Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

اسرائیل در دوران ضعف تاریخی خود و در حال فروپاشی است

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

اسرائیل در دوران ضعف تاریخی خود و در حال فروپاشی است

عضو حزب وطن ترکیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

رژیم صهیونیستی در روز‌های اخیر و به اذعان مقامات خود یکی از بزرگترین شکست‌های تاکتیکی و اطلاعاتی خود را متحمل شد و به سختترین شکل ممکن مورد هدف قرار گرفت. این رژیم به مانند دفعات پیشین نیز برای جبران این شکست سنگین دست به تکرار جنایات بشری خود در سرزمین‌های اشغالی زده که البته به مانند دهه‌های قبل با مقاومت منطقه‌ای مواجه شده است. 

حال باشگاه خبرنگاران جوان در گفتگویی با برکه مصطفی برکیل، عضو کمیته مرکزی حزب وطن ترکیه به بررسی جزئیات این تحولات پرداخته که در ذیل مشروح آن از نظر می‌گذرد.

چرا نیرو‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در پیش بینی آغاز عملیات طوفان الاقصی ناکام ماندند؟

برکه مصطفی برکیل: ما می‌توانیم در مورد دو چیز در این مورد صحبت کنیم. اولاً، از دست دادن قدرت بین المللی و منطقه‌ای اسرائیل مؤثر بود. هاآرتص، یکی از مهم‌ترین روزنامه‌های اسرائیل، در ماه‌های اخیر یک گزارش اطلاعاتی ارائه کرده است. در این گزارش به اختصار آمده است که اسرائیل در دوره ضعف تاریخی قرار دارد. هم ایجاد فضای بحرانی درداخل با اقدامات کابینه نتانیاهو و هم کاهش وزن آمریکا و اسرائیل در منطقه از نظر نظم بین المللی در این ضعف مؤثر بود.

ادامه مطلب  یارانه نقدی 1/560/000 تومانی؛ هدیه جدید رئیسی برای این دهک ها

ثانیاً مقاومت فلسطین از مدت‌ها قبل این عملیات را طراحی کرده بود. مقاومت فلسطین از سوی کشور‌های منطقه به ویژه ایران از حمایت قابل توجهی برخوردار بود و گام‌های مثبت مختلفی را در مورد مسائل بحث برانگیز درون خود بر می‌داشت؛ بنابراین این روند مقاومت فلسطین را تقویت کرد. اسرائیل همراه با کابینه نتانیاهو بر شدت حملات علیه فلسطینیان و اماکن مقدس مسلمانان افزود. این حملات شدید، مقاومت فلسطین را به سازماندهی چنین عملیات مؤثری سوق داد.

آینده رژیم صهیونیستی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برکه مصطفی برکیل: رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی است. نه تنها رژیم صهیونیستی، بلکه امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل نیز در دوره فروپاشی قرار دارند. تانک‌های پیشرفته، تاکتیک‌های هوشمندانه و قدرت اقتصادی آن‌ها دیگر به آن‌ها اجازه نمی‌دهد هر کجا و هر طور که می‌خواهند حرکت کنند. حکومت دلار که سیستم پولی است که آمریکا با قدرت اقتصادی و تسلیحات خود به جهان تحمیل کرده است، در حال فروپاشی است.اکنون پرچم رهبری در اقتصاد جهانی متعلق به چین و هند است. در منطقه ما، ابتکار عمل متعلق به کشور‌های منطقه، روسیه و چین است. کشور‌های بریکس در حال گسترش هستند و کشور‌های تحت ستم دیروز به کشور‌های پیشرو امروز تبدیل می‌شوند. در این شرایط امپریالیسم آمریکا نمی‌تواند هژمونی را بر جهان تحمیل کند.منظومه آتلانتیک، که اسرائیل بخشی از آن است، به شدت دچار چالش شده و در بن بست است.

ادامه مطلب  توصیه‌ مهم امام خمینی به اقلیت‌های مذهبی در انتخاب نماینده مجلس

در واقع اسرائیل با اشغال سرزمین‌های فلسطینی همراه با آمریکا برای کنترل منطقه ما تأسیس شد. آمریکا پشت هر حرکت اسرائیل است. آمریکا با هر حرکتی از اسرائیل حمایت می‌کند و سعی در ایجاد افکار عمومی بین المللی دارد. اما آن‌ها موفق نیستند. نظام صهیونیسم اسرائیل قوی نیست. ابتکار عمل به فلسطین و منطقه رسید.

اکنون زمان ارزیابی صحیح فرصت هاست. طرح سه گانه باید برای از بین بردن کامل حمله اسراییل مورد حمایت آمریکا اجرا شود. اول: تأسیس یک کشور مستقل فلسطینی با مرکزیت قدس. دوم: شکست تلاش آمریکا و اسرائیل برای تأسیس رژیم دوم اسرائیل عمدتاً در سرزمین‌های سوریه و عراق. سوم: شکست دادن تجاوزات آمریکا، اسرائیل، یونان و دولت قبرس در شرق مدیترانه.

آینده خاورمیانه را با توجه به شرایط فعلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برکه مصطفی برکیل: جغرافیای ما وارد دوره حساب و کتاب شده است. در سرتاسر منطقه ما، سازمان‌های تروریستی جدایی‌طلب و مرتجع تحت حمایت آمریکا با استفاده از سلاح و تلاش برای برهم زدن نظم، می‌خواهند دولت‌ها را متلاشی کنند. ابتدا باید خطر را تشخیص دهیم. ما نمی‌توانیم در مورد فرصت‌ها و راه حل‌ها بدون افشای منبع خطر صحبت کنیم. تهدید در منطقه ما ناشی از امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل است.

شناسایی سه هدف حمله اسراییل مورد حمایت آمریکا شرط اولیه برای ایجاد راهبرد درست و تولید سیاست‌های درست است. اول: اسرائیل با اشغال سرزمین‌های فلسطین و با حملات فعلی خود به دنبال جلوگیری از تشکیل کشور مستقل فلسطینی به مرکزیت قدس شرقی است. دوم: اسرائیل از هدف خود مبنی بر ایجاد اسرائیل دوم در غرب آسیا یعنی منطقه ما دست برنداشته و نخواهد برداشت. ایجاد اسرائیل به مرکزیت دیاربکر، با میادین نفتی موصل-کرکوک، بندری در شرق مدیترانه، هدف استراتژیک نه تنها اسرائیل، بلکه امپریالیسم آمریکا در غرب آسیا است. به همین دلیل، تمامیت ارضی عراق، سوریه، ترکیه و ایران با مشارکت آمریکا و اسرائیل در خطر است. سوم: اسرائیل با آمریکا، یونان و اداره قبرس جنوبی و یونان برای از بین بردن جمهوری ترک قبرس شمالی و به اشتراک گذاشتن منابع اقتصادی مدیترانه شرقی شراکت مسلحانه کرده است. تمرین‌هایی با نام‌های انتقام جویانه مانند دینا نجیب و نمسیس برگرفته از تورات و اساطیر یونانی اهداف تهاجمی اسرائیل را در مدیترانه شرقی نشان می‌دهد. ما باید به عنوان کشور‌هایی که در معرض تهدید قرار دارند در برابر تهدید سه جانبه برای منطقه خود بایستیم.

ادامه مطلب  خمس: مقابل پرسپولیس هیچ موقعیتی نداشتیم

ما به عنوان حزب میهن در دیدارهایمان با کشور‌های آسیایی به ویژه ایران، روسیه و جمهوری خلق چین تاکید می‌کنیم که یک جبهه واحد از دریای سیاه تا مدیترانه شرقی و دریای اژه از شمال سوریه و عراق وجود دارد. تهدید‌ها در سراسر این منطقه رایج است و از سوی ایالات متحده آمریکا و اسرائیل تشدید می‌شود. بنابراین، به عنوان کشور‌هایی که در کل این جبهه هستند، باید با هم در برابر تهدید مبارزه کنیم. امروز شرایط برای اتحاد کشور‌های منطقه فراهم شده است؛ بنابراین ابتکار عمل در دست منطقه است نه آمریکا و اسرائیل. اولین قدم این است که ترکیه، ایران، روسیه، سوریه، عراق و کشور‌های منطقه به مبارزه مسلحانه با انواع تروریسم به ویژه پ ک ک و داعش در سوریه و شمال عراق بپردازند.

برکه مصطفی برکیل، عضو کمیته مرکزی حزب وطن و دبیر اول دفتر روابط بین الملل و کارشناس و سیاستمدار روابط بین الملل از آنکارا است. از وی مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌های زیادی در تحلیل اوضاع روز جهان منتشر می‌شود.منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید