2 اردیبهشت 1403
Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق در زندگی مشترک

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق در زندگی مشترک

تماس گرفت و خبر نامزدی‌اش را داد. می‌خواست به عنوان رفیقی که چند پیراهن بیشتر از او پاره کرده و چند سالی زودتر از او ازدواج کرده نگرانی‌هایش را با من در میان بگذارد. از نحوه آشنایی‌شان تا آزمایش خونی که مشکلی نداشت، همه را برایم مو به مو تعریف کرد. وقتی پرسیدم نظر مشاور چه بود؟! آب پاکی را ریخت روی دستم که اصلا مشاوره نرفته‌اند. می‌گفت: «ما که مشکلی نداریم با هم. تازه کسی هم که معرف‌مان بود گفته انگار ما رو برای هم ساختن. وقتی باهم خوبیم چرا بریم مشاوره، خرج اضافه از همین اول برای خودمون بتراشیم؟!» سعی کردم قانعش کنم، اما این اولین باری نبود که می‌شنیدم تازه عروس و داماد‌ها رقبتی به مشاوره پیش از ازدواج ندارند و هنوز به معجزه‌اش ایمان نیاورده‌اند. این بار هم‌صحبت «فرزانه رمضانی» مشاور و زوج درمانگر شدیم تا از معجزه مشاوره پیش از ازدواج در طول زندگی مشترک برایمان بگوید. 

اختلاف‌هایی که با خود به خانه مشترک‌تان می‌آورید! 

 شاید زوجین اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را در روز‌های اول زندگی مشترک‌شان متوجه نباشند، اما کم‌کم نادیده گرفتن این عمل مهم، دامن‌گیر زندگی‌شان می‌شود. اختلاف‌هایی که می‌شد زودتر از این‌ها حل و فصل شود و با آن‌ها زیر یک سقف نیایند، سر باز می‌کند و روی تلخ و ناگوار زندگی را به زوجین نشان می‌دهد.

ادامه مطلب
بازداشت دختر فراری در خودروی سرقتی

فرزانه رمضانی می‌گوید: «اغلب زوجینی که به مشاوره مراجعه می‌کنند در نگاه اول با هم اختلاف شدیدی دارند و معتقدند اختلاف‌شان با هم حل شدنی نیست و باید از هم جدا شوند. به عنوان زوج درمانگر وقتی با این زوجین صحبت می‌کنم متوجه می‌شوم ریشه این اختلاف‌ها از پیش از ازدواج است. در واقع بیشتر مسائلی که بعد از ازدواج با آن رو به رو هستند و عامل اختلاف است. مسائلی است که بسیار ساده در مشاوره پیش از ازدواج می‌شود شناسایی کرد و همان موقع با آموزش مهارت به هر دو نفر از اختلافات پیچیده بعد از ازدواج می توان جلوگیری کرد.» 

مشاوره بیمه‌ای برای یک عمر عاشقی! 

معمولا یکی از دلایل عدم مراجعه زوجین به مرکز مشاوره، ترس از این است که مشاور مانع ازدواج‌شان بشود و بگوید نمی‌توانید با هم ازدواج کنید؛ وقتی دونفر می‌خواهند باهم ازدواج کنند در فرآیند انتخاب،به هم دلبسته و علاقه‌مند می‌شوند و دوست دارند این رابطه ادامه‌دار شود. متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند مراجعه به مشاور سنگ‌اندازی در مسیر این علاقه است و باعث می‌شود خوشبختی و حال خوب‌شان را در کنار هم از دست بدهند. در صورتی که مشاور قرار است مراقب این پیکر عشق و علاقه باشد و افراد را برای انتخاب بهتر راهنمایی کند.

ادامه مطلب
بارورسازی ابر‌ها عامل وقوع سیل در دبی بود؟

این زوج‌درمانگر در پاسخ به ترس برخی از زوجین برای مراجعه به مشاور می‌گوید: «زوجین باید این نکته را بدانند که مشاورین این حوزه بعد از چند جلسه بررسی دو نفر به آن‌ها اعلام می‌کنند چقدر مناسب هم هستند. در مواردی که بین دو نفر شکاف‌هایی وجود داشته باشد با آموزش دادن می‌شود مسئله را حل کرد و آن‌ها را آماده ازدواج کرد. البته در برخی از مسائل مثل اختلالات شخصیتی باید ابتدا مداخلات درمانی انجام می‌شود و بعد دو نفر برای ازدواج اقدام کنند.» 

زمان طلایی مشاوره پیش از ازدواج! 

گاهی بعضی از زوجین بسیار دیر اقدام به مشاوره می‌کنند. دقیقا همان وقتی که به اختلاف‌نظر‌های جدی می‌‍ رسد و یک مشکل کوچک تبدیل می‌شود به یک بحران بزرگ در زندگی مشترک‌شان. از فرزانه رمضانی زوج درمانگر و روانشناس پرسیده‌ایم زمان طلایی مشاوره پیش از ازدواج چه وقت است و او در پاسخ اینطور می‌گوید: «بهترین زمان برای مراجعه به روانشناس دوران نامزدی و قبل از عقد است و حتی اگر دو نفر یک ماه آشنایی‌شان به طول انجامیده باشد روانشناس می‌تواند مشاوره‌های لازم را در اختیارشان بگذارد. این نکته هم قابل اهمیت است که زوجین بدانند هیچ روانشناس حاذقی نمی‌تواند در یک جلسه تشخیص بدهد دو نفر چقدر مناسب هم هستند و شکاف‌ها و اختلاف‌هایشان کجاست؟ حداقل ۴ جلسه مشاره لازم است تا مشاور زوجین را بررسی کند و نتیجه این بررسی را در اختیارشان قرار دهد.» 

ادامه مطلب
بدشانس‌ترین بازیکن استقلال (عکس)

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق! 

حرف از مشاوره ازدواج که به میان می‌آید برای برخی زوجین جای سوال است که چرا تا این حد به مشاوره پیش از ازدواج اصرار می‌شود. اگر زوجین با هم ارتباط خوبی دارند و توانایی حل مسئله را دارا هستند پس چه نیازی است به مشاوره ازدواج؟! اما واقعیت این است که مشاوره، دفترچه راهنمایی است برای آنکه عشق و علاقه در زندگی مشترک را تا سالیان سال حفظ کنید و در طول زندگی مشترک از اختلاف سلیقه‌ها و رفتار هم باخبر باشید. نه اینکه تازه این اختلاف سلیقه‌ها در طول زندگی خودشان را نشان دهند و تبدیل شوند به چالش‌های بزرگ و شکاف‌های جدی! 

 فرزانه رمضانی می‌گوید: «به عنوان یک روانشناس به تمام افرادی که در شرف ازدواج و یا در دوره آشنایی هستند حتما توصیه می‌کنم از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنند تا با اطمینان بیشتری وارد زندگی مشترک شوند. بسیاری از مسائل مالی، فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی، حتی خانوادگی که بعد‌ها باعث اختلافات پیچیده بین دو نفر می‌شود با مشاوره پیش از ازدواج قابل شناسایی و بسیاری از اوقات قابل حل شدن است و حتی اگر مسائلی بین زوجین وجود داشته باشد که حل شدنی نیست دو نفر با آگاهی از اختلافات و شکاف‌هایی که وجود دارد وارد زندگی مشترک می‌شوند.»

ادامه مطلب
انفجار در مقر حشدالشعبی در شمال بابل

منبع: فارسمنبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
اشتراک مطلب
بند انگشتینام و قیمت
تخفیف 20 درصد اشتراک یکماهه نماوا
قیمت اصلی 119,000تومان بود.قیمت فعلی 95,200تومان است.
قیمت اصلی 349,000تومان بود.قیمت فعلی 244,300تومان است.
قیمت اصلی 420,000تومان بود.قیمت فعلی 294,000تومان است.
قیمت اصلی 6,000,000تومان بود.قیمت فعلی 1,790,000تومان است.
قیمت اصلی 73,000تومان بود.قیمت فعلی 50,990تومان است.
قیمت اصلی 43,600تومان بود.قیمت فعلی 30,660تومان است.
قیمت اصلی 185,000تومان بود.قیمت فعلی 106,000تومان است.
قیمت اصلی 169,850تومان بود.قیمت فعلی 76,800تومان است.
قیمت اصلی 65,420تومان بود.قیمت فعلی 19,460تومان است.
قیمت اصلی 65,000تومان بود.قیمت فعلی 15,870تومان است.
بند انگشتینام و قیمت