن به کار مشابه جسور خواهند شد.  ریسک جنگ و آشوب ممکن است در دیگر نقاط جهان: در هند-اقیانوسیه و به ویژه در خاورمیانه بالا برود. ایران دارد از روسیه در اوکراین حمایت می‌کند و از حماس و دیگر گروه‌ها در منطقه حمایت می‌کند و ما به پاسخگو کردن آنها ادامه خواهیم داد.»

او اظهار کرد: «من از ابتدای جنگ اوکراین گفتم، سربازان آمریکایی را به جنگ در اوکراین نخواهم فرستاد. همه آن چیزی که اوکراین درخواست دارد این است که کمک، توانمندی، تسلیحات و ظرفیت برای عقب راندن نیروهای روس و سامانه‌های پدافند هوایی برای سرنگون کردن موشک‌های روس قبل از آنکه شهرهای اوکراین را از بین ببرند، دریافت کند. ما برای اوکراین تجهیزات موجود در انبارهای خود را می‌فرستیم و از پول اختصاص یافته توسط کنگره برای پر کردن انبارهای خودمان با تجهیزات جدید استفاده می‌کنیم.»

رئیس جمهور آمریکا گفت که در سال‌های اخیر نژادپرستی، یهودستیزی و اسلام هراسی در آمریکا افزایش یافته و این مسائل بعد از رخدادهای اخیر بیشتر در این کشور تشدید شده‌اند.

[ad_2]

منبع: نامه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید