Search
Close this search box.
جدیدترین اخبار

چرا «جویدن زیاد» غذا تا این حد مهم است؟

بعد از شرکت در نظرسنجی نتیجه نمایش داده خواهد شد.

مالک هستید یا مستاجر؟

چرا «جویدن زیاد» غذا تا این حد مهم است؟دکتر مگان روسی، متخصص تغذیه که در برخی محافل به عنوان «ملکه سلامت روده» شناخته می‌شود، اخیرا در مصاحبه‌ای اظهار کرد: کاری که من مردم را به انجام آن وادار می‌کنم این است که در وهله نخست به فکر تنوع بخشیدن به موادغذایی گیاهی مورد استفاده خود و تلاش برای مصرف کردن ۳۰ نوع گیاه مختلف در طول هفته باشند. روسی گفت که این گیاهان باید از آن چیزی که او آن را «شش ماده غذایی فوق‌العاده» می‌نامد حاصل شود که شامل غلات کامل، آجیل و دانه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و گیاهان و ادویه‌جات و ترشی‌جات هستند.

وی در ادامه افزود: اگر ما می‌‌‌خواهیم این طیف متنوع از باکتری‌‌‌ها در روده‌‌‌مان وجود داشته باشد، که مهارت‌‌‌ها و قدرت‌‌‌های متفاوتی دارند، پس باید آنها را با طیف متنوعی از کودها تغذیه کنیم، در غیر‌این صورت از بین خواهند رفت. روسی، بنیان‌گذار کلینیک سلامت روده در لندن، همچنین به نکته‌ای برای سلامت بهتر روده اشاره کرد مبنی بر اینکه فقط مهم این نیست که چیزی که در دهان خود می‌گذارید مفید است یا خیر بلکه بهترین اقدام این است که غذای خود را بیشتر بجوید. او گفت: این موضوع واقعا فقط به نحوه هضم غذا بستگی دارد. ما نه تنها از نظر فیزیکی غذا را در دهان خود تجزیه فیزیکی می‌کنیم، بلکه آنزیم‌هایی در بزاق خود داریم که شروع به تجزیه شیمیایی آن می‌کنند.

ادامه مطلب  سوزش معده نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه بیشتر عمل جویدن را انجام دهیم، مواد مغذی بیشتری را از غذا استخراج می‌کنیم که برای روده ما مفید است. روسی افزود: در یک مطالعه نحوه هضم بادام را مورد بررسی قرار دادیم و افرادی که بادام را ۱۰ بار در مقابل ۴۰ بار جویده بودند، با یکدیگر مقایسه کردیم. این بررسی‌ها نشان داد که اگر غذا را ۴۰ بار بجوید، در واقع مقدار بیشتری از مواد مغذی را به خوبی جذب می‌کنید. اگر فقط ۱۰ بار آنها را بجوید، مقدار زیادی از آن را به صورت نامطلوب جذب می‌کنید و از پتانسیل سلامت کامل برخوردار نمی‌شوید. بنابراین جویدن بهینه غذا برای استخراج مقدار زیادی از این مواد مغذی به جای دفع آن بسیار مهم است.

با این حال، برای بسیاری از ما، گفتن جویدن بیشتر آسان‌‌‌تر از انجام آن است. به گفته روسی انجام این کار سخت است و تا زمانی که واقعا گرسنه نباشیم تمایلی به خوردن غذا نداریم و به طور معمول غذا را فقط شش بار قبل از قورت دادن می‌جویم. مایکلسون مجری مصاحبه‌کننده با روسی ضمن موافقت با اظهارات او گفت: من هم همین نظر را دارم. مثل این است که یک تخم‌مرغ آب‌پز کامل در گلویم فرو می‌رود.

ادامه مطلب  ایرانی‌ها با پولشان چه کار می‌کنند؟

روسی در ادامه افزود: روش‌های مختلف زیادی برای کمک به مردم در جویدن بیشتر و آهسته‌‌‌تر وجود دارد، اما چیزی که به بسیاری از مراجعه‌کنندگان در کلینیک می‌‌‌گویم این است که فقط روی دو لقمه اول هر وعده غذایی تمرکز کنید. شما هرگز نمی‌توانید برای هر لقمه، ۳۰ بار عمل جویدن غذا را انجام دهید، اما فقط روی دو مورد اول تمرکز کنید و این شروع به ایجاد عادت می‌کند. سپس در هر وعده غذایی که می‌خورید، شروع به انجام بیشتر و بیشتر جویدن می‌کنید.

روسی افزود که حتی فقط سه جویدن اضافی می‌تواند به عادات جویدن بهتر کمک کند، که به نوبه خود می‌تواند سلامت روده شما را تقویت کند. او گفت: دفعه بعدی جویدن‌های خود را بشمارید، به معنای واقعی کلمه شمارش کنید که چند بار لقمه غذای خود را می‌جوید و سپس سه بار دیگر به آن اضافه کنید. در نهایت اگر هر دو هفته یک بار بتوانید یک یا دوبار عمل جویدن اضافی را به فرآیند غذاخوردن خود اضافه کنید، پس از ۶ ماه، شاهد خواهید بود که میزان جویدن شما بسیار خوب خواهد بود.منبع: خبر فوری

آیا این مطلب مفید بود؟

بله
خیر
از بازخورد شما متشکریم! نظر شما ثبت گردید.
ادامه مطلب  خبر فوری وزیر رئیسی درباره اجرای تعطیلی شنبه ها | تعطیلات آخر هفته کارگران و کارمندان دو روز شد ؟
اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید